IRLANDIA PÓŁNOCNA: Policja mierzy się z przypadkami dyskryminacji wobec katolików

1 miesiąc temu

Czterej byli funkcjonariusze Policji Północnej Irlandii wnieśli pozew przeciwko tej instytucji, oskarżając ją o dyskryminację antykatolicką.

Jeden z byłych funkcjonariuszy, anonimowo nazwany „Seanem”, ostrzega przed wstąpieniem do służby, zwłaszcza dla katolickich kandydatów, ze względu na istniejące problemy.

Czas czytania: 3 minuty.

Źródło: Patrick J Passmore | CNA | 17 marca 2025 |
Photo credit: Charles McQuillan/Getty Images
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Czterech byłych funkcjonariuszy policji podjęło kroki prawne przeciwko Police Service of Northern Ireland (PSNI) za dyskryminację antykatolicką. PSNI jest trzecią co do wielkości policją w Zjednoczonym Królestwie. Sprawy te mają miejsce 23 lata po tym, jak tę jednostkę utworzono w celu umożliwienia policji ponownego uruchomienia działań po latach kontrowersji związanych z domniemaną dyskryminacją. PSNI została utworzona w 2001 roku w wyniku Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku.

Czego dotyczy sprawa

Jeden z funkcjonariuszy podejmujących kroki prawne rozmawiał z Belfast Telegraph pod warunkiem zachowania anonimowości. „Sean”, który dołączył do policji na początku, a teraz odszedł i pozywa swojego byłego pracodawcę, powiedział: „Gdybym rozmawiał z [nowym] rekrutem, musiałbym powiedzieć, zastanów się nad tym długo i ciężko — zwłaszcza jeżeli jesteś funkcjonariuszem wyznania rzymskokatolickiego, ponieważ jest tak wiele problemów”.

Jego prawnik, Kevin Winters z KRW LAW, powiedział: „To nie była łatwa decyzja dla 'Seana’, biorąc pod uwagę dobrze udokumentowane trudności, jakich doświadczył w czasie swojej pracy w policji na pierwszej linii. Jednak w ostatecznym rozrachunku czuje się zobowiązany do zajęcia się tą sprawą. Uważa, iż ​​jego sprawa przyczynia się do otwarcia debaty na temat resztkowych postaw sekciarskich, które niestety przez cały czas przenikają PSNI”.

Dyskryminacja katolików

Winters wyjaśnił, iż kiedy jego klient dołączył do policji tuż po Porozumieniu Wielkopiątkowym, „zrobił to z najlepszymi intencjami, aby pomóc zmienić policję i społeczeństwo. Nigdy nie wyobrażał sobie, iż 20 lat później będzie instruował [prawników], aby podejmowali kroki prawne w związku z niektórymi problemami, z którymi się spotkał w tym czasie”.

Winters wskazał na cztery takie przypadki przed sądami. „Co znamienne, nie jest on jedynym katolickim funkcjonariuszem, który to robi. Mogę potwierdzić, iż jest to czwarty taki przypadek, o którym zostaliśmy poinformowani w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy” — powiedział. „Wspólny wątek przewijający się przez każdy ze szczegółów sprawy dotyczy zakorzenionego kulturowego sekciarstwa — niektóre z nich są na niskim poziomie, ale w innych przypadkach są dość znaczące. Muszę stwierdzić, iż w każdym przypadku istnieje zrozumiałe wahanie przed wchodzeniem w kroki prawne”.

Co na to policja

W oświadczeniu Katolicka Gildia Policjantów Irlandii Północnej napisała: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni jego doniesieniami o wewnętrznym sekciarstwie i wyzwaniami, z jakimi musiał się zmierzyć jako katolik w PSNI.

„Takie kwestie podważają zasady równości i szacunku, które są podstawą skutecznego działania policji i zaufania społeczności. Gildia solidaryzuje się ze wszystkimi funkcjonariuszami i personelem, którzy doświadczyli dyskryminacji, i podkreśla znaczenie wspierania inkluzywnego środowiska w PSNI. My i społeczeństwo oczekujemy i wymagamy kultury pracy w PSNI, w której każdy jest traktowany z szacunkiem i godnością” – czytamy w oświadczeniu.

Zastępca komendanta głównego policji w Irlandii Północnej, Bobby Singleton, stwierdził, iż to, co mu powiedziano, „jest haniebne i nie ma żadnego miejsca w policji Irlandii Północnej”.

Kwestia policji w Irlandii Północnej była kluczową kwestią w trakcie negocjacji z rządami Zjednoczonego Królestwa i Republiki Irlandii. Przed PSNI istniała Royal Ulster Constabulary (RUC), która była postrzegana z głęboką nieufnością przez większość katolickiej i nacjonalistycznej populacji Irlandii Północnej.

RUC była postrzegana jako w przeważającej mierze protestancka policja, która nie wykonywała swoich obowiązków bezstronnie i była uważana za sekciarską. Siły te były wielokrotnie łączone z zarzutami zmowy z lojalistycznymi grupami paramilitarnymi przeciwko katolikom.

Tło historyczne

Gdy PSNI zostało utworzone na podstawie zaleceń zawartych w Raporcie Niezależnej Komisji ds. Policji w Irlandii Północnej („Raport Pattena”), rekrutacja 50-50 była jedną z rekomendacji w nim zawartych i obowiązywała od 2001 do 2011 r. W tym czasie taka sama liczba osób należących do społeczności katolickiej i tych, które należały do ​​społeczności niekatolickiej, została wyznaczona z puli odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów.

Ostatnia kampania rekrutacyjna do PSNI zakończyła się w zeszłą środę. Spośród 3500 aplikacji około 27% złożyły osoby identyfikujące się jako katolicy. Liczba funkcjonariuszy PSNI wynosi w tej chwili 6300, znacznie poniżej idealnej liczebności 7000 funkcjonariuszy, jaką zakładał naczelnik policji.

Brak zaufania katolików do sił policyjnych jest powodem do obaw. Powrót do polityki 50-50 został zaproponowany jako potencjalne rozwiązanie, ale działania prawne stwierdzające antykatolickie zachowania nie zbudują zaufania.

Brak tolerancji dla dyskryminacji

Singleton podwoił swoje komentarze, iż PSNI nie będzie tolerować dyskryminacji religijnej. „Jako służba nie tolerujemy i nie będziemy tolerować tego rodzaju domniemanych wykroczeń ze strony naszych funkcjonariuszy lub personelu. Doświadczenie tego emerytowanego funkcjonariusza potwierdza, iż ​​musimy zrobić więcej, aby dać funkcjonariuszom i personelowi pewność siebie i odwagę do zgłaszania wykroczeń w miejscu pracy”.

Dodał: „Akceptujemy to i aktywnie nad tym pracujemy. jeżeli otrzymamy informacje lub skargi dotyczące wykroczeń, są one gruntownie badane, a jeżeli udowodniono, iż funkcjonariusze są sprawdzeni, mogą zostać ukarani karami, włącznie z zwolnieniem”.

słowa kluczowe: Policja Północnej Irlandii, dyskryminacja antykatolicka, pozew sądowy, byli funkcjonariusze,

Idź do oryginalnego materiału