CHINY: Wyświęcono pierwszego biskupa nowej diecezji

4 godzin temu

Kościół katolicki w Chinach zyskuje nowego biskupa. Pierwsza konsekracja biskupa Luliang ma wzmocnić lokalną wspólnotę wiernych.

Podpisana w 2018 roku umowa między Watyknem a Chinami jest przedmiotem krytyki m.in. kardynała Joseph Zen ze-kiun, który doświadczył prześladowań ze strony reżimu komunistycznego, był sądzony i skazany po oskarżeniu go o współpracę z prodemokratycznymi demonstrantami w Hongkongu.

Czas czytania: 2 minuty.

Źródło: Walter Sánchez Silva | ACI Prensa | 21 stycznia 2025 |
Photo credit:
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Kościół katolicki w Chinach ma dziś pierwszego biskupa nowej diecezji Lüliang, 11. prałata od czasu podpisania tymczasowego porozumienia w sprawie mianowania biskupów, podpisanego przez Watykan i rząd Chin w 2018 r., oraz który został już trzykrotnie odnowiony.

Biskup Antonio Ji Weizhong (51 l.) został konsekrowany na biskupa Lüliang, diecezji ustanowionej przez papieża Franciszka w październiku 2024 r. jako sufragania (zależna) archidiecezji Taiyuan w prowincji Shanxi w północnych Chinach.

Watykańska agencja Fides podaje, iż konsekracji biskupiej odbyło się w katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Fenyang, w tej chwili będącej częścią miasta-prefektury Lüliang.

Głównym konsekratorem był bp Paul Meng Ningyou, biskup Taiyuan, a współkonsekratorami byli bp Peter Liu Genzhu, biskup Hongdong-Linfen; Biskup Paul Ma Cunguo, biskup Shuozhou; oraz biskup Peter Ding Lingbin, biskup Changzhi.

We Mszy święceń wzięło udział 130 księży z prowincji Shanxi i innych części Chin, a także siostry zakonne, seminarzyści i świeccy, łącznie 450 osób.

Kim jest nowy biskup Lüliang w Chinach?

Nowym biskupem Lüliang został biskup Antonio Ji Weizhong, urodzony 3 sierpnia 1973 r. Nowy biskup, jak wspomina Fides, zapewnia, iż ​​wychował się w wierze katolickiej dzięki codziennemu świadectwu swojej matki.

Studiował teologię w Krajowym Seminarium Duchownym w Pekinie od 1995 do 2001 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Fenyang 14 października 2001 roku. Studiował języki na Uniwersytecie Xi’an.

W lutym 2005 roku wyjechał do Niemiec na studia na Uniwersytecie Filozoficzno-Teologicznym Sankt Augustin, prowadzonym przez misjonarzy Towarzystwa Słowa Bożego (Verbitas) – zgromadzenia, do którego należał zmarły kilka dni temu najstarszy ksiądz w Chinach temu w wieku 104 lat – badania zakończone w 2010 roku.

Nowa diecezja Lüliang ma łączną powierzchnię 21 000 kilometrów kwadratowych i całkowitą populację 3 346 500 mieszkańców, z czego około 20 000 to katolicy, a opiekę duszpasterską sprawuje 51 księży i ​​26 zakonnic.

Porozumienie Watykanu i Chin

Umowa z 2018 r., której treść nie została dotychczas upubliczniona, była trzykrotnie przedłużana: na lata 2020, 2022 i 2024.

W przeciwieństwie do pierwszych dwóch przypadków, trzecie odnowienie nie będzie obowiązywać przez dwa lata, ale przez cztery lata.

W 2023 r. Ojciec Święty sprecyzował, iż w porozumieniu przewidziano utworzenie wspólnej komisji rządu chińskiego i Watykanu ds. mianowania biskupów katolickich, pod nadzorem watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.

Jednym z największych krytyków porozumienia jest kardynał Joseph Zen ze-kiun, który doświadczył prześladowań ze strony reżimu komunistycznego, był sądzony i skazany po oskarżeniu go o współpracę z prodemokratycznymi demonstrantami w Hongkongu, będącymi częścią Partii Demokratycznej protesty w 2019 r.

słowa kluczowe: Chiny, biskup Luliang, konsekracja, Kościół katolicki, katolicyzm,

Idź do oryginalnego materiału