🔉Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego – 2 listopada.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Różaniec dzieci rodzina


Źródło: Czytania różańcowe dla ludu napisał Ks. Wawrzyniec Puchalski, Rzeszów 1885r.

O nabożeństwie miesięcznym.

Źródło: Zbior wybornego y gruntownego nabozenstwa na codzienne, tygodniowe, miesięczne, w dni swięte i roczne 1819

Nauka.

Chociaż nie zdaje się być osobliwszym i różnym od codziennego, tygodniowego, i rocznego, jakoż nie znajduje się w innych do Nabożeństwa książkach, przestrzec jednak potrzeba Wiernych Chrystusowych.

Czytaj więcej

Najpierw, iż niektórzy z nich zostają w rozmaitych Bractwach, którym oprócz innych w roku dni, na jedną w każdym miesiącu Niedzielę nadane są Odpusty to zawsze pod obowiązkiem jakiego nabożeństwa. Po wtóre: Wszyscy, którzykolwiek nabożnie co dzień trzy razy odmawiają Anioł Pański, i którzy codziennie przez pół lub ćwierć godziny odprawiają medytację, to jest modlitwę wewnętrzną, tak ci jako i pierwsi wiernie się każdego dnia w tych pobożnych uczynkach zachowując przez cały miesiąc, w każdym całego roku dostąpić mogą zupełnego Odpustu w te dni Miesięczne, które sami sobie obiorą, a w nie spowiadać się i komunikować, i modlić się będą. Przysposobienia do Spowiedzi opisane są niżej w Nabożeństwie do Świętych Sakramentów, w Nabożeństwie także tyczącym się Odpustów, wyrażone tj. wzglądem nich uwiadomienia i modlitwy.

Co się zaś tyczy Medytacji, czyli modlitwy wewnętrznej, ta choćby tak wielkimi, (jako się wyżej nadmieniło) Odpustami zalecona nie była, sama jednakże przez się od modlitwy ustnej daleko jest zacniejsza i pożyteczniejsza; gdyż kiedy się modlimy ustnie mówimy tylko do Pana Boga; ale gdy się modlimy wewnętrznie, tj. gdy rozmyślamy co nabożnego, wtenczas Sam Pan Bóg mówi do nas, ponieważ więc tyle jest na świecie ludzi chcących choćby pobożniejsze prowadzić życie, którzy wiele różnych i długich modlitw ustnych codziennie odmawiają, a o modlitwie wewnętrznej albo nie wiedzą, albo nie dbają, albo co rozmyślać nie mają, przetoż kładzie się tu dla wszystkich wielce gruntowne i wyborne Uwagi na każdy dzień Miesiąca. Które przeczytawszy codziennie po jednej rozważając, trzeba je znowu na drugi i na każdy poczynający się Miesiąc z początku zaczynać. Przez całe życie odprawiając je, znajdzie się zawsze w nich co nowego do używania i ku zbudowaniu.

Uwaga o odpustach.

Źródło: Głos duszy 1881;

Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych opr. X. Augustyn Arndt 1890r.

Benedykt XIV, sławny i uczony papież, polecał Brewem d. 16 grudnia 1746r., bardzo gorąco rozmyślanie, i bardzo słusznie, mało bowiem jest ćwiczeń pobożnych, z których by Chrześcijanie mogli czerpać skuteczniejsze środki do zapewnienia sobie wytrwania i postępu w cnotach. „Dajcie mi kogoś, który co dzień choć kwadrans poświęca rozmyślaniu powiedziała Św. Teresa, a ja mu obiecuję Niebo“.

Odpusty:

1) Zupełny raz na miesiąc w dzień dowolnie obrany, jeżeli kto przez miesiąc co dzień rozmyśla przez pół godziny lub przynajmniej przez kwadrans. Warunki: Spowiedź, Komunia Święta i modlitwa pobożna na zwyczajne intencje.

2) 7 lat i 7 kwadr. za każdy raz, gdy kto w kościele lub gdzieindziej, publicznie lub prywatnie, naucza innych o sposobie rozmyślania, albo gdy kto tej nauki słucha. Warunek: Spowiedź, Komunia Święta za każdym razem.

3) Odpust zupełny raz na miesiąc w dniu dowolnie obranym, gdy kto pilnie naucza, albo się dał pouczyć. Warunki: Spowiedź, ilekroć z sercem skruszonym przyjmą Komunię Świętą i modlitwa na zwyczajne intencje. (Benedykt XIV. Brew. dn. 16 grudnia 1746r.)

Wszystkie te odpusty można ofiarować za dusze wiernych zmarłych.

WEZWANIE DO DUCHA ŚWIĘTEGO.

V. Racz przyjść Duchu Święty i napełnić serca wiernych Twoich.

R. A ogień Miłości Twojej racz w nich zapalić.

V. Ześlij Ducha Twego, a będą stworzone.

R. A cała ziemia będzie odnowiona.

V. Módlmy się: Boże! Światłem Ducha Świętego serca wiernych nauczający, daj nam w Tymże Duchu poznawać co jest dobrem, i zawsze obfitować w pociechy Jego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Który z Tobą i z Duchem Świętym żyje i króluje, Bóg w Trójcy Świętej Jedyny na wieki wieków.

R. Amen.

NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE — 2 LISTOPADA.

Odpraw wspólnie razem z nami nabożeństwo różańcowe za dusze w Czyśćcu cierpiące:

Poznaj zawartość nagrania:
  1. Wstęp [00:00-00:13 / 00:13]
  2. Pieśń Matko Różańca Świętego [00:13-02:28 / 02:15]
  3. Różaniec Święty odmawiany przez dzieci — Modlitwy wstępne [02:28-08:00 / 05:32]
  4. Pieśń: Jak paciorki Różańca — część Chwalebna [08:00-09:25 / 01:25]
  5. Różaniec Święty odmawiany przez dzieci — Tajemnice Chwalebne [09:25-36:11 / 26:46]
  6. Litania Loretańska i modlitwy końcowe Różańca Świętego [36:11-48:41 / 12:30]
  7. Pieśń: Panie, daj zmarłym [48:41-50:26 / 1:45]

Odmów Różaniec Święty wraz z litanią Loretańską.

Różaniec Święty codzienny.

ZESTAW PIEŚNI KU CZCI NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, KRÓLOWEJ RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO.

DO KRÓLOWEJ RÓŻAŃCOWEJ

Śpiewnik różańcowy 1935

Bractwo Matek Chrześcijańskich 1937

1. Do Królowej Różańcowej * Zwróć swe oczy, duszę swą * Pobożnymi czcij Ją słowy * Tam ożywcze źródła są.

2. Jej opiece zawdzięczamy * I miłości Pani Tej * Że różaniec z Nieba dany * Na pożytek duszy swej.

3. Skarb to wielki, który sama * Moc Najwyższa Go obrała * Dominikowi Go dała * Różańcowa Królowa.

4. Gdy Różańcem czcisz Tą Panią * Słodką ufność w sercu miej * Choć cierpienia duszę ranią * Ona ulży doli złej.

5. O, Najświętsza Pani Nieba * Usłysz dziś Twych dziatek głos * Twej Opieki nam potrzeba * Jako kwiatom kropel ros.

6. Z głębi serca Cię błagamy * Nad narodem trzymaj straż * By był mężny i bez plamy, * Wszak Ty Polskie berło masz.

7. O, Królowo polskiej ziemi * Ty jej dawną wielkość wróć, * Wypleń chwasty dłońmi swymi * I niedolę naszą skróć.

8. Pobłogosław ziemi łany * Gdy niedoli znika noc * Na lud wszystek i kapłany * Zlej ożywczą ducha moc.

9. Usłysz smutnych serc wołanie * Nie patrz w mroki naszych win * Jak wierzycie niech się stanie * Powiedz, jak Twój Boski Syn.

10. Cóż Ci dadzą dziatki Twoje * Za bezmierne Skarby Łask? * Za cudownych pociech zdroje * Za natchnienia Świętych Łask.

11. Oto Tron Twój niech opasze * Modła zwana „wieńcem z róż“ * W nią wplatamy serca nasze * I szum Polskich drzew i zbóż.

JAK PACIORKI RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO

Refren: Jak paciorki Różańca, przesuwają się chwile, * Nasze smutki, euforii i blaski, * A Ty Bogu je zanieś, połączone w Różaniec, * Święta Panno, Maryo pełna Łaski.

I. My także mamy małe zwiastowania, * My też czekamy Twego Nawiedzenia, * My też Jezusa z drżeniem serc szukamy, * W Tajemnicach Radosnych, módl się za nami. * Refren.

II. Ty też płakałaś i doznałaś trwogi, * I jak nikt poznałaś nasze ludzkie drogi. * Gdy nas mrok otoczy, nie jesteśmy sami, * W Tajemnicach Bolesnych, módl się za nami. * Refren.

III. My także mamy swą Ojczyznę w Niebie, * Tam w pełnym blasku zobaczymy Ciebie. * Tam w pełnym słońcu wszyscy się spotkamy, * W Tajemnicach Chwalebnych, módl się za nami. * Refren.

MATKO NAS GRZESZNYCH NIECH LUD CIĘ CHWALI

(Mel. Książe Niebieski, Święty Michale)

1. Matko nas grzesznych niech lud Cię chwali, * My się Różańcem Twym opasali, * Nie dla honoru na sobie mamy, * Tylko iż szczerze Ciebie kochamy.

2. Anieli w Niebie Tobie śpiewają, * Przed wspaniałością Twoją padają, * My w Domu Bożym Ciebie wielbimy, * Różaniec Święty odśpiewujemy.

3. Jużeśmy wszyscy w błędzie zasnęli, * Gdyśmy Maryja odstąpić mieli, * A iż Marya na nas wejrzała, * Wnet nawrócenie wszystkim zjednała.

4. Raniłaś Szwedów pod Częstochową, * Nieba i ziemi jesteś Królową, * Rań czarta złego niech nam nie wadzi, * Niech nas Różaniec w Niebo prowadzi.

5. Anioł Gabryjel Ciebie pozdrawiał, * Bądź pozdrowiona kiedy wymawiał, * Mu jego słowy Ciebie witamy, * Bądź pozdrowiona, gdy powtarzamy.

6. Miejmy w Maryi pewne zbawienie, * Tylko poprawmy nasze sumienie, * Oglądamy się na Boskie Dzieła. * Jak naszych braci ziemia pokryła.

7. Wszakże i nas śmierć w grobach pokryje, * Dokąd żyjemy wielbimy Maryę, * jeżeli będziemy w Jej ślady wchodzić, * Będzie się starać nam wynagrodzić.

8. Bądź nam obroną w śmierci godzinie, * Niech nie błądzimy w piekła krainie, * Gdy nas śmierć straszna z życia wyzuje, * Niech nam Różaniec drogę wskazuje.

9. Służmy Maryi dzieci niegodne, * Bo nasze życie do snu podobne, * Niech nam na straże pośle Anioła, * A pot śmiertelny ociera z czoła.

10. Wołajmy do Niej gromado cała, * Dopóki dusza w więzieniu ciała, * Który Jej ufa ten się nie myli, * Wszak mu Marya nieba przychyli.

11. W Różańcu Świętym nadzieję mamy, * Matko my grzeszni Ciebie błagamy; * W drogę wieczności Różańca Pani, * Niechaj będziemy przygotowani.

12. Już porzucamy świata marności, * Żyć przyrzekamy w świątobliwości, * Różaniec Święty kładąc na szyję. * Bądź pozdrowiona, chwalmy Maryę. Amen.

MATKO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO BROŃ NAS

(Mel. Matko Niebieskiego Pana)

Śpiewnik kościelny i książka modlitewna ok. 1850r.

1. Matko Różańca Świętego, * Broń nas od wszystkiego złego; * Wszak świat cały, lud nie mały, * Przez te wieki, Twej Opieki * Doznaje.

2. Pomoc dajesz strapionemu. * Przybądź i mnie dziś grzesznemu, * Każdy tego żebrze i ja. * Kto cię wielbi, o Marya. * Najświętsza!

3. Więzy, wszelkie utrapienie. * Niknie na Twoje wspomnienie; * Chorzy przez Cię zdrowie mają, * Umarli z grobów powstają * Szczęśliwi.

4. Przez Twe Najświętsze Zasługi, * Jezus niechaj grzechów długi * Nam odpuści, my statecznie * Służyć Tobie, będziem wiecznie. * Marya!

O KRÓLOWA RÓŻAŃCOWA

(Mel. Witaj Święta i poczęta Niepokalanie)

1. O Królowa Różańcowa, piękna jak niebo! * Co swój błękit rozpościera nad tą łez glebą; * W Tobie wszystkie nadzieje, * Bo na tle Twym jaśnieje * Świetlne słońce, co tysiące * Łask na nas leje.

2. O Królowa Różańcowa, śliczna jak zorze! * Co piastujesz przy Swym Łonie, Dziecię Swe Boże; * Otoczona gwiazdami, * Uwieńczona różami, * Jedynego Syna Twego * Błagaj za nami.

3. O Królowa Różańcowa, słońcem odziana. * Co ze wszystkich córek Ewy jesteś wybrana, * Matką Syna Bożego; * Panią świata całego, * Usłysz głosy, złagodź losy, * Ludu Twojego.

4. O Królowa Różańcowa, gwiazdo zaranna, * Tyś jedyna na świat cały, Matka i Panna. * Przez Panieństwo Twe płodne, * Niech Twe dzieci wyrodne, * Odpuszczenia i zbawienia * Staną się godne!

5. O Królowa Różańcowa, Panno nad panny * Usłysz wiernych synów swoich śpiew nieustanny * Różańcowych tych pieni * Aby byli zbawieni, * Wszyscy, którzy w wieńcu róży * Są zjednoczeni.

6. O Królowa Różańcowa, Święta nad święte! * Niechże serce Twe Litością będzie przejęte. * Dla cierpiących, znękanych, * Na tułactwo skazanych, * Przyjm do Siebie, osadź w Niebie * Z Raju wygnanych.

7. O Królowa Różańcowa, Pani Wszechmocna! * Przez Różaniec zawsześ była światu pomocna. * I dziś wszystko u Syna * Możesz Matko Jedyna! * Niech z niedoli nas wyzwoli * Twoja Przyczyna.

8. O Królowa Różańcowa, Matko karmiąca, * Niech nam przez Cię szczodrą będzie dłoń Wszechmogąca. * Niech od głodu nas broni, * Od klęsk wszelkich zasłoni, * Niech co trzeba, mamy z Nieba * Z Świętej tej Dłoni!

9. O Królowa Różańcowa, Drzewo żywota! * Daj do życia czego trzeba, chleba i złota * I Najsłodszy Twój z Siebie * Owoc pokaż nam w niebie! * Byśmy żyli i chwalili * Jego i Ciebie.

10. O Królowa Różańcowa, Matko Litości! * Kiedy Ojciec zechce karać dzieci Swych złości, * Wyproś rózgę z Rąk Jego, * Sama ukarz każdego, * Wymierz kary, według miary * Serca Twojego.

11. O Królowa Różańcowa, w róże zwieńczona, * W Tobie nasza jest nadzieja, w Tobie obrona! * Przez róż Twych Tajemnice, * Zlej na świat łask krynice, * A przy skonie, w skrzepłe dłonie * Daj Swą gromnicę!

12. O Królowa Różańcowa, Morze litości! * Otwórz! otwórz niebios furtę, bramy wieczności * Różańcowej rodzinie, * Niechaj nikt z niej nie zginie! * Twoich wiernych, broń mizernych * W śmierci godzinie. Amen.

O NAJŚWIĘTSZA MATKO BOŻA

1. O Najświętsza Matko Boża * Jesteś piękna jako róża.

Refren: O Marya wsławiona * Bądź od nas pozdrowiona! * O Marya wsławiona: * Tyś jest nasza obrona!

2. O Marya! śliczny kwiecie, * Jako lilija z różą wiecie. * Refren.

3. Proś za nami Syna Twego, * Jezusa Zbawcę naszego. * Refren.

4. Witaj jasna Gwiazdo morska, * Z której wyszło słońce Bóstwa. * Refren.

5. Tyś jest jako kwiat różany, * W czerwoną szatę przybrany. * Refren.

6. Ślicznaś, piękna i nadobna, * W pełni księżyc podobna. * Refren.

7. W słoneczną szatę przybrana, * Korona z gwiazd haftowana. * Refren.

8. Księżyc swe ogniste rogi * Skłonił pod Twe Święte Nogi. * Refren.

9. Piękniejszaś jako lilia, * Wonniejszaś jak konwalia. * Refren.

10. Marya, zapach wonności * Racz posilać nasze mdłości. * Refren.

11. Balsamie hojnie płynący, * Dusz ludzkich rany leczący. * Refren.

12. Ty wszystkim zdrowia dodajesz, * Czynić dobrze nie przestajesz. * Refren.

13. Kto Twej opiece poddany * Zdrowo będzie zachowany. * Refren.

14. Ja się też garnę do Ciebie, * Nie oddalaj mnie od siebie. * Refren.

15. I w każdym moim frasunku * Dodaj mi Twego ratunku. * Refren.

16. Jezus Chrystus Syn Twój w Niebie, * Wszystko uczyni dla Ciebie.* Refren.

17. Wszystkiego dokazać możesz, * Najgrzeszniejszego wspomożesz. * Refren.

18. A gdy wspomagasz każdego, * Wspomóż też i mnie grzesznego. * Refren.

19. Proś za nami Syna Twego, * Proś o zbawienie każdego. * Refren.

20. Marya Matko Boża, * Bądź z Twej Łaski nam za stróża. * Refren.

21. Gdy dzień przyjdzie ostateczny, * Spraw nam Panno, żywot wieczny. * Refren.

22. O Panno czcią ozdobiona, * Nad niebiosa wywyższona. * Refren.

23. Stwórca Twój z przejrzenia Swego, * Syn żyje z pokarmu Twego. * Refren.

24. Co Ewa smutna straciła, * Tyś nam swym płodem wróciła. * Refren.

25. Dla człowieka straconego, * Tyś oknem domu wiecznego. * Refren.

26. Tyś furtą Króla zacnego, * Tyś bramą świata jasnego. * Refren.

27. Niechaj narody śpiewają, * Iż przez Pannę żywot mają. * Refren.

28. Marya, Matko Miłości, * Matko przedziwnej Litości. * Refren.

29. Broń nas od czarta srogiego, * Przyjmij w dzień zejścia naszego. * Refren.

30. Bądź Chwała Panu naszemu, * Z Dziewicy Narodzonemu. * Refren.

31. Ojcu, Duchowi Świętemu, * Wiekuistej czci godnemu. * Refren.

32. Uproś grzechów odpuszczenie * Po śmierci duszne zbawienie. * Refren. O Marya wsławiona * Bądź od nas pozdrowiona! * O Marya wsławiona: * Tyś jest nasza obrona! Amen.

RÓŻAŃCOWA PANI NIEBA ZIEMI

1. Różańcowa Pani Nieba, ziemi, * Pozdrawiamy Cię głosy naszymi. Refren: Do Ciebie się cały świat ucieka, * Przez Różaniec Twej pomocy czeka, * Różańcowa Dziewico, Marya!

2. Przyszłaś do nas z Matczynym zadaniem, * Przestrzec ludzkość przed Bożym karaniem. * Refren.

3. Mówisz, iż chcesz być dla nas obroną, * I ratować dusze, które toną. * Refren.

4. Rzekłaś, iż świat grzechem jest zatruty, * Więc żądałaś po trzykroć pokuty. * Refren.

5. W Fatimie Ty wskazałaś Różaniec, * Dla grzeszników to obrony szaniec. * Refren.

6. Tajemnice Różańca Świętego, * Zdepczą wroga zbawienia naszego. * Refren.

7. Wtedy Serce Me zatryumfuje * Ludzkość całą ono uratuje. * Refren.

8. Różańcowa Marya Królowa, * Nie zapomnij na Jezusa Słowa. * Refren.

9. Choć królewską masz już w Niebie Postać, * Tyś nam jednak musisz Matką zostać. * Refren.

10. O, Dziewico, w Różańcu wybrana, * Tyś za Matkę jesteś nam oddana. * Refren.

ŚWIĘTA PANNO TYŚ NAD WSZYSTKIE

Śpiewnik kościelny i książka modlitewna ok. 1850r.

1. Święta Panno Tyś nad wszystkie czystsza dziewice, * Której darem Różańcowe są Tajemnice: * Wszak z samego znać Imienia, * Że chcesz Łaski do zbawienia * Dać kto Ci służy.

2. Uciekam się do Twej Łaski i ja niegodny, * Użycz proszę z darów Twoich mej duszy głodnej: * Niechaj w grzechu nie umiera. * Wszakże Skarb się tu otwiera, * Całemu światu.

3. Żywisz wszystkich boś Królowa i Pani miła, * Wszak Monarchę Niebieskiego Tyś wykarmiła; * A cóż stworzenie mizerne, * Gdy obrócisz miłosierne * Ku niemu oczy.

4. Chociaż wiem-że gorzej jeszcze niźli łotr żyłem, * Gdy na świecie ciężkich grzechów dość popełniłem: * Ciałom tylko miał w wygodzie, * A dusza była o głodzie, * Ach! nieszczęśliwa.

5. Jednak ufam, iż mnie przyjmiesz, jest tyle cudu, * Przez Różaniec ratowałaś tak wiele ludu, * Choć nie z zasług to z afektu. * Kto się udał do respektu * Twego a szczerze.

6. Okaż litość, tego żebrze mdlejąca dusza, * Którą znana dobroć Twoja ku Tobie wzrusza: * Hej! zmiłuj się ratuj onę, * Przez Różańcową koronę, * Nie daj jej zginąć.

7. Proś Syna wszystko uczyni, dla Twej Miłości, * Niech drogim Ran Swych balsamem orzeźwi mdłości: * Niech tym chlebem, w którym Święta * Krew jest z ciałem wraz zamknięta * Wiecznie nasyci.

8. Oddaję się Twej Opiece Pani Łaskawa. * Abym słuchał Syna Twego Świętego Prawa: * Dodaj siły, a me życie * Niech Ci służy należycie. * Przez całe wieki.

9. Któż mi znajdzie tak dobrego na świecie Pana? * Jak Marya Różańcowa, Niepokalana: * Niech Jej każdy Chwałę śpiewa, * Bo nas karmi i odziewa. * Nieba Królowa.

10. Karmisz w życiu Dobrodziejstwem, dajże i w śmierci * Mieć Cię w sercu z Twoim Synem wraz i w pamięci: * Niech w skonaniu, każdy i ja * Grzesznik ma Imię Marya, * Jezus i Józef.

WITAJ NIEBA I NAD NIEBA

(Mel. Witaj Święta i poczęta…)

1. Witaj Nieba i nad nieba jasna ozdobo! * A po Bogu w nieba progu pierwsza Osobo; * Marya Różańcowa, * Nieba, ziemi Królowa, * Monarchini i Mistrzyni * Sług Twoich witaj.

2. Witaj! życie co sowicie grzesznikom dajesz, * Ty zasłoną, Ty obroną od gniewu stajesz: * Tyś nadzieja jedyna, * Z Ciebie wszelka przyczyna, * Że przez Ciebie będzie w niebie * Sługa Twój każdy.

3. Witaj wdzięczna nad miesięczna, Imperatorko, * Ojca cnego, Przedwiecznego, kochana Córko: * Matko Syna Bożego, * Witaj Ducha Świętego * Ulubiona, ustrojona * Oblubienico!

4. Ciebie mamy, Ciebie znamy Panią, Królową, * Kiedy chcemy, mieć możemy pociechę nową; * Z Ciebie wszelkie wesele * Mamy, wołając śmiele, * Jako dzieci z tych tu śmieci, * Za Matkę swoją.

5. Więc koronę za obronę dać Ci należy, * Wykrzykiwać, wyśpiewywać z Dawida wieży: * Wieńczyć głowę różami, * Chwalić sercem, ustami, * Jerychońską i Syjońską, * Różę Maryą.

6. Dusze wiernych co w niezmiernych mękach zostają, * Utyskując, opłakując łzy wylewają: * Niech mają pocieszenie, * Przez Różańcowe pienie; * Na ostatek jak swych dziatek * Ratuj, o Matko! Amen.

ZAWITAJ KRÓLOWO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO

Korona Niepokalanej Maryi Dziewicy z dwunastu gwiazd 1935

1. Zawitaj Królowo Różańca Świętego, * Jedyna nadziejo człowieka grzesznego. * Zawitaj bez zmazy Lilija, * Matko Różańcowa, Marya!

2. Panno nad pannami, Święta nad Świętymi, * Najświętsza Królowo, Pani Nieba, ziemi, * Najśliczniejszy kwiecie, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!

3. Matko Różańcowa, jasna Gwiazdo morska, * Anielska Królowo, śliczna Matko Boska, * Raju rozkosznego, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!

4. Tyś jest najśliczniejsza, Różo ogrodowa, * Tyś najprzyjemniejsza, Różdżko Aaronowa, * Najwdzięczniejszy kwiecie, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!

5. Chwała bądź Maryi na niebieskim Tronie, * Która w różańcowej króluje koronie, * Święta nad Świętymi, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!

ZAWITAJ MATKO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO

Droga do Nieba Olesno 1901

Śpiewnik dla ludu katolickiego oraz książka do nabożeństwa 1908

Mały kancyonał najuzywanszych do nabozenstwa piesni 1904

1. Zawitaj Matko Różańca Świętego, * Przybytku Boga w Trójcy Jedynego, * Ucieczko nasza, Ucieczko nasza * W życiu i wieczności, * O Cedrze czystości.

2. Najozdobniejsza Różo ogrodowa, * Najprzyjemniejsza Różdżko Aaronowa, * Wonna balsamu, wonna balsamu, * W balsam przechodząca, * Matko kochająca.

3. Za nic są w oczach, co widzimy rzeczy, * Gdy ani ciała ani duszy leczy, * ale życie Łaski, ale życie Łaski, * Daje nam Królowa, * Matka Różańcowa.

4. O jak są miłe, Jej słodkie wyrazy, * Które śpiewamy sto pięćdziesiąt razy, * W tych Tajemnicach, w tych Tajemnicach, * Róża się rozwija, * Jezus i Marya.

5. Wiedzieć potrzeba, iż Różaniec Święty * Z samego Nieba jest początek wzięty, * Ten zaś złożyła, ten zaś złożyła * Dobroć niepojęta, * Sama Trójca Święta.

6. Który za prezent Panna odebrała, * Dominikowi z rąk swoich podała, * Przy licznych świadkach, przy licznych świadkach * Wśród Aniołów grona, * Chwałą otoczona.

7. Dominik Święty nam go ufundował, * Kościół Łaskami uprzywilejował. * Tym którzy wiernie, tym którzy wiernie * Służą Pannie Świętej * Bez grzechu poczętej.

8. Prześliczna Różo Panieńskiej czystości, * Chciej nas zachęcić do świątobliwości, * Byśmy w tym życiu, byśmy w tym życiu, * Ciebie wychwalali, * Wiecznie Cię kochali.

9. Biedny, kto Ciebie nie zna od powicia, * ale ten biedniejszy, kto w rozpuście życia, * Kto nigdy Twego, kto nigdy Twego * Nie słyszał Imienia * Pełen zawinienia.

10. I Imię Twoje już zatarł w pamięci * I Tobie Matce, życia nie poświęci, * Ach Łaska Boska, ach Łaska Boska, * Serca się zarzeka, * Które Cię nie szuka.

11. Kto się za życia z Tobą nie połączy, * Ten i bez Ciebie to życie zakończy, * Tęskniąc nie szuka, tęskniąc nie szuka * Twej Świętej Opieki * Ten zginie na wieki.

12. Kto Cię nie uczci ni słowem, ni czynem, * Kto gardzi Matką ten gardzi i Synem, * Za tym nie staniesz, za tym nie staniesz * Na Sądzie w obronie, * W ciemnościach zaginie.

13. A kogo Matko Ty błogosławisz, * A za kim Matko na Sądzie się wstawisz, * Ten do wieczności, ten do wieczności * Szczęśliwie dopłynie, * Ten nigdy nie zginie.

14. Nas braci, siostry Różańca Świętego, * Racz przyjąć pod płaszcz zgromadzenia Twego, * Gdy Syn Twój miły, gdy Syn Twój miły * Będzie dekretować, * Raczże nas ratować.

15. A gdy za Twoją Przyczyną wszechwładną * Staniem raz z szatą białą i nadobną, * Ty nasze dusze, Ty nasze dusze * Jak róże pachnące, * Przyjmiesz w Swoje ręce.

16. A ci, którzy się z światem pożegnali, * A Twoje Imię żyjąc wychwalali, * Niechże im świeci, niechże im świeci * Światłość Wiekuista, * O Panno Przeczysta. Amen.

PANIE DAJ ZMARŁYM WIECZNE ODPOCZNIENIE

1. Panie daj zmarłym wieczne odpocznienie,* W królestwie Twoim z Tobą królowanie, * Nie oddalajże człowieka grzesznego * Stworzenia Swego.

2. Zmiłuj się zmiłuj, Jezu Chryste Panie, * Przez Twe Najświętsze drogiej Krwi wylanie, * Nie racz grzeszników oddalać od Siebie,* Niech będą w Niebie.

3. A ci którzy już dni swoje skończyli * I tak straszliwy termin odprawili, * Niech mają pokój, pokój pożądany * Jezu kochany.

Zachęcamy do:

  1. podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 2
  2. Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 2. Potrzeba i pewność Sądu Ostatecznego. Cz. 1
  3. Nauki katolickie na Dzień Zaduszny.
  4. Nauka katolicka o Odpuście zupełnym Toties quoties.
  5. Święta Brygida: Mistyczne Wizje Sądu Bożego i Czyśćca. O sposobach niesienia ratunku duszom czyśćcowym.
  6. Nabożeństwo na Dzień Zaduszny.
  7. Modlitwy na cmentarzu za dusze zmarłych.
  8. Modlitwy za dusze zmarłych krewnych i przyjaciół.
  9. Akt heroicznej miłości dla dusz w Czyśćcu cierpiących.

Poznaj także nauki z Żywotów Świętych na Dzień Zaduszny:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.
  3. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Idź do oryginalnego materiału