W sobotę po Trzech Królach, zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć niesamowitą piękność Najświętszej Maryi Panny. Zastanów się, jak ta niebiańska piękność może wznosić nasze serca ku Panu Bogu. Wielkie Łaski jaśniały na Jej Obliczu na ziemi, budząc miłość i niebiańskie pragnienia. Teraz, w Niebie, Marya pozostało piękniejsza, uwielbiona po Prawicy Swego Boskiego Syna. Pozwólmy, aby to rozmyślanie skłoniło nas do życia pełnego miłości i oddania.
Wysłuchaj rozmyślania:
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA. Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz. Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić. Jezu, Miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba. Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz. Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim. W roztargnieniach mów: Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem. |
Rozmyślanie.
„O jakieś piękna, przyjaciółko moja, o jakieś piękna!” — (Ks. Pieśń 4, 1).
PRZYGOTOWANIE. — Gdy Najświętsza Dziewica żyła na ziemi, niezmierne Łaski, jakimi Jej Dusza była wzbogacona, jaśniały też na Jej Obliczu tak niezmiernie pięknem, iż każdy, kto Ją ujrzał, płonął miłością — serce jego ożywiały pragnienia niebiańskie. Pomyśl, o ile piękniejszą musi być teraz Marya w Niebie, gdy uwielbiona stoi po Prawicy Swego Boskiego Syna. Widok tej Niepokalanej Piękności winien wznosić ku Niebu serce nasze.
I. — Rozważmy, iż niezmierne Łaski, jakimi Najświętsza Dusza Maryi była wzbogacona, jaśniały też na Jej Obliczu tak niewypowiedzianą pięknością, iż każdy, kto Ją ujrzał, czuł się pobudzony do miłości — widok Jej wlewał we wszystkich czyste uczucia, podnosił ich serca ku Niebu i zapalał je miłością Pana Boga. jeżeli kto, będąc w ucisku, utrapieniu, Ją odwiedził, powracał pocieszony, wesoły, zadowolony.
Zastanówmy się: jeżeli Marya była tak piękna, żyjąc na tym łez padole, jakże Ona teraz piękna być musi, gdy jest uwielbiona, nieśmiertelna, gdy stoi Wniebowzięta po Prawicy Swego Boskiego Syna, jak najbliżej Trójcy Przenajświętszej. Jakież więc jest nasze szaleństwo, jeżeli dla nieporządnej miłości stworzeń, które są błotem, ułudą i kłamstwem, wyrzekamy się Nieba, gdzie cieszylibyśmy się widokiem Najświętszej Maryi Panny.
II. — Aby cieszyć się widokiem piękności Matki Bożej i doznać, jak Ona nas miłuje, musimy mieć serce pokorne i czyste; nie może pogodzić się w duszy miłość niegodziwa, miłość rzeczy ziemskich, z prawdziwą miłością Matki Bożej. Pocznijmy więc odrywać nasze serca od próżności, od świata, od nas samych i rozpocznijmy naprawdę umartwiać się z miłości ku Maryi, a wtedy poznamy, jak miła, jak wzniosła jest Jej Piękność.
Wyobraźmy sobie, iż jesteśmy w Niebie wobec tej wielkiej Królowej. — Jej Oczy pełne Łaskawości, z Oblicza Niebo bije, w Rękach Skarby Łask, w Jej Sercu płomienie Miłości, Jej mowa — to sama łagodność. „W Maryi, mówi Św. Bernard, nie ma nic, co by odstraszało, przerażało. Ona wszystkim świadczy Dobrodziejstwa, wszystkim pomaga, wszystkich pociesza, wszystkich obdarza Łaskami, szczególniej zaś jest tak hojną wobec tych, którzy skrępowani słodkimi więzami Jej Miłości, śpieszą do Niej i kryją się pod Płaszcz Jej Łaskawej Opieki. — Jednym słowem, kończy Święty Doktor, jeżeli patrzymy na Tę wielką Panią, widzimy tylko Jej Miłosierdzie”.
Modlitwa.Najświętsza Dziewico, bezmiarem Łask, jakie posiadasz, Swą świętością i pięknością Aniołów miłością zapalasz, zaspakajasz pragnienia Serafinów. Pan Bóg poza Sobą, w Tobie tylko znajduje całe Swe Upodobanie i zadowolenie. Weź, Matko Boża, moje serce, pociągnij je do Siebie i zapal Świętą Miłością; spraw, bym dniem i nocą i ja wołał do Ciebie w zachwycie: O jakżeś piękna, przyjaciółko moja, o jakżeś piękna! o ile nie zasługuję na to, by Cię przedtem zobaczyć, przybądź przynajmniej w chwili mej śmierci i okaż mi drogie Swe Oblicze; Łaskawą Swą Obecnością osłodź mi cierpienia konania, abym potem Niebo osiągnął, tam Cię widział, cieszył się Twą Obecnością i dziękował Ci przez całą wieczność. Amen. |
Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
Zachęcamy do:
- poznania Nauki katolickie na święto Najświętszego Imienia Jezus.
- uczczenia Najświętszego Imienia Jezus w nabożeństwie miesiąca Stycznia ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo styczniowe ku czci Najświętszego Imienia Jezus – dzień 11
- uczczenia Najświętszego Imienia Jezus w miesiącu styczniu Jemu poświęconym: Nabożeństwo ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
- MIESIĄC NAJŚWIĘTSZEGO DZIECIĄTKA JEZUS – Dzień 18
- uczczenia Najświętszego Dzieciątka Jezus: Nabożeństwo do Najświętszego Dzieciątka Jezus.
- Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 3. O Trzech Królach. Dzień 9
- Hołd Magów. Dzień 6
- Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
Poznaj również żywot Św. Teodozjusza, Opata napisanego przez:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.