Dlaczego imię Leon XIV? Czy Papież ery AI obroni godność człowieka?

19 godzin temu

Leon XIV objął urząd z pokorą, ale i jasną wizją: Kościół ma być znakiem nadziei – w świecie pełnym niepewności, ale też nowych możliwości. Papież między epokami, łączący to, co duchowe i współczesne.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | EWTN Polska | 11 maja 2025 |
Photo credit: Vatican News
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Kardynałowie: najbliżsi współpracownicy

W sobotę 10 maja 2025 roku nowo wybrany papież Leon XIV wygłosił swoje pierwsze przemówienie do Kolegium Kardynalskiego.

W słowach pełnych pokory, duchowej głębi i profetycznego spojrzenia na przyszłość Kościoła, zarysował główne kierunki swojego pontyfikatu.


Modlitwa i wdzięczność

Swoje pierwsze spotkanie z kardynałami nowy papież rozpoczął od wspólnej modlitwy: „Pater Noster” i „Ave Maria” po łacinie.
Papież podkreślił, iż jedynie w świetle Ducha Świętego można zrozumieć wagę i sens obecnego momentu w dziejach Kościoła.

Podziękował wszystkim kardynałom za dni modlitwy i refleksji poprzedzające konklawe, ale także wspólny ból po śmierci papieża Franciszka.

To wydarzenie paschalne – powiedział Leon XIV. – W nim widzimy zarówno stratę, jak i obietnicę – przejście ku pełni życia, do którego Pan przez cały czas prowadzi swój Kościół.


Pokora urzędu i siła wspólnoty

Leon XIV nie ukrywał, iż przyjęcie urzędu Piotra napawa go drżeniem.

To jarzmo, które przewyższa moje siły – i siły kogokolwiek – mówił.

Jego nadzieją jest jednak bliskość Boga i wsparcie Kolegium Kardynalskiego, które nazwał „najbliższymi współpracownikami” papieża.

Podziękował szczególnie kardynałowi Giovanniemu Battiście Re za mądrą i wierną służbę oraz kardynałowi Farrellowi za przewodnictwo podczas sede vacante.


Sobór Watykański II – dalsza droga

Papież jasno zadeklarował, iż jego pontyfikat będzie kontynuacją drogi Soboru Watykańskiego II. Wskazał fundamentalne kierunki dalszej drogi Kościoła:

  • prymat Chrystusa w głoszeniu Ewangelii,
  • misyjne nawrócenie całej wspólnoty,
  • rozwój kolegialności i synodalności,
  • uwrażliwienie na sensus fidei,
  • troska o ubogich i wykluczonych,
  • dialog ze współczesnym światem.


Dlaczego Leon XIV? Imię pełne symboli

Papież wyjaśnił także motywację przyjęcia imienia Leon XIV, odwołując się do postaci Leona XIII – autora przełomowej encykliki Rerum novarum. Tak jak tamten papież odpowiadał na wyzwania pierwszej rewolucji przemysłowej, tak dziś Leon XIV chce zmierzyć się z wyzwaniami ery sztucznej inteligencji, technologicznej transformacji i nowych form wykluczenia społecznego.

Kościół musi być głosem godności ludzkiej, sprawiedliwości i pracy – także w cyfrowej epoce – powiedział.


Płomień i wiara

Na koniec Ojciec Święty przywołał słowa Pawła VI:
Niech przejdzie przez cały świat wielki płomień wiary i miłości, który rozpali wszystkich ludzi dobrej woli.

Zachęcił kardynałów i wiernych do modlitwy oraz do pełnego zaangażowania w misję Kościoła, który ma być nie tylko instytucją, ale żywym znakiem obecności Boga w świecie.

słowa kluczowe: PapieżPrevost #HabemusPapam #LeonXIV #KościółDlaUbogich #NaukaSpołecznaKościoła #NowyPapież #Pontyfikat #KościółXXIw #Sobór Watykański II

Idź do oryginalnego materiału