Przed pierwszą spowiedzią dzieci dostały listę grzechów. "Coś trzeba było powiedzieć"

12 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor SeventyFour


Wizyta w konfesjonale dla dziecka bywa traumatycznym doświadczeniem, które na długie lata pozostawia po sobie trudne wspomnienia. Dezorientacja, wstyd i poczucie winy towarzyszą prawie każdemu małemu wiernemu, który kilka chwil wcześniej wyznał księdzu swoje grzechy. najważniejsze może tu być odpowiednie przygotowanie do spowiedzi.
Dyskusja na temat słuszności posyłania dzieci do spowiedzi nie cichnie. W mediach społecznościowych nie brak traumatycznych wspomnień z wizyty w konfesjonale w dzieciństwie. Padają kolejne mocne słowa. Europosłanka Danuta Huebner stwierdziła jakiś czas temu, iż spowiedź najmłodszych to "Nieuprawniona i szkodliwa ingerencja w intymność dziecka, na dodatek, całkowicie pozbawiona kontroli". Głos w dyskusji zabrali także czytelnicy eDziecko.pl.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Na religii przygotowali listę grzechów
Pod udostępnionym na Facebooku artykułem: Zakaz spowiedzi dzieci słuszny? Pedagożka: 7-latek dopiero zaczyna odróżniać dobro od zła pojawiło się wiele komentarzy internautów, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami z wizyty w konfesjonale. Jeden z internautów napisał: "Jak szedłem do pierwszej komunii, to spowiedź była obowiązkowa. Pamiętam, jak jako dzieci zastanawialiśmy się, co tam powiedzieć. Dla tych, co nie wiedzieli, została na lekcji religii przygotowana lista grzechów typu: byłem niegrzeczny, nie poszedłem w niedzielę do kościoła. Coś trzeba było powiedzieć". Wspominał też co wówczas usłyszała jedna z jego koleżanek: "Jedna dziewczynka powiedziała, iż jest grzeczna i nic z tej listy nie popełniła. Dostała odpowiedź, iż musi coś powiedzieć, bo choćby jak nie zrobiła, to mogła o tym pomyśleć, wiec miała grzeszne myśli. Dzieci nie wiedziały, o co chodzi, po prostu kłamały w konfesjonale".


Z dzieckiem należy porozmawiać
Decydując się na wysłanie dziecka do spowiedzi, należy odpowiedni je do tego przygotować. Trzeba z malcem porozmawiać i dokładnie mu wytłumaczyć, dlaczego ma odwiedzić konfesjonał. Porozmawiać o grzechach i o tym, co ksiądz może powiedzieć lub o co zapytać. Wyjaśnić czym jest pokuta etc. Dziecko, które będzie dobrze do spowiedzi przygotowane, być może będzie mniej się denerwowało całym wydarzeniem.


Po zakończonej spowiedzi znów warto z malcem porozmawiać. Rozwiać jego wątpliwości, wyjaśnić wszystko, czego nie zrozumiał, w razie wątpliwości pocieszyć. Dobrze też jest się zorientować, do którego księdza najlepiej wysłać dziecko do spowiedzi. Który ma najlepsze podejście do małych wiernych i umie z nimi rozmawiać. Być może warto odwiedzić sąsiednią parafię w tym celu?
Posyłasz dziecko do spowiedzi lub masz taki zamiar? Daj znać w komentarzu
Idź do oryginalnego materiału