Franciszek przybył do Polski w lipcu 2016 r., by spotkać się z młodymi ludźmi z całego świata na Światowych Dniach Młodzieży. Już od początku pielgrzymki zaskakiwał: na spotkanie z pielgrzymami na krakowskich Błoniach przyjechał… tramwajem! Takie gesty, nawiązujące do jego skromnego stylu życia, budziły w wiernych ogromne emocje i sympatię.
Podczas pobytu w Krakowie papież codziennie wieczorem pozdrawiał wiernych z okna przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie mieściła się jego rezydencja. To nawiązanie do tradycji Jana Pawła II gwałtownie stało się jednym z najważniejszych momentów dnia dla tysięcy zgromadzonych i czule uderzyło w serca Polaków.
Pielgrzymka Papieża Franciszka do Polski
Kulminacyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży była niedzielna msza rozesłania w podkrakowskich Brzegach, która odbyła się 31 lipca 2016 roku. Uczestniczyło w niej około 2,5 miliona osób. Była to jedna z największych masowych celebracji religijnych w historii Polski. Eucharystię koncelebrowało kilkuset biskupów i tysiące księży z całego świata.
Wcześniej, w piątek zorganizowano Drogę Krzyżową z udziałem papieża, która przeszła przez samo centrum Krakowa. Szacowano, iż w modlitwie uczestniczyło około 800 tysięcy wiernych.
Milcząca modlitwa w Auschwitz i wizyta na Jasnej Górze
Bardzo emocjonalnym i symbolicznym momentem wizyty była obecność Ojca Świętego na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W 75. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego papież odwiedził miejsce zagłady w kompletnej w ciszy, modląc się samotnie i składając wpis do księgi pamiątkowej. Franciszek spotkał się również z ocalałymi oraz osobami uhonorowanymi tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Papież odwiedził także Jasną Górę, gdzie przewodniczył uroczystej mszy świętej z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Jak podkreślano, była to jego osobista decyzja – chciał w ten sposób symbolicznie spełnić pragnienie papieża Pawła VI, któremu władze PRL uniemożliwiły przyjazd w 1966 roku.
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35 po 12 latach pontyfikatu.