Jak wygląda przebieg Mszy św. pogrzebowej papieża? Dlaczego koncelebransi ubierają się na czerwono? Jakie symboliczne gesty towarzyszą pochówkowi papieża?
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Dorota Niedźwieckafot. Vatican Media
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Także przebieg Mszy św. pogrzebowej jest jasno ustalony. Rozpoczyna ją orszak koncelebrantów, którymi są kardynałowie i patriarchowie Kościołów Wschodnich. Eucharystii przewodniczy dziekan Kolegium Kardynalskiego. Dlatego Mszy św. pogrzebowej św. Jana Pawła II przewodniczył kard. Joseph Ratzinger, późniejszy Benedykt XVI. Dziekan Kolegium Kardynalskiego także przewodniczy potem konklawe.
Decyzje Franciszka
Franciszek zadecydował, iż podczas ceremonii pogrzebowej będą używane jedynie trzy tytuły: „papież”, „biskup Rzymu” i „pasterz”. Ma to na celu podkreślenie duszpasterskiej roli papieża.
Wracając do zwyczajów, związanych z papieskim pochówkiem. Co ciekawe, koncelebransi Mszy św. pogrzebowej są ubrani na czerwono, a nie – jak to jest przyjęte podczas pogrzebów pozostałych katolików, na fioletowo lub czarno. To zwyczaj, który przeszedł z liturgii Kościoła Wschodniego do liturgii papieskiej.
Msze św. pogrzebowe papieży odprawiano zwykle w bazylice św. Piotra. W sierpniu 1978 r., ze względu na dużą liczbę uczestników, przeniesiono ją na pl. św. Piotra. Zgodnie z zaleceniem papieża Pawła VI, trumnę ustawiano ozdobnym dywanie, postawionym na bruku, rezygnując z używanego wcześniej barokowego katafalku. Obok trumny stawia się tylko paschał, jako przypomnienie, iż śmierć jest bramą do Wiecznej Szczęśliwości.
Ewangeliarz
Mistrz Ceremonii kładzie także na trumnie ewangeliarz, którego karty w wymowny sposób przerzucał wiatr podczas Mszy św. pogrzebowej św. Jana Pawła II. Liturgia słowa przewidziana na tę uroczystość koncentruje się na paschalnym wymiarze śmierci. Jej myślą przewodnią są słowa psalmisty: „Pan jest moim pasterzem” i polecenie wydane św. Piotrowi przez zmartwychwstałego Chrystusa: „Paś baranki moje”.
Eucharystię kończy pokropienie i okadzenie trumny i śpiew antyfony In paradisum. Po Mszy św. procesja odprowadza ciało zmarłego na miejsce pochówku. Niesie je dwunastu tragarzy, tzw. sediari pontifici. Procesji przewodniczy kardynał kamerling. Trumna jest wynoszona przy śpiewie Magnificat, a za nią wybrani żałobnicy w kameralnym gronie kierują się na miejsce wiecznego spoczynku, dotychczas – do Grot Watykańskich.
Jedna trumna
Do tej pory cedrową trumnę obwiązywało się czerwonymi taśmami i pieczętowało przy pomocy sigillum Urzędu Celebracji Liturgicznych Najwyższego Kapłana, Kamery Apostolskiej, Kapituły Bazyliki Watykańskiej oraz Prefektury Domu Papieskiego. Następnie wkładało się ją do drugiej trumny, ocynkowanej, i ponownie, obwiązywało taśmami i pieczętowało czterema pieczęciami. Teraz zrezygnowano z tego zwyczaju: ciało papieża znajduje się już w jedynej trumnie, w jakiej zostanie pochowany.
Gdzie spocznie ciało papieża?
Do końca XIX w. używano aż siedmiu pieczęci i nie cynowych ale ołowianych trumien. Od wieków papieży chowało się w kryptach bazyliki watykańskiej, obok grobu św. Piotra, w sarkofagu lub krypcie, wypełnionej ziemią. Franciszek wyraził życzenie, aby zostać pochowanym w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, zamiast w tradycyjnym miejscu spoczynku papieży w Watykanie.
Dorota Niedźwiecka/ Telewizja EWTN Polska
słowa kluczowe: śmierć papieża, Watykan, pogrzeb, Msza święta pogrzebowa,