Co wspólnego ma ze sobą Sienkiewicz i Tolkien? [PODCAST]

stacja7.pl 3 miesięcy temu

W poprzednim odcinku mówiłem o krwawej zemście Nowowiejskiego na Azji Tuchajbejowiczu. Zemście, która nie przynosi ukojenia, nie przynosi spokoju udręczonemu szlachcicowi. Mówiłem też o tym, jak Kmicic jeszcze nie do końca jest zmieniony, co widać o tym, jak okrutnie, bezinteresownie, okrutnie obchodzi się ze swoim przeciwnikiem Kuklinowskim.

Sienkiewicz polskim Tolkienem

Sienkiewicz nie zostawia nas jednak tylko z pokazaniem tego, iż wszędzie dookoła jest okrucieństwo, iż wszyscy chcą się mścić, a iż z zemsty nic nie wynika. Tak jak też tam ogniem i mieczem pokazuje, iż właśnie ta polityka Kniazia Jaremy, polityka zemsty, polityka spalonej ziemi, no też nie przynosi rezultatów. Sienkiewicz pokazuje inną drogę i jeżeli gdzieś widać to jego, moim zdaniem, jednak głębokie chrześcijaństwo, to właśnie nie w tym, iż jego postacie słuchają mszy, nie w tym, iż się modlą, iż odmawiają różaniec, godzinki, zwłaszcza jeśli, tak jak też mówiłem w poprzednim odcinku, bardziej dbają o poprawną liczbę zdrowasiek w dziesiątce niż o to, iż dookoła są mordowani ludzie, ale w tym, iż Sienkiewicz pokazuje kilkakrotnie i to z wielką mocą pokazuje wartość nawrócenia i przebaczenia.

Pokazuje, iż adekwatnie każdy może się nawrócić i pokazuje, iż każdemu można przebaczyć. Trudno o bardziej chrześcijańskie prawdy, o jakieś rzeczy, które były bardziej w centrum chrześcijaństwa. I tu zresztą odwołuję do moich audycji o Tolkienie, o Władcy Pierścieni, gdzie jakby od początku Gandalf tłumaczy Frodowi jaką rolę ma litość i jak też to przebaczenie jest niesłychanie istotne w trylogii Tolkiena.

Który z bohaterów Sienkiewicza wykorzystał szansę powrotu na dobrą drogę, a komu się nie udało i przegapił drogę do przebaczenia swoich win? Posłuchajcie:

Czym jest podcast “Ogniem i piórem”?

Cykl podcastów “Ogniem i piórem” obejmuje dziesięć odcinków:

  1. “Ojciec Niepodległości”,
  2. “Rzeczpospolita”,
  3. “Wierność i zdrada”,
  4. “Fascynacja złem”,
  5. “Dzielność”,
  6. “Miłość”,
  7. “Zemsta”,
  8. “Nawrócenie i przebaczenie”,
  9. “Honor i humor”
  10. “Historia”.

Każdy epizod to prowadzone przez ks. Adamiaka niespełna dwudziestominutowe, energizujące spotkanie z Sienkiewiczem: słyszymy fragmenty jego prozy w mistrzowskiej interpretacji Marcina Nowakowskiego, w punkt dobrane anegdoty, przywoływani są Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Jan Paweł II, Hanna Malewska – autorka powieści “Panowie Leszczyńscy”, będącej uzupełnieniem do “Trylogii”, pojawiają się odniesienia do analiz historyka literatury, prof. Ryszarda Władysława Koziołka, znawcy prozy Sienkiewicza.

Wszystkie odcinki podcastu dostępne są na kanale YouTube Stacji7.

Kim jest ksiądz Staszek Adamiak, autor podcastu „Ogniem i piórem”?

Ksiądz Stanisław Adamiak to na co dzień rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, człowiek – encyklopedia, znawca literatury i historii, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Warszawskim.

Autor wydanej staraniem Wydawnictwa Stacja7 bestsellerowej „Teologii Tolkiena”, powstałej w oparciu o treści z dwóch sezonów podcastów o „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”, publikowanych od 2019 r. w portalu Stacja7. Kontynuacją serii “Teologia Tolkiena” jest cykl podcastów Stacji7 o książkach C.S. Lewisa “Nie tylko Narnia”, w którym ks. Adamiak wychodzi poza alegoryczny świat Narni, idąc w stronę dużo mniej znanych powieści Lewisa, a także jego złożonego życiorysu i historii nawrócenia.

Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa. Autor książek “Zawsze jest Wyjście” i Deo laudes. Historia sporu donatystycznego”.

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału