Czy w piątek po Bożym Narodzeniu można jeść mięso? Wyjaśniamy

stacja7.pl 18 godzin temu

Boże Narodzenie to bardzo szczególny i istotny czas dla katolików. W liturgii obchody Bożego Narodzenia realizowane są aż osiem dni. Tak zwana oktawa to czas obejmujący istotną uroczystość i siedem dni po niej następujących.

W tym roku piątek w oktawie Bożego Narodzenia przypada na 27 grudnia. Dodatkowo tego dnia w Kościele katolickim obchodzi się święto św. Jana, apostoła i ewangelisty. Czy to oznacza, iż tego dnia można jeść mięso?

ZOBACZ>>> Trwa oktawa Bożego Narodzenia. Czym jest?

Piątek po Bożym Narodzeniu. Czy można jeść mięso?

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba iż w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14 rok życia.

Jeśli w piątek przypada uroczystość, to znosi ona obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Inaczej jest, gdy w piątek przypada święto – wówczas przez cały czas obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ>>> Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech? I czy trzeba się z tego spowiadać?

Jednak w takim wypadku biskup diecezjalny może udzielić na terytorium swojej diecezji dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zawsze biskupi zalecają wiernym korzystającym z dyspensy zadośćuczynienie przez wypełnienie uczynków miłości, modlitwę lub ofiarowanie jałmużny.

W tym roku pierwszy piątek po Bożym Narodzeniu wypada 27 grudnia. Choć tego dnia przypada kolejny dzień oktawy Bożego Narodzenia i dodatkowo święto św. Jana, apostoła i ewangelisty, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba, iż biskup diecezji udzielił wiernym dyspensy.

Gdzie obowiązuje dyspensa?

Na udzielenie dyspensy w piątek po Bożym Narodzeniu swoim wiernym zdecydował się w tym roku między innymi abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski.

„Mając na względzie, iż piątek 27 grudnia br., przypada na czas Oktawy Bożego Narodzenia, radosnego przeżywania Tajemnicy Wcielenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych” – czytamy na stronie archidiecezji warszawskiej.

Abp Galbas prosi, aby wierni korzystający z dyspensy „ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego oraz podjęli zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny”.

Dyspensa obowiązuje również między innymi w: diecezji bielsko-żywieckiej, diecezji bydgoskiej, ordynariacie polowym, diecezji warszawsko-praskiej, diecezji legnickiej, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji płockiej, archidiecezji łódzkiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji katowickiej, archidiecezji białostockiej, archidiecezji gdańskiej, diecezji ełckiej, diecezji toruńskiej, diecezji gliwickiej czy diecezji opolskiej.

Warto zauważyć, iż nie we wszystkich diecezjach w kraju biskupi zdecydowali się na udzielenie dyspensy na piątek po Bożym Narodzeniu. Dlatego wierni powinni upewnić się, czy dyspensa obowiązuje w ich diecezji. Informacje te zwykle publikowane są na stronach internetowych diecezji lub ogłaszane w parafiach.

pa, kh/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału