Modlitwy przygotowawcze przed Mszą Świętą.
Modlitwa Tomasza a Kempis przed Mszą Świętą
Nabożeństwo do Siedmiu boleści Matki Boskiej 1848
Panie! co tylko jest w Niebie i na ziemi, wszystko to Twoje. Pragnę i ja dobrowolną ofiarę oddać się Tobie i być Twój (Twoją) na wieki. Panie! w prostocie i szczerości serca oddaję się dziś Tobie za sługę wiecznego (wieczną), abym Ci wiecznie był(a) posłuszny(ą) i wiecznie Cię chwalił(a). Panie! na błagalnym Ołtarzu Twoim i Świętych Aniołów Twoich od dnia, w którym pierwszy raz zgrzeszyłem(am) aż do tej godziny, ażebyś ogniem Miłości Twojej zniszczyć wszystkie razem złości moje i z wszelkiej zmazy grzechowej z wszelkiej winy oczyścił sumienie moje; a wszystko mi przebaczając i przyjmując mnie litościwie na Łono pokoju i Miłosierdzia Twojego, abyś mi wrócił Łaską Twoją, którą przez grzechy utraciłem(am). Ofiaruję Ci także wszystkie dobre uczynki moje, chociaż bardzo nieliczne i niedoskonałe, abyś je ulepszył i uświęcił, abyś je godnymi Ciebie i Tobie przyjemnym uczynił, abyś mnie zawsze ku lepszemu naglił i mnie leniwego i nieużytecznego człowieka do błogosławionego i chwalebnego końca doprowadzić raczył. Ofiaruję Ci także wszystkie bogobojne pragnienia ludzi pobożnych, wszystkie potrzeby drogich sercu mojemu i tych wszystkich, którzy mnie lub innym dla Miłości Twojej dobrze czynili, i tych, którzy siebie i wszystkich swoich polecali modlitwom moim, czy żyją jeszcze, czy już pomarli. Niech wszyscy doznają wsparcia Łaski Twojej. Pocieszaj ich w troskach, ochraniaj w niebezpieczeństwach, ratuj w uciskach, aby wybawieni od złego składali Ci najpokorniejsze i radosne dzięki. Ofiaruję Ci błagalne ofiary i modły za tych wszystkich, których kiedykolwiek zasmuciłem(am), ucisnąłem (ucisnęłam), pokoju pozbawiłem(am) i chcąc czy nie chcąc czynem albo słowami zgorszyłem(am), abyś nam wszystkim zarówno odpuścił grzechy nasze i wzajemne krzywdy i obrazy nasze. Wyrwij, Panie! z serc naszych wszelkie podejrzenia, rozjątrzenia, gniewy i swary, i wszystko cokolwiek by mogło ostudzać i zmniejszać miłość braterską. Zmiłuj się, Panie! zmiłuj się nad żebrzącymi Zmiłowania Twojego, udziel nam Łaski Twojej. Spraw, abyśmy się stali godnymi opływać w Twą Łaskę i ażebyśmy doszli do żywota wiecznego. Amen.
Na uczczenie którego ze Świętych Pańskich.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie 1898
Boże w Świętych Twoich przez łaski i dary jakie im udzielasz najprzedziwniejszy, racz przyjąć przenajświętszą Ofiarę, której dziś pragnę uczestniczyć, ofiarując Ci ją na dziękczynienie za chwałę, jakąś Świętego(ą) N. N. ukoronował w Niebie na wieki. Moje zaś własne, niegodne dziękczynienia łączę z tymi, jakie Ci on (ona) sam (sama) teraz w Chwale Wiekuistej oddaje; i błagam Cię przez zasługi Pana naszego Jezusa Chrystusa Syna Twojego najdroższego, abyś mi dał Łaskę tak wiernego naśladowania tu na ziemi Świętego (Świętą) N. N., żebym w Niebie cieszył(a) się z Nim (Nią) razem Chwałą Twoją na wieki. Amen.
Modlitwa, w której dusza staje się uczestniczką wszystkich Ofiar Mszy Świętej, które się odprawiają po całym świecie.
Hołd Bogu od Narodu Polskiego 1927
Przyjmij, Ojcze Święty, Wszechmogący, Wieczny Boże! wszystkie Niepokalane Ofiary Ciała i Krwi Syna Twego, Jezusa Chrystusa, które Tobie dnia dzisiejszego niezliczeni kapłani na całym świecie ofiarują i ofiarować będą aż do skończenia świata, którą też i ja sam(a) niegodny(a) sługa Twój (służebnica Twoja) oddaję Tobie, Bogu mojemu, żywemu i prawdziwemu, ofiarując z Chrystusem i całym Kościołem Świętym za niezliczone grzechy moje i niedbalstwa w Służbie Twojej Świętej oraz i za wszystkich ludzi, za potrzeby duchowne i doczesne powinnych moich, za podwyższenie Kościoła Świętego, za Ojca Świętego ze wszystkim Duchowieństwem, za przyjaciół i nieprzyjaciół naszych, żywych i zmarłych, za tych wszystkich, którzy dziś po całym świecie bez Chrztu Świętego jednak w pragnieniu przyjęcia Go, umierać będą. Przyjmij ich, Panie do Siebie, żeby nie poginęli; ofiaruję Ci jeszcze za dusze rodziców i za wszystkie dusze zmarłych, osobliwie za dusze N., którym winny(a) jestem szczególniejszej wdzięczności i pamięć w moich niegodnych modlitwach.
Przy tych Ofiarach Przenajświętszego Sakramentu, oddaję Ci, Boże! duszę, serce i ciało moje, wszystkie siły moje, rozum, pamięć, wolę moją, wszystkie utrapienia i znoje, oraz i boleści konania mego, które łączę z zasługami życia, Męki i Śmierci Jednorodzonego Syna Twego. Rzucam wszystkie nieprawości moje z przepaść nieprzebranego Miłosierdzia Twego, proszę Cię, abyś mnie nie według wielkości grzechów moich, ale według wielkiego Miłosierdzia karał, któryś nas tak umiłował, żeś Jedynego Syna Twego na śmierć okrutną wydał, za co niech Ci będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen.
O Jezu! modlitwy moje, prace, zajęcia, cierpienia, nic nie warte same przez się, ale je łączę z zasługami Bolesnej Męki i Śmierci Twojej. Skraplam je łzami i Krwią Twoją, aby one w Oczach Twoich były miłe i wdzięczne, może zaś i tym, za które je ofiaruję, aby były pożyteczne i zbawienne. Amen.
Podczas procesji Asperges dla tych, którzy nie śpiewają.
Książka do nabożeństwa dla wszystkich katolików Dunin 1844
O Boże! jakże piękny i świetny jest Kościół Twój! Straszliwym on jest nieprzyjaciołom zbawienia naszego, jak wojsko uszykowane do boju. Tak właśnie wyobrażam go sobie teraz, jakby szedł do walki. Chorągwią jego jest Krzyż Syna Twojego. Pod tą chorągwią możeż on nie zwyciężyć? Jakież wojska nieprzyjaciół nie ulegną przed nim? Ustąpcie pułki piekielne, ustąpcie i zniknijcie! Ty zaś, o Boże! rozlewaj Święte Błogosławieństwo Twoje wszędzie, gdzie się tylko słudzy Twoi udadzą. Tak jest, zdaje mi się, jakobym je widziała gotowe na rozlanie się wszędzie. Sama choćby Sprawiedliwość Twoja oprzeć się nie może temu stowarzyszeniu się naszemu na jej rozbrojenie.
Pragnę przeto, Boże mój! w duchu przynajmniej, zjednoczyć się z Świętym Kościołem Twoim, dla zniewolenia niejako Nieskończonego Miłosierdzia Twego, aby raczyło zstąpić na mnie. Ta procesja wystawia mi Przedwieczne Twoje z Ojca rodzenie i powrót do Niego przez Miłość, którą się z Nim łączysz najściślej; Przyjście na świat przez Święte Wcielenie Twoje, i powrót do Nieba przez Chwalebne Wniebowstąpienie; wreszcie Przyjście na Sąd straszliwy w towarzystwie Aniołów i Świętych, i tryumfalne odejście, po ostatnim Wyroku, z Wybranymi Twoimi do Błogosławionego Przybytku, któryś od początku świata zgotował na wieki dla wiernych sług Twoich. Pierwsze dwie Tajemnice czczę z najgłębszą pokorą, a błagam Litości Twojej, abyś mnie w ostatnim Przyjściu między Wybrane Twoje policzył. Amen.
Sposób nabożny słuchania Mszy Świętej.
Boże bądź miłościw 1891
W Imię Ojca †, i Syna †, i Ducha † Świętego. Amen.
Podczas modlitw kapłana u stopni Ołtarza.
Wejrzyj, Najłaskawszy Ojcze, z wysokości Nieba na Najmilszą Tobie i Najświętszą Ofiarę Syna Twojego, Którą On Sam w Obliczu Twoim za nas Tobie poświęca. On to jest bowiem tym Najwyższym i prawdziwym Kapłanem, Który nie cudzą ofiarę, ale własne dał Ciało, dla poświęcenia go na Ołtarzu Krzyża, za grzechy świata.
Racz, proszę Cię, Panie! dla tejże samej zbawiającej nas Ofiary, mnie grzesznego (grzesznicę) łaskawie dziś wysłuchać.
Pomnij na Miłosierdzie Twoje, o Boże! pomnij na długo już trwający Gniew Twój! Daj nam wszystkim serce takie, abyśmy Cię chwalili i Wolę Twoją chętnym spełniali umysłem. Wysłuchaj modlitwy nasze, przyjmij nas na powrót do łaski, nie opuszczaj nas w obecnym złym czasie. Otośmy się tu zebrali, abyśmy się modlili do Ciebie. – Przyjmijże Tę Ofiarę za wszystek lud tutejszy, za całe Chrześcijaństwo. Wejrzyj na wzgardzonych i nieszczęśliwych, aby wszyscy poznali, żeś Ty Bóg nasz, Bóg Wszechmogący i Miłosierny, i iż nie opuszczasz tego, który od młodości nadzieję swoją w Tobie pokłada.
Podczas Confiteor.
Boże! w Obliczu, Którego żadna ludzka cnota dość czystą nie jest, nie racz pamiętać grzechów naszych. Wiem, żeśmy Ciebie, Stworzycielu nasz, często obrazili myślą, mową i uczynkiem postępując zuchwale, nierozsądnie, a najczęściej bez uszanowania Przykazań Twoich: (bijąc się w piersi, mów:) moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Za te wszystkie nasze przestępstwa, słusznie ściągnęliśmy Twój Gniew srogi, ale sprawiedliwy, i nieprzeliczone kary, ale o Wszechmogący, pełen Miłosierdzia i niewyczerpanych pociech, Boże! zlituj się nad nami sługami Twoimi, żałującymi z całego serca przewinień naszych. Odpuść nam, Panie, odpuść, jakoś synowi marnotrawnemu odpuścił; przywdziej nas znowu w szatę godową, którąśmy przez grzech utracili. Nie dla nas, ale dla Świętości Imienia Twego spraw to, o Boże! nie dla zasług naszych, choćby i były jakie, ale jedynie dla okazania Dobroci Twojej, zechciej to uczynić. Na ostatek uczyń to dla szczególnych zasług Najmilszego Syna Twego, Którego Męki pamiątkę tu obchodzimy. A o ile żal nasz i skrucha nie są dostateczne, wzywam Pomocy Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych, aby nam uprosili dar skruchy doskonałej u Pana naszego, przebłaganie Gniewu Jego i odpuszczenie wszystkich grzechów naszych.
Na Introit i Kyrie.
Obchodzimy tu pamiątkę Przyjścia na świat Syna Bożego, dla zgładzenia grzechów świata, owego Wcielenia, które wnet powtórzy się na tym Ołtarzu, przez ręce kapłana; przyjmij, o Dobry Jezu! dzięki nasze, za ten Cud Miłosierdzia Twego; a jakoś od tak dawna ludzi pokochał i zmiłował się nad grzesznikami, tak i teraz Panie, zmiłuj się nad nami! Chryste! zmiłuj się nad nami!
Na Gloria in excelsis.
Aniołowie oznajmili światu tą pieśnią pogodzenie się Nieba z ziemią. Obiecałeś wtedy Panie, pokój ludziom dobrej woli. Dajże nam wszystkim tę dobrą wolę, szczerą, odważną, wytrwałą, która nie zraża się przeciwnościami w wykonywaniu Twojej Woli, i pod żadnym ciosem nie upada. Błogosław, Panie, wszystkim zbawiennym chęciom naszym, daj trwać w nich i doprowadzić do skutku. – A Ty, o mój Jezu, Który ledwie co się narodziwszy, zaraz cierpieć zacząłeś, naucz nas, abyśmy wszystkie nasze cierpienia i przykrości tak znosić jak Ty umieli, i chwalebnej doczekali się przyszłości, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
W czasie modlitwy kapłana (Kolekta):
Wszechmogący, Wieczny Boże, Panie i Ojcze Niebieski! wejrzyj okiem Nieprzebranego Miłosierdzia Twego na udręczenia, nędzę i potrzeby nasze; zmiłuj się nad całym rodzajem ludzkim, dla którego Jednorodzony Syn Twój dobrowolnie w ręce grzeszników się oddał, i wylał Krew Swoją Najdroższą na Krzyżu; przez Tegoż Jezusa Chrystusa, Którego Ofiara na tym Ołtarzu się ponawia, odwróć od nas, o Najlitościwszy Ojcze! sprawiedliwie zasłużone kary, obecne i przyszłe niebezpieczeństwa, choroby, głód, smutek i nędzę, niewolę i prześladowanie. Oświeć też i wzmocnij we wszystkich dobrych przedsięwzięciach zwierzchność duchowną i świecką, a spraw, by to tylko przełożeni wszelacy czynili, co służyć może ku Chwale Twojej i ku prawdziwemu szczęściu człowieka. Użycz nam, o Boże! czystej i rzetelnej pobożności, nie tylko słowami, ale cnotą bogatej, nawróć wszystkich grzeszników serca do poprawy życia, naucz znać i wypełniać powinności stanu każdemu adekwatne. Zapal w nas ogień prawdziwej Miłości Twojej, daj nam pragnienie sprawiedliwości i żarliwość o nią, abyśmy w życiu i przy śmierci Tobie podobać się mogli. Prosimy Cię także, jako Ty Sam chcesz, o Boże! abyśmy Cię prosili, za naszych starszych i równych nam, za przyjaciół i nieprzyjaciół, zdrowych i chorych, bogatych i ubogich, strapionych i szczęśliwych, za żywych i umarłych braci. Polecamy Ci, o Boże, wszystkie nasze uczynki, sprawy, prace, życie i śmierć naszą. Daj nam być w tej i w każdej chwili Łask Twoich uczestnikami, a w drugim życiu pozwól chwalić Ciebie wiecznie. Amen.
Na Ewangelię.
Powstaję, o Najwyższy Prawodawco mój! na oświadczenie Ci gotowości mojej, do bronienia wszystkich Prawd zawartych w Ewangelii Świętej, choćby choćby z utratą życia mojego. Dodaj mi, Boże, tyle mocy do ich wypełniania, ile mi dajesz do wierzenia.
Na Credo.
Wierzę mocno, o Boże mój! w to wszystko, coś nam przez Kościół Twój Święty objawić raczył; dziękuję Ci, żeś mi na Łonie Jego urodzić się i żyć pozwolił, i pragnę z całej duszy mojej zostawać w społeczności Jego do końca. Bądź mi w tym pomocą i wsparciem, Boże Wszechmocny! Ratuj jeszcze i wspieraj nas, abyśmy wszyscy w tym prawdziwym wyznaniu Wiary Świętej mocno trwali, a wykonując co nam ona nakazuje, po krótkim tego żywota biegu, ze Wszystkimi Świętymi Twoimi, koronę sprawiedliwości od Ciebie otrzymali.
Racz także, o Panie! rozkrzewiać tę Wiarę Świętą Twoją po całej ziemi; pomnażaj liczbę prawdziwych sług Twoich, którzy by nie tylko z imienia, ale z serca służyli Tobie, przemawiaj do niewierzących, oświecaj ich Duchem Twoim Świętym, przebaczaj ich zaślepieniu i bluźnierstwom.
Prosimy Cię o to, Panie, przez Zasługi Tego, Który przyniósł na ziemię Wiarę i zbawienie.
Przy Offertorium.
Panie Boże Wszechmogący, Sam Jeden Wielki, Który nie gardzisz hołdem wzywających Ciebie, przyjmij łaskawie pokorne modły kapłana i nasze; a te duchowne i tajemnicze dary na tym Ołtarzu składane, niech staną się Ofiarą na zgładzenie grzechów i z nieświadomości naszych, oraz na otrzymanie Łask wszelakich dla zebranego tu ludu.
Boże, zlituj się nad nami, pociesz nas, wybaw nas.
Niechaj dzień ten święty i rozpoczynający się tydzień płynie w Chwale Twojej. Prosimy Cię, Panie.
Oddal od nas i od wszystkich braci naszych wszelką niedolę. Prosimy Cię, Panie.
Niechaj przy każdym z nas, przy starcach i młodych, przy niewiastach i dzieciach, w domu i w podróży, w zdrowiu i w chorobie, będzie Anioł Twój, Stróż duszy i ciała naszego. Prosimy Cię, Panie.
Daj nam wszystkim odpuszczenie grzechów, wybawienie od wszelkiego złego. Prosimy Cię, Panie.
Pobłogosław pracom i trudom w domu i koło roli! Pobłogosław majętnościom i dobytkom naszym. Prosimy Cię, Panie, daj urodzaj, pogodę lub deszcz wedle potrzeby; zachowaj nas od głodu, choroby, zarazy, wszelakiej plagi i nędzy. Prosimy Cię, Panie.
Spojrzyj łaskawie na niedostatki i potrzeby nasze, i zaradź im wedle Mądrości i Miłosierdzia Twojego. Prosimy Cię, Panie.
Nam przy tym Ołtarzu zgromadzonym, i tym wszystkim, którzy po całej ziemi Imienia Twojego przy Mszy Świętej wzywają, daj Panie pociechę w smutku, pomoc w potrzebie, owoc z pracy, wiarę i miłość w życiu, nadzieję przy śmierci, a po zgonie żywot wieczny. Amen.
Najświętsza Maryo Panno, Matko Chrystusowa, Pani i Orędowniczko nasza, Wszyscy Święci, przyczyńcie się za nami, aby ta Ofiara miła była Bogu Wszechmogącemu i otrzymała pożądane nam błogosławieństwo.
W czasie cichej modlitwy – Sekreta.
Boże Ojcze, racz wspomnieć na Prace i Zasługi Syna Twego Jednorodzonego, i wysłuchaj modlitwy nasze dla Niego. Wejrzyj na Ręce Jego poranione, a odpuść nam wszystko cokolwiek ręce nasze bezbożne uczyniły; zobacz Bok Jego przebity, a zapomnij wszystko czymkolwiek serca nasze przeciwko Tobie zgrzeszyły; uważ Świętą Głowę Jego zranioną, a przebacz nam wszystkie występne i bezbożne myśli; wspomnij na wszystką Mękę i Cierpienia Jego, a daruj nam wszystkie nieprawości i winy nasze, i nas już nie dla nas, ale dla Syna Twojego, chciej w Wiecznej Chwale umieścić. Amen.
W czasie Prefacji.
Zaiste godna i sprawiedliwa rzecz jest prawa i zbawienna, składać Ci dzięki w każdym czasie i na każdym miejscu, Boże, Ojcze Wszechmogący! żeś dla nas grzesznych Syna Twego na ten świat zesłać raczył, aby był światłem i wiarą naszą, aby umarł za nas. Godna i sprawiedliwa rzecz jest powtarzać z Aniołami i Chórami Niebieskimi i wołać: Święty, Święty, Święty, Pan Bóg Zastępów. Pełne są niebiosa i ziemia Chwały Jego.
W czasie Kanonu:
Panie Jezu Chryste, Zbawicielu mój, racz napełnić serce moje Łaską Twoją, abym z głębokim uczuciem rozmyślać mógł (mogła) Cierpienia i Mękę Twoją, żeś nie tylko stał się Człowiekiem i umarł dla zbawienia naszego, ale żeś jeszcze Samego Siebie w Sakramencie Ołtarza zostawić nam raczył, i Tę Ofiarę czystą w dniu każdym przez ręce kapłana składać Sobie dozwolił. Chciejże więc przyjąć ją łaskawie w tej chwili, o Boże! i racz przez Jej Zasługi zesłać Błogosławieństwa Swoje na Kościół Twój Święty, na kraj nasz cały, na wszystkich tu obecnych, na całą parafię naszą, i na te osoby, za które szczególniej modlić się powinienem (powinnam) i za które najchętniej modły moje do Ciebie zanoszę: N. (wymień tu imiona tych osób i ich potrzeby).
Ażeby modlitwy moje skuteczniejszymi uczynić, wzywam pomocy szczególnej Patronki i Opiekunki naszej, Matki Zbawiciela; Świętego, którego (Świętej, którą) imię noszę; Świętego, którego dziś pamiątkę Kościół obchodzi, i Wszystkich Świętych i Błogosławionych, znanych lub nieznanych światu, ale których imiona i zasługi nie są tajnymi przed Tobą, Panie, a mianowicie tych, którzy na ziemi naszej wzrośli i w niej spoczywają. Za ich przyczyną racz Panie, zmiłować się nad nami.
W czasie Podniesienia:
W tej chwili świętej, kiedy spełnia się Cudowna Tajemnica, i Ty, o Zbawicielu świata! zstępujesz na ten Ołtarz i stajesz się Pokarmem mej duszy, cóż Ci powiem, co by odpowiedzieć mogło wielkości Cudu, Niezmierności Miłosierdzia Twego, oto zawołam z pokorą:
Niech będzie pochwalony Bóg mój! Bóg Wielki i Niepojęty!
A ośmielony(a) Niezmierną Dobrocią Twoją, polecę Opiece Twojej Świętej to wszystko, co kocham i kochać powinienem (powinnam) i błagać Cię będę, aby Święte Ciało Twoje wzmocniło duszę moją przeciw wszelkim przeciwnościom i pokusom, a Krew Twoja za nas wylana, aby zmyła i oczyściła wszystkie występki i przewinienia moje, aby mnie całego (całą) uświęciła, strzegła i uczyniła godnym(ą) do posiadania tego żywota, gdzie już nie pod zakryciem żadnym, ale jawnie w całym Majestacie Swoim, dasz się widzieć i uwielbiać wiernym sługom Twoim. Amen.
W czasie dokończenia Kanonu.
Przyjmij, o Najświętszy Ojcze! Tę Najmilszą Tobie Ofiarę Ciała i Krwi Syna Twojego, Którąś Sam przygotował Sobie od wieków na uwielbienie i przebłaganie Majestatu Twego; racz także przyjąć wraz z Nią jedyną ofiarę, jaką ja złożyć Ci mogę, ofiarę serca mego, woli mojej, którą Ci czynię chętnie i zupełnie. Oddaję się cały(a) Tobie, o Boże! jako Ci się oddał Pan nasz Jezus Chrystus, i od tej chwili nie tylko w modlitwach moich, ale w każdym zdarzeniu powtarzać chcę z głębi duszy: „Ojcze mój, nie tak jak ja chcę, ale jak Ty, niech się stanie Wola Twoja”.
Wspomnienie umarłych.
Boże! Który nie śmierci, ale pokuty pragniesz grzeszników, Którego Miłosierdzie granice tej ziemi przechodzi, racz wspomnieć na tych wszystkich, którzy już żywot ten opuścili. Zakończ ich cierpienia, Panie, nie pamiętaj na winy i błędy ich, pamiętaj jedynie na Miłosierdzie Twoje i na Zasługi Syna Twojego, Którego Męki pamiątkę tu obchodzimy. Wspomnij szczególniej na dusze tych osób, z którymi węzeł krwi, przyjaźni, wdzięczności mnie łączy, których pamięć żyje niewygasłą w sercu moim: N. (tu wymień zmarłe osoby, za które zwykłeś się modlić). Błagam Cię o Miłosierdzie dla nich, Panie, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
W czasie Ojcze nasz.
Oto najlepsza z modlitw wszystkich i najskuteczniejsza, oto modlitwa, która dobrze odmówiona, wszystkie inne zastąpić zdoła. Naucz mnie, Panie, odmawiać ją nie samymi tylko ustami, wysłuchaj prośby w niej zawarte i uczyń, abym godnym(ą) był(a) nazywać Cię Ojcem, według tego, jak ta święta modlitwa naucza.
Podczas Komunii kapłana.
Panie! niegodny(a) jestem przystępować często do Stołu Twojego, i dziś tylko duchownie tej Świętej Uczty uczestnikiem (uczestniczką) będę. O! jak wielkie Miłosierdzie Twoje, o Boże! iż Sam na Pokarm nędznym ludziom się dajesz, jak wielka Dobroć, iż grzechami naszymi codziennie od nas krzyżowany co dzień na Ołtarzach Swoich Ofiarę Krzyżową ponawiać pozwalasz; co dzień w niegodne usta i serca wstępujesz, i wołasz nieustannie do nas grzeszników: „Pójdźcie do Mnie wszyscy, którzy pracujecie i obciążeni jesteście, a ja was ochłodzę”. Stawię się i ja na ten głos litościwy, skoro mi czystość sumienia dozwoli, a teraz postanawiam sobie, o Boże! postanawiam przed Obliczem Twoim, sposobić się do tej Świętej Uczty wszelkimi siłami serca mojego.
Racz mi tylko dopomóc Łaską Swoją, o Zbawicielu mój, Utajony w tym Najświętszym Sakramencie. Dozwól, abym wypełnianiem dokładnym powinności moich, cierpliwością w zmartwieniu i chorobie, wykonywaniem cnót wszelkich przysposobił(a) Ci w sercu moim godne mieszkanie. – Nie opuszczaj mnie, Panie, wspieraj, wzmacniaj, pomagaj; racz się nade mną zlitować; okaż mi Miłosierdzie Twoje, i przyjmij od nas wszystkich tu zebranych i od spełniającego Tę Ofiarę kapłana te pokorne słowa: „Panie, nie jesteśmy godni, abyś wszedł do przybytku serc naszych, ale rzeknij tylko słowo, a będą zbawione dusze nasze”.
Po Komunii kapłana:
Spraw, o Litościwy Jezu! aby na nas wszystkich tu obecnych i na cały świat spłynęły Łaski, o któreśmy Ciebie razem z kapłanem podczas tej Przenajświętszej Ofiary błagali. Utwierdź wiarę naszą, wzmocnij nadzieję, ożywiaj w nas miłość ku Tobie i bliźniemu, i uczyń nas godnymi tego, abyś mógł wiecznie w nas żyć i mieszkać. Amen.
W czasie ostatnich modlitw kapłana.
Panie! wszystko jest Twoje, co się na ziemi i w Niebiosach zawiera. Pragnę w dobrowolnej ofierze poświęcić się raz jeszcze dziś Tobie, i Twoim (Twoją) pozostać na wieki. Panie! w prostocie serca mojego oddaję się Tobie na wieczną służbę. Przyjmij mnie z tą Świętą Ofiarą Ciała i Krwi Twojej, którą przynieśliśmy Tobie na tym Ołtarzu, aby służyła ku zbawieniu ludu Twojego. Składam skruszonym sercem na tym Ołtarzu wszystkie grzechy, które popełnić mogłem(am) od dnia jak grzeszyć zacząłem(am), aż do tej godziny, byś je zniszczył razem w Miłosierdziu Twoim, a wszystko mi przebaczając przyjął mnie litościwie na Łono Swoje. Oto się polecam Miłosierdziu Twojemu i oddaję w Ręce Twoje, czyń ze mną według Twojej Dobroci, a nie według złości mojej. Ofiaruję Ci także, o Boże! wszystkie dobre uczynki moje, chociaż bardzo nieliczne i niedoskonałe, abyś je przyjął łaskawie i mnie zawsze do postępowania w dobrym pociągał. Ofiaruję również Tobie, przed zakończeniem tego Świętego Obrzędu, wszystkie bogobojne pragnienia nabożnych, potrzeby krewnych, przyjaciół, dobroczyńców, braci i sióstr, wszystkich osób mnie miłych, i tych którzy mnie lub innym dla Miłości Twojej dobrze czynili. I tych, którzy żądali, abym się za nimi modlił(a), czy jeszcze żyją w ciele, czy już zeszli z tej ziemi. Niechaj wszyscy uczują wpływ Łaski Twojej, wsparcie, pociechę, Opiekę w niebezpieczeństwach, uwolnienie od cierpień. Ofiaruję Ci jeszcze, o Panie! tę spełnioną Ofiarę za tych wszystkich, którzy mnie w czym obrazili, zasmucili, obmówili, albo którzy mi krzywdę jaką i szkodę wyrządzili. Także za tych, których sam kiedykolwiek zasmuciłem(am), skrzywdziłem(am), obraziłem(am), lub zgorszyłem(am) słowy, uczynkiem, umyślnie lub nierozważnie, abyś nam wszystkim zarówno odpuścił grzechy nasze i urazy wzajemne. Oddal, Panie! od serc naszych wszystkie posądzenia, kłótnie, gniew, zazdrość i cokolwiek by mogło nadwyrężać lub zmniejszać miłość braterską. Niech będziemy wszyscy przed Tobą jako bracia i siostry przed Ojcem, i niechaj dostąpimy wszyscy żywota wiecznego. Amen.
Podczas błogosławieństwa.
Racz spełnić, o Boże! prośbę kapłana i niech wszelkie Błogosławieństwa zstąpią na nas:
W Imię Ojca †, i Syna †, i Ducha † Świętego. Amen.
Podczas Ostatniej Ewangelii:
O Słowo! któreś było przed wieki w Bogu i któreś jest Bogiem, przez Ciebie stało się wszystko co jest; Tyś jest życiem, światłem i zbawieniem naszym. Szczęśliwi ci, którzy nie słuchali ciała i krwi, ani ślepego rozumu ludzkiego, ale Głosu Boga, Który jest w każdym człowieku. Oni Cię poznali, Słowo Przedwieczne! Oni Cię przyjęli i stali się synami światła, synami Boga. Oświeć mnie, o Boże Wszechmocny! Światłem Twoim, uczyń mnie posłusznym Głosowi Twojemu, spraw, abym słowy i uczynkiem wyznawał(a) z tymi, którzy uwierzyli w Ciebie, żeś Ty jest Słowo, które stało się Ciałem i mieszkało między nami, aby nam dało Łaskę i nauczyło Wszystkich Prawd Twego Świętego Prawa. Amen.
Modlitwa po Mszy Świętej.
Panie, dziękuję Ci za Łaskę, którą mi dziś wyświadczył, pozwalając mi słuchania tej Mszy Świętej, kiedy tylu tego szczęścia użyć nie mogło. Przepraszam Cię najpokorniej za wszystkie opuszczenia i niedbalstwa, za całą nieuwagę i oziębłość moją. Niech ta Ofiara oczyści mnie z wad przeszłości, a wzmocni na przyszłość. Idę teraz w zaufaniu do prac, do których powołuje mnie Wola Twoja. Pamiętać będę przez ten cały dzień o Łasce Twojej, i pragnę niczym nie skazić Świętości Jego. Wysłuchaj mnie, Boże! przez Zasługi Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwy przepisane co niedzielę i święto po uroczystej Mszy Świętej, czyli po sumie.
Błogosławmy Panu 1891
Odmów Litanię do NMP i Pod Twoją obronę, a potem dodaj:
Módlmy się: Łaskę Twoją, prosimy Cię, Panie, racz wlać w serca nasze, abyśmy, którzy za Zwiastowaniem Anielskim Chrystusa Syna Twego Wcielenie poznali, przez Mękę i Krzyż do Chwały Zmartwychwstania byli doprowadzeni. Przez Tegoż Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Po czym kapłan śpiewa:
Tantum ergo saramentum / Przed tak wielkim Sakramentem
S. Panem de Coeli praestitisti eis. (O.T.:Alleluia). R. Omne delectamentum in se habentem. (O.T.:Alleluia). |
S. Oremus: Deus, Qui nobis sub Sacramento mirabili Passionis Tuae memoriam reliquisti, tribue quaesumus ita nos Corporis et Sanguuinis Tui Sacra Mysteria venerari, ut Redemptionis Tuae fructum in nobis jugiter sentiamus. Qui vivis et regnas in saecula saeculorum.
R. Amen.
V. Oremus: Deus Omnium Fidelium Pastor et Rector famulum Tuum N., quem Pastorem Ecclaesiae Tuae praeesse voluisti, propitius respice, da ei quaesumus, verbo et exemplo, quibus praeest, proficere, ut ad vitam una cum grege sibi credito perveniat sempiternam. Per Christum Dominum nostrum.
R. Amen.
V. Domine non secundum peccata nostra facias nobis.
R. Neque secundum iniquitates nostras retribuas nobis.
V. Oremus: Deus, Qui culpa offenderis, proenitentia placaris, preces populi Tui supplicantis propitius respice, et flagella Tuae iracundiae, quae pro peccatis nostris meremur, averte. Per Christum Dominum nostrum.
R. Amen.
V. Fiat pax in Virtute Tua.
R. Et abundantia in Turribus Tuis.
V. Oremus: Deus, a Quo sancta desideria, recta consilia et justa sunt opera, da servis Tuis illam, quam mundus dare non potest pacem, ut et corda nostra Mandatis Tuis dedita, et hostium sublata formidine tempora sint Tua Protectione tranquilla. Per Christum Dominum nostrum.
R. Amen.
V. Udzieliłeś im, Panie Chleba Niebieskiego. (O.W.: Alleluja).
R. Wszelki smak i słodycz w sobie mającego(O.W.: Alleluja).
V. Módlmy się: Boże, Któryś nam w tym przedziwnym Sakramencie Męki Twojej Najświętszej Pamiątkę zostawić raczył, daj nam najchwalebniejszego Ciała i Krwi Twojej czcić Tajemnicę, ażebyśmy zawsze Odkupienia naszego pożytek w nas czuć mogli. Który z Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz Bóg w Trójcy Świętej Jedyny na wieki wieków.
R. Amen.
V. Módlmy się: Boże Wszechmogący, Pasterzu i Rządco wiernych, wejrzyj łaskawie na sługę Twego N., któregoś Pasterzem Kościoła Twojego Świętego ustanowił, aby słowem i przykładem ludowi Twojemu przyświecał i wespół z trzodą sobie powierzoną żywota wiecznego dostąpił. Przez Chrystusa, Pana naszego.
R. Amen.
V. Panie, nie według grzechów naszych czyń nam!
R. Ani według nieprawości naszych oddawaj nam!
V. Módlmy się: Boże, Który się winą obrażasz, a pokutą przebłaganym bywasz, na prośby ludu Twego żebrzącego łaskawie wejrzyj, a karanie gniewu Twego, na które przez grzech nasz zasługujemy, odwróć. Przez Chrystusa, Pana naszego.
R. Amen.
V. Niech się stanie pokój w Mocy Twojej.
R. A obfitość we wieżach Twoich.
V. Módlmy się: Boże, od Którego święte pragnienia, dobre rady i sprawiedliwe uczynki pochodzą, daj sługom Twoim on pokój, którego świat dać nie może, aby serce Twoim Przykazaniom były oddane, a czasy, od trwogi przed nieprzyjacielem wolne, aby pod Twoją Opieką były spokojne. Przez Chrystusa, Pana naszego.
R. Amen.
Modlitwy po Mszy Świętej.
Modlitwa I.
Anioł Stróż 1905
Racz przyjąć, Ojcze Niebieski, na wonność słodkości tę Ofiarę, którąm Tobie przez Twego kapłana ofiarował(a), a racz mi odpuścić wszystkie oziębłości, roztargnienia i niedoskonałości, które mi się przy tym słuchaniu Mszy Świętej lub z krewkości, lub też z dobrowolnego błąkania myśli przytrafiły, na których zadośćuczynienie i w nagrodę ofiaruję Ci zasługi, Mękę i Śmierć Najmilszego Syna Twego, a Pośrednika naszego. Jego godność i modlitwy doskonałe niech nagrodzą niegodność, oziębłość i niedoskonałość modlitw naszych. Wspomnij, Ojcze Niebieski, na cierpliwość, pokorę, nabożeństwo, miłość i cichość Jego, a racz mnie wysłuchać proszącego (proszącą) w Imię Tegoż Najmilszego Jednorodzonego Syna Twego, albowiem On rzekł: „o cokolwiek prosić będziecie Ojca Mego w Imię Moje, da wam”. O to jedno tylko proszę: niech będzie Tobie przyjemna ta modlitwa moja na większą Chwałę Twoją, na uwielbienie Syna Twego Jezusa Chrystusa Utajonego, żywym i umarłym do zbawienia pomocą. Amen.
Modlitwa II.
Nowy Brewiarzyk Tercyarski przez O. L.K. 1910; Anioł Stróż 1905
O Najsłodszy Panie Jezu Chryste! błagam Cię i zaklinam, aby Męka Twoja, była mi siłą ku podźwignięciu, ku umocnieniu, i ku obronie. Rany Twoje, niechaj mi będą pokarmem i napojem, który by mnie nasycał, upajał i rozkoszą napełniał. Wylanie Krwi Twojej, niech mi będzie ku odpuszczeniu wszystkich win moich. Śmierć Twoja niech mi zjedna chwałę wieczną. A niech w tym wszystkim będzie mi posilenie i rozradowanie, zdrowie i słodkość serca mojego. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Papież Klemens VIII nadał odmawiającym powyższą modlitwę odpuszczenie wszelkich przewinień we Mszy Świętej popełnionych.
Odpust 3 lat dla kapłanów odmawiających tę modlitwę po odprawieniu św. Ofiary. Pius IX Dekret. Św. Kongr. odp. 11 grudnia 1846r.
Modlitwa po Mszy Świętej do Najświętszej Panny Maryi.
Nowy Brewiarzyk Tercyarski przez O. L.K. 1910
Najświętsza Maryo Panno, Matko Pana naszego Jezusa Chrystusa, Królowo Nieba i ziemi, Ty, Która byłaś godna nosić w Przeczystym Twym Łonie Stwórcę wszystkich stworzeń, Tego Boga, który przed chwilą poświęcił się na Ołtarzu, błagam Cię, wstaw się za mną biednym grzesznikiem i przez Wszechmocną Twoją modlitwę, otrzymaj mi odpuszczenie wszystkich przewinień, jakie popełniłem słuchając Tej Mszy Świętej, błagaj Twego Ukochanego Syna Jezusa, Który zawsze Twoje wysłuchuje prośby, aby mnie i wszystkim mi drogim udzielił Błogosławieństwa Swego i Łaski świątobliwego przepędzenia dnia dzisiejszego. Amen.
Modlitwa po każdym nabożeństwie, ku dostąpieniu odpuszczenia wszystkich win, z ułomności ludzkiej w nabożeństwie popełnionych.
Książka do nabożeństwa dla wszystkich katolików Dunin 1844
Przenajświętszej i nierozdzielnej Trójcy, Ukrzyżowanego Pana naszego Jezusa Chrystusa Człowieczeństwu, Najświętszej i Najchwalebniejszej Maryi Dziewicy płodnemu Panieństwu, i Wszystkich Świętych społeczności, niech będzie wieczna cześć, chwała, dziękczynienie i uwielbienie od wszystkiego stworzenia, nam zaś odpuszczenie wszystkich grzechów: przez nieskończone wieki wieków. Amen.
V. Błogosławione wnętrzności Maryi Panny, które nosiły Syna Ojca Przedwiecznego.
R. I błogosławione piersi, które karmiły Chrystusa Pana.
Ojcze nasz. Zdrowaś Marya.
Modlitwa przed wyjściem z kościoła.
Bóg moją miłością, 1894
Najsłodszy Jezu! dziękuję Ci serdecznie za wszelkie Łaski, których mi w tym kościele użyczyć raczyłeś; a ponieważ teraz opuścić go muszę, ofiaruję Ci modły i nabożeństwo swoje w połączeniu z najdoskonalszymi i najskuteczniejszymi modlitwami Twoimi, prosząc usilnie, abyś modlitwy, jakie tu w tym Domu Bożym odmawiałem, w Sercu Swoim Boskim uświęcił oraz połączył ze wszystkimi świętymi pragnieniami, jakimi kiedykolwiek serca Swoich Świętych natchnąłeś. Racz je, Panie Jezu! ofiarować w ten sposób Bogu Ojcu za wszystkie niedbalstwa moje, tak aby ta ofiara była z mojej strony najwdzięczniejszym zadośćuczynieniem, a dla Ciebie, Boże! miłym całopaleniem! A teraz, udziel mi, o Jezu! Najświętszego Błogosławieństwa, jakoś do Nieba wstępując, błogosławił Apostołom, abym mocą i dzielnością tego Błogosławieństwa pokrzepiony, na zawsze w Łasce Twojej trwał i zawsze wiernie Tobie służył. Amen.