Kardynał Parolin o Kościele w Norwegii: mały, ale pełen życia i nadziei, gotowy na nowego biskupa Frederika Hansena!
Wielokulturowy Kościół katolicki jako „dar od Boga” – różnorodność buduje jedność w wierze.
Czas czytania: 3 minuty!
Źródło: Von Rudolf Gehrig | CNA Deutsch | 18 stycznia 2025 |Photo credit: EWTN News Fabio Gonnella |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W wywiadzie dla EWTN News w Oslo w piątek wieczorem, Parolin mówił m.in. o Kościele w Norwegii, który w sobotę będzie miał nowego biskupa Frederika Hansena (EWTN Niemcy, a także EWTN Polska będą transmitować konsekrację biskupa na żywo od 10 rano, tłumaczenie i komentarz w języku polskim red. Zuzanna Juraś).
„Oczywiście jest to kościół niewielki liczebnie, ale bardzo żywy i bardzo aktywny” – tak Parolin ocenił stan Kościoła w Norwegii. „Jest to znak nadziei dla całego społeczeństwa w tym kraju i ogólnie w krajach skandynawskich”.
Kardynał podkreślił również, iż Kościół w krajach nordyckich wyróżnia się przede wszystkim „w dziedzinie miłości, miłosierdzia”, a także w ewangelizacji. Ponadto Kościół w krajach nordyckich jest „bardzo, bardzo związany z papieżem i Stolicą Apostolską”. Parolin powiedział: „Naprawdę istnieje tutaj wielka bliskość z papieżem, jego magisterium, jego nauczanie i jego sugestie są szanowane”.
Kościół w Norwegii: Wielokulturowy i „dar od Boga”
Fakt, iż Kościół katolicki w Norwegii jest bardzo wielokulturowy ze względu na migrantów z ponad 150 krajów, jest „wyzwaniem”, powiedział kardynał, ale jednocześnie „darem od Boga”. Dzięki różnorodnemu wkładowi ludzi z różnych kultur możliwe jest ostatecznie stworzenie „jednego i wyjątkowego Kościoła”. „Każdy może wnieść swój wkład swoją duchowością, sposobem oddawania czci Bogu lub sposobem życia Ewangelią” – powiedział Parolin w wywiadzie dla EWTN News.
Szef watykańskiej dyplomacji przypisuje fakt, iż szczególnie młodzi ludzie są przyciągani do Kościoła w krajach skandynawskich dlatego, iż „ludzie tęsknią za prawdą w coraz bardziej zsekularyzowanym środowisku”. Papież Franciszek również odgrywa w tym istotną rolę, ponieważ jego zaangażowanie na rzecz ludzi z marginesu społecznego daje im poczucie, iż są uznawani. Parolin powiedział: „Istnieje potrzeba bycia wysłuchanym i pomocy w życiu w tym bardzo skomplikowanym świecie”.
Spotkanie z królem Norwegii
Kardynał sekretarz stanu zna Frederika Hansena, przyszłego biskupa Oslo, z ich wspólnej pracy, kiedy Hansen pracował jeszcze dla papieskiej służby dyplomatycznej zarówno w Wiedniu, jak i w Stałej Misji Watykanu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Nowym Jorku. Nowy biskup „bardzo dobrze” wypełnił swoją pracę w tej posłudze, mimo iż „jego powołanie było prawdopodobnie inne”, dodał z uśmiechem Parolin.
Kardynał kontynuował: „Ale myślę, iż to doświadczenie poszerzyło jego perspektywę i iż może on wnieść dobry wkład w rozwój tego kościoła, nie tylko w społeczności katolickiej, ale także w relacjach z luterańskimi braćmi i siostrami”. Parolin uważa również, iż doświadczenie w dyplomacji może być pomocne w relacjach z władzami państwowymi i cywilnymi.
Kardynał Pietro Parolin przybył do Oslo już w piątek rano i odbył audiencję u norweskiego króla Haralda V. Następnie rozmawiał również z ministrem spraw zagranicznych Norwegii Espenem Barthem Eide. „To były bardzo serdeczne spotkania” – powiedział Parolin w wywiadzie dla EWTN News. Następnie podkreślił znaczenie wzmocnienia relacji z władzami państwowymi, dodając: „A jeżeli chodzi o Kościół luterański, myślę, iż kooperacja między obiema stronami jest bardzo dobra”.
słowa kluczowe: Kościół katolicki, Norwegia, kardynał Parolin, wielokulturowość, ewangelizacja,