Dla miłości gotów był zginąć. Kim był święty Walenty, patron zakochanych?

1 rok temu
Walentynki wypadają zawsze 14 lutego i patronuje im święty Walenty. To postać znana w Kościele katolickim, jednak wiele osób nie ma pojęcia, dlaczego to właśnie on uznawany jest za opiekuna zakochanych. Wyjaśniamy więc krótko, kim był święty Walenty i jak to się stało, iż dziś tego biskupa i męczennika kojarzymy przede wszystkim z obchodami święta miłości.


Walentynki 2023 obchodzimy właśnie dziś, a za patrona miłości powszechnie uznaje się świętego Walentego. Kim był święty Walenty i jak to się stało, iż został patronem zakochanych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej


Kim był Święty Walenty?


Większość źródeł podaje, iż święty Walenty żył w III wieku w cesarstwie rzymskim. Z wykształcenia był lekarzem, a z powołania duchownym. Legenda głosi, iż pewnego dnia miał usłyszeć głos Boga i w tamtej chwili zdecydował się oddać posłudze ludziom. Reklama


Walenty był znany z tego, iż przeciwstawiał się woli cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zabronił mężczyznom pomiędzy 18. a 37. rokiem życia wstępowania w związki małżeńskie. Powód był dość absurdalny. Otóż przekonany przez swych doradców władca zaczął uważać, iż jedynie żołnierze stanu wolnego wykazują zaangażowanie i pasję w walce.
Święty Walenty miał zaś inne zdanie na ten temat, dlatego często łamał zakaz i udzielał ślubów legionistom w wieku prokreacyjnym. Gdy tylko wyszło to na jaw, trafił do więzienia i został stracony 14 lutego 269 roku.


Dlaczego święty Walenty jest patronem zakochanych?


Św. Walenty jest uznawany za patrona zakochanych również z innego powodu. Podczas pobytu w więzieniu święty miał bowiem nawiązać bliską relację z niewidomą córką jednego ze strażników. Legenda głosi, iż biskup kochał ją tak mocno, iż dziewczynie udało się choćby odzyskać wzrok. Po egzekucji ojciec ukochanej przyniósł ponoć z więzienia list podpisany: "Od Twojego Walentego".
W Kościele katolickim św. Walentego wspomina się na mocy decyzji papieża Gelazjusza I od 496 roku w dniu jego męczeńskiej śmierci. Najsłynniejszym miejscem kultu biskupa jest bazylika w Terni we Włoszech i to właśnie tam najczęściej udają się zakochani, aby przysięgać sobie wieczną miłość.
W Polsce kult św. Walentego najsilniejszy jest w południowo-wschodniej Polsce. W Kościele katolickim pełni on również rolę obrońcy przed ciężkimi chorobami. Przede wszystkim:
umysłowymi, nerwowymiepilepsją.


Modlitwa do świętego Walentego


Katolicy, którzy są w szczęśliwych związkach lub dopiero poszukują swojej drugiej połowy, mogą modlić się o wstawiennictwo patrona miłości. Tekst krótkiej modlitwy do świętego Walentego brzmi:
"Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości - zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę.
W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen."
***
Czytaj również:
Wydatki na walentynki. Mężczyźni sięgają do kieszeni głębiej niż kobiety
Walentynkowe słodkości, które bez trudu zrobicie samodzielnie
Jakie kwiaty na walentynki? Tylko jeden mówi "kocham"
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału