Czy papież nie reagował na nadużycia w Kościele? „Niepokojące zarzuty” wobec Leona XIV

news.5v.pl 4 godzin temu

SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests) oraz Bishop Accountability opublikowały po wyborze 69-letniego kardynała Roberta Prevosta na nowego papieża komunikaty, w których zarzuciły Leonowi XIV brak działań w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Anne Barrett Doyle z Bishop Accountability, Prevost, jako przełożony zakonu augustianów i biskup Chiclayo, „nie opublikował żadnych nazwisk” duchownych dopuszczających się przemocy seksualnej.

„Niepokojące zarzuty” wobec papieża Leona XIV

— Najbardziej niepokojące są zarzuty ofiar z jego dawnej diecezji w Peru, które twierdzą, iż nigdy nie wszczął postępowania kanonicznego w sprawie domniemanych napaści seksualnych popełnionych przez dwóch księży – podkreśliła Doyle.

Z kolei SNAP przekazała doniesienia, iż w czasie, gdy Prevost był biskupem Chiclayo, trzy ofiary przemocy seksualnej zwróciły się do diecezji, jednak bez rezultatu.

„Ofiary twierdzą, iż biskup Prevost nie wszczął dochodzenia, przesłał do Rzymu niekompletne informacje, a diecezja pozwoliła (oskarżanemu) księdzu przez cały czas odprawiać msze” – napisała organizacja, cytowana przez AFP.

Krytyka pod adresem Leona XIV odnosi się również do tego, iż jako prowincjał augustianów w Chicago zezwolił w 2000 r. księdzu oskarżonemu o molestowanie nieletnich na zamieszkanie w klasztorze St. John Stone w tym amerykańskim mieście.

Biskup Edinson Farfan, sukcesor Prevosta w diecezji Chiclayo w Peru, uważa jednak, iż późniejszy papież „przestrzegał procedur”. — Był najbardziej wrażliwym członkiem Kościoła peruwiańskiego – zapewnił duchowny, cytowany przez AFP, odnosząc się do zarzutów o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego.

Różne opinię na temat działań obecnego papieża

Również przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru, biskup Carlos Garcia Camader, bronił nowego papieża — zwłaszcza w kontekście sprawy organizacji Sodalicja Życia Chrześcijańskiego (SCV), czyli założonego w 1971 r. w Peru katolickiego stowarzyszenia życia apostolskiego, w którym dochodziło m.in. do nadużyć seksualnych.

Potępienie SCV przez Prevosta pozytywnie oceniła również organizacja Bishop Accountability. Jedna z ofiar SCV, cytowana przez AFP, powiedziała, że Leon XIV był jednym z pięciu biskupów, którzy odegrali „niezwykle istotną rolę (…) w imieniu ofiar”.

Na kilka tygodni przed śmiercią papież Franciszek rozwiązał SCV po kilkuletnim śledztwie. Jak podaje Vatican News, przemocy doświadczyło tam około 36 osób, w tym 19 nieletnich.

Idź do oryginalnego materiału