Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada. Został zainicjowany pod koniec XX wieku w państwie wyspiarskim Trinidad i Tobago przez doktorów Thomasa Oastera i Jerome’a Teelucksinga.
Dzień Mężczyzn na świecie
Święto zyskało wówczas międzynarodowe uznanie, a jego celem było – i przez cały czas jest – zwrócenie uwagi na problemy mężczyzn, w tym kwestie związane z ich zdrowiem psychicznym oraz silną presją wywieraną przez społeczeństwo, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Dzięki wsparciu ONZ, Dzień Mężczyzny gwałtownie rozprzestrzenił się na cały świat. Dziś obchodzony jest w ponad 80 krajach.
Co ciekawe, na arenie międzynarodowej święto to jest niekiedy obchodzone w innych terminach, np.: Bułgaria (16 marca), Norwegia (9 września), Brazylia (15 lipca), Wielka Brytania (5 kwietnia), Brazylia (15 lipca), Norwegia (7 października), Kanada (25 listopada). Podobnie sytuacja wygląda również w Polsce.
Dzień Mężczyzny w Polsce. Dlaczego obchodzimy go 10 marca?
Dzień Mężczyzny w Polsce jest obchodzony 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet (8 marca). Skąd ta różnica? Tradycja świętowania w marcu ma swoje korzenie w religii chrześcijańskiej.
W tym dniu przypada bowiem wspomnienie czterdziestu męczenników z Sebasty, obchodzone w kilku wyznaniach: katolickim, prawosławnym, ewangelickim, koptyjskim i ormiańskim.
Wspomnianych czterdziestu męczenników to rzymscy żołnierze, którzy ponieśli śmierć w IV wieku, odmawiając wyrzeczenia się swojej wiary chrześcijańskiej. Ich historia symbolizuje odwagę, wytrwałość i determinację – cechy przypisywane mężczyznom. Właśnie dlatego ten dzień jest uznawany w Polsce za ich symboliczne święto.
Jednak w niektórych środowiskach, zwłaszcza w mediach i organizacjach promujących prawa mężczyzn, stopniowo rośnie świadomość Międzynarodowego Dnia Mężczyzn (obchodzonego 19 listopada).
Ciekawostką jest, iż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn miał już wcześniejsze, nieudane próby popularyzacji. W 1968 roku amerykański profesor Uniwersytetu Columbia, John P. Harris, starał się wypromować podobne święto w USA, co nie zyskało jednak szerszego rozgłosu.
„Nie ciągnie się tygrysa za wąsy”. Morawiecki ostro o błędach ZełenskiegoRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas