Do kiedy będzie trwał karnawał 2025? Stąd wzięła się zaskakująca tradycja ostatków

4 dni temu
Zdjęcie: Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl


Karnawał rozpocznie się tradycyjnie 6 stycznia, wraz ze świętem Trzech Króli. Zmienna jest jednak data zakończenia zapustów. Po nich zaś nastąpi okres Wielkiego Postu. Na beztroskę i imprezy będziemy mieć jednak kilkadziesiąt długich dni.
Karnawał, nazywany również zapustem i ostatkami, to czas pełen imprez, przyjęć, zabawy i przebieranek. Obchodzi się go niemalże na całym świecie, ale ten najsłynniejszy od razu kojarzy nam się z Wenecją i fantazyjnymi strojami oraz maskami. Choć na beztroskie ucztowanie mamy kilkadziesiąt dni, warto wiedzieć kiedy dokładnie się kończy oraz skąd wzięła się tradycja.


REKLAMA


Zobacz wideo Karnawałowe drinki bezalkoholowe. Z pewnością zaskoczą gości


Do kiedy trwa karnawał 2025? Ostatnia sobota zapustów jeszcze daleko. Czeka nas czas imprez
Karnawał to radosny czas zimowych balów przebierańców, uroczystych maskarad ulicami miast i zabaw w gronie najbliższych. Każdego roku rozpoczyna się wraz ze świętem Trzech Króli, zatem w 2025 roku zapusty zaczną się w poniedziałek, 6 stycznia. Potrwają natomiast aż do Środy Popielcowej, która w tradycji chrześcijańskiej zaczyna z kolei 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Ostatki mają więc być czasem imprezowania przed wielotygodniowym wyciszeniem i rezygnacją z hucznych zabaw. W 2025 roku Środa Popielcowa przypada na dzień 5 marca. Ostatnia sobota karnawału, podczas której możemy wybawić się za wszystkie czasy, ma miejsce 1 marca. Zanim zabierzemy się do zapustowych przygotowań, warto poznać genezę tego okresu. Wiele tradycji sięga choćby czasów średniowiecza, a sam zwyczaj karnawału jeszcze wcześniej. Źródłem są bowiem kulty płodności, starsze niż chrześcijańskie wierzenia. Okres karnawału miał zwiastować bliskie nadejście wiosny. Bardziej znaną nam formę przybrał jednak w późniejszych czasach.


Karnawał w Wenecji i nie tylko. Korzenie imprezowej tradycji sięgają średniowiecza
Samo pochodzenie słowa karnawał sugeruje nam to, z czym wiązał się ten okres. Nazwa ma swoje korzenie w języku łacińskim i oznacza carnem levāre (po polsku "mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Wskazuje więc to na przymusowe zrezygnowanie z odzwierzęcych potraw, co miało miejsce w następującym po ostatkach Wielkim Poście. Sam karnawał zaś obfituje w mięsne potrawy i ucztowanie. Zabawy, związane z ozdobnymi maskami i przebraniami, które najbardziej kojarzą nam się z tym okresem, narodziły się we Włoszech. Początkowo świętowano je wyłącznie w Wenecji, później w Rzymie. Dziś zwyczaj ten dotarł do wielu państw na całym świecie. W Polsce karnawał obchodzono już średniowieczu, a pierwsza znana praca poświęcona zapustom pochodzi z 1622 roku. Była nią komedia anonimowego autora zatytułowana "Mięsopust albo Tragicocomedia". Dowiadujemy się z niej, iż niegdyś czas ostatków był dla ludzi okresem wiejskich zabaw, ulicznych parad i ogromnej ilości sutych potraw. Stawiano nie tylko na mięso, ale również pączki oraz tradycyjne faworki.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału