Kościół katolicki w Chinach zyskuje nowego biskupa. Pierwsza konsekracja biskupa Luliang ma wzmocnić lokalną wspólnotę wiernych.
Podpisana w 2018 roku umowa między Watyknem a Chinami jest przedmiotem krytyki m.in. kardynała Joseph Zen ze-kiun, który doświadczył prześladowań ze strony reżimu komunistycznego, był sądzony i skazany po oskarżeniu go o współpracę z prodemokratycznymi demonstrantami w Hongkongu.
Czas czytania: 2 minuty.
Źródło: Walter Sánchez Silva | ACI Prensa | 21 stycznia 2025 |Photo credit:
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Kościół katolicki w Chinach ma dziś pierwszego biskupa nowej diecezji Lüliang, 11. prałata od czasu podpisania tymczasowego porozumienia w sprawie mianowania biskupów, podpisanego przez Watykan i rząd Chin w 2018 r., oraz który został już trzykrotnie odnowiony.
Biskup Antonio Ji Weizhong (51 l.) został konsekrowany na biskupa Lüliang, diecezji ustanowionej przez papieża Franciszka w październiku 2024 r. jako sufragania (zależna) archidiecezji Taiyuan w prowincji Shanxi w północnych Chinach.
Watykańska agencja Fides podaje, iż konsekracji biskupiej odbyło się w katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Fenyang, w tej chwili będącej częścią miasta-prefektury Lüliang.
Głównym konsekratorem był bp Paul Meng Ningyou, biskup Taiyuan, a współkonsekratorami byli bp Peter Liu Genzhu, biskup Hongdong-Linfen; Biskup Paul Ma Cunguo, biskup Shuozhou; oraz biskup Peter Ding Lingbin, biskup Changzhi.
We Mszy święceń wzięło udział 130 księży z prowincji Shanxi i innych części Chin, a także siostry zakonne, seminarzyści i świeccy, łącznie 450 osób.
Kim jest nowy biskup Lüliang w Chinach?
Nowym biskupem Lüliang został biskup Antonio Ji Weizhong, urodzony 3 sierpnia 1973 r. Nowy biskup, jak wspomina Fides, zapewnia, iż wychował się w wierze katolickiej dzięki codziennemu świadectwu swojej matki.
Studiował teologię w Krajowym Seminarium Duchownym w Pekinie od 1995 do 2001 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Fenyang 14 października 2001 roku. Studiował języki na Uniwersytecie Xi’an.
W lutym 2005 roku wyjechał do Niemiec na studia na Uniwersytecie Filozoficzno-Teologicznym Sankt Augustin, prowadzonym przez misjonarzy Towarzystwa Słowa Bożego (Verbitas) – zgromadzenia, do którego należał zmarły kilka dni temu najstarszy ksiądz w Chinach temu w wieku 104 lat – badania zakończone w 2010 roku.
Nowa diecezja Lüliang ma łączną powierzchnię 21 000 kilometrów kwadratowych i całkowitą populację 3 346 500 mieszkańców, z czego około 20 000 to katolicy, a opiekę duszpasterską sprawuje 51 księży i 26 zakonnic.
Porozumienie Watykanu i Chin
Umowa z 2018 r., której treść nie została dotychczas upubliczniona, była trzykrotnie przedłużana: na lata 2020, 2022 i 2024.
W przeciwieństwie do pierwszych dwóch przypadków, trzecie odnowienie nie będzie obowiązywać przez dwa lata, ale przez cztery lata.
W 2023 r. Ojciec Święty sprecyzował, iż w porozumieniu przewidziano utworzenie wspólnej komisji rządu chińskiego i Watykanu ds. mianowania biskupów katolickich, pod nadzorem watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.
Jednym z największych krytyków porozumienia jest kardynał Joseph Zen ze-kiun, który doświadczył prześladowań ze strony reżimu komunistycznego, był sądzony i skazany po oskarżeniu go o współpracę z prodemokratycznymi demonstrantami w Hongkongu, będącymi częścią Partii Demokratycznej protesty w 2019 r.
słowa kluczowe: Chiny, biskup Luliang, konsekracja, Kościół katolicki, katolicyzm,