Familiaris Tractatio Verbi Divini* 412

filipini.eu 1 miesiąc temu

23 III 2025 – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
Łk 4,5-42 (czytania z roku A)

Boże, źródło wszelkiego miłosierdzia i dobroci, Ty nam wskazałeś jako lekarstwo na grzechy post, modlitwę i jałmużnę, przyjmij nasze pokorne przyznanie się do przewinień, które obciążają nasze sumienia, * i podźwignij nas w swoim miłosierdziu. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.


Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.
Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, iż ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; ale jeżeli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, iż owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; ale jeżeli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».
I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?”
Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeżeli nie, w przyszłości możesz go wyciąć”».
Oto słowo Pańskie.


za: brewiarz.pl

Studnia, która od wieków dostarczała wodę pobliskim mieszkańcom miasta Sychar, nie była zwyczajną studnią, ale biła w niej woda źródlana, pochodząca z naturalnego górskiego źródła podziemnego. Ze względu na naturalne filtrowanie, woda źródlana jest zwykle bardzo czysta. Zawiera naturalne minerały, które są korzystne dla zdrowia. Jest rzeczywiście orzeźwiająca.

Miejsce wyjątkowe pochodzeniem i historią, i w końcu fizyczną obecnością Jezusa Chrystusa, który przy tej to studni źródlanej, odpoczywa i czeka na swoich uczniów.

W rozmowie z Samarytanką o wodzie orzeźwiającej, Jezus zapowiada nadzwyczajny Dar Boży, którym jest Duch Święty. Duch Ożywiciel, którego boskość jest nie pojęta dla człowieka. Przedstawiany jest więc w sposób dla ludzi bardziej zrozumiały. Najbliższym porównaniem jest woda żywa, orzeźwiająca. To ten Duch zaspokoi w człowieku pragnienie Boga i życia wiecznego. Co więcej stanie się strumieniem łask, darów Ducha Świętego

Aby otrzymać ten dar, trzeba poznawać Kim jest Duch Święty, wiedzieć Kim jest Ten który udziela Tego Ducha. Trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy ten dar jest udzielany. O ten Dar trzeba prosić. Z perspektywy czasu, można powiedzieć, iż ta biblijna studnia, a dokładniej to źródło Jakubowe, jest symbolem i Chrystusa, i Kościoła Chrystusowego.

W rozmowie przy studni jest wymieniona cała Trójca Święta. Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.

Jest tam, Jezus Chrystus, który mówi bezpośrednio, iż jest oczekiwanym Zbawicielem i to co mówi o sobie potwierdza cudem wiedzy o spotkanej osobie. Chrystus, jako Bóg, wie wszystko o spotkanym człowieku.

Słowa Jezusa są zawsze potwierdzone jako prawdziwe jego cudami. Jezus Chrystus, to co czyni i mówi, to jest równocześnie wypełnianiem woli i dziełem swojego Ojca.

Więc także Dar Ducha Świętego, prowadzący nas do życia wiecznego to Dar i od Ojca, i od Syna. A w dalszej rozmowie z uczniami, Jezus uczy pokory i uznania pracy innych, którzy trudzili się w całej historii zbawienia człowieka.

Pamiętać o pracy, ofiarności przodków i skarbie wiary przekazanej nam. Wiedzieć kim i w jakim czasie i miejscu boskiego planu zbawienia jesteśmy my.

Polegając na trudzie naszych rodziców i całego Kościoła otrzymaliśmy w Kościele ten dar Ducha Świętego na Chrzcie Świętym.

W Kościele udzielany jest wzmocniony strumień tego Daru w Sakramencie Bierzmowania. Jezus rozmawiał z mieszkańcami, pozostając z nimi przez całe dwa dni. Wielu mieszkańców po takim osobistym spotkaniu uwierzyło w Jezusa jako oczekiwanego Zbawiciela.

Na zapowiedziany Dar, musieli jednak czekać, aż Jezus Chrystus zostanie uwielbiony. Zadziwiające jest to, iż ewangelista używa słowa „wielu” a nie słowa „wszyscy”.

Czytając Pismo Święte bierzmy pod uwagę perspektywę czasu. Od chwili śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i zesłania Ducha Świętego sytuacja się zmieniła. Ci co chcą, poznają i proszą o Łaskę, otrzymają w Kościele Chrystusowym ożywiającego Ducha Prawdy ku życiu wiecznemu.
Vivat Jezus,
Ryszard Jakubowski
Obserwator życia, podziwiający piękno świata i rodziny, które są Chwałą Stwórcy

* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, iż ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.

Idź do oryginalnego materiału