Biskupi po obradach w sprawach lekcji religii w szkole, ochronie małoletnich i formacji prezbiterów

1 miesiąc temu

Zmiany wprowadzane przez MEN w organizacji lekcji religii w szkole, przygotowanie projektu Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce oraz formacja prezbiterów – to tematy poruszone przez biskupów podczas konferencji prasowej po zakończeniu 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 12-14 marca br.

Źródło: BP KEP
fot. BP KEP

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaznaczył, iż obrady prowadzone były w duchu synodalnym. Omówił także główne tematy podjęte podczas obrad.

Odnosząc się do przygotowania projektu Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce, abp Wojda przyznał, iż praca w dużej mierze została przygotowana. „Jest absolutnie wola i chęć ze strony wszystkich biskupów, by ten temat zrealizować, by dokonać w tym względzie oczyszczenia Kościoła” – podkreślił hierarcha.

W obronie lekcji religii

O zmianach wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkole mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. „Wyrażamy nasz sprzeciw wobec zmian, które wprowadziło MEN w organizacji lekcji religii w szkole, gdyż jest to krzywdzące dla ludzi wierzących” – ocenił. Wyjaśnił, iż jest to niesprawiedliwe z trzech powodów.

Po pierwsze zostało naruszone prawo – podkreślił bp Osial – gdyż zmiany w rozporządzeniu o lekcjach religii w szkole powinny być dokonywane w porozumieniu z Kościołem katolickim oraz innymi Kościołami i związkami wyznaniowymi. „Tego porozumienia zabrakło. Zmiany są wprowadzone jednostronnie. Tutaj Ministerstwo złamało prawo” – przyznał hierarcha.

Po drugie – wyliczył bp Osial – jest to naruszenie praw rodziców i dzieci do wychowania potomstwa zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi. I wreszcie po trzecie – zauważył hierarcha – „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zauważa dużej wartości lekcji religii dla integralnego wychowania młodego człowieka”.

Bp Osial zauważył, iż Episkopat Polski podejmuje wszelkie działania prawne w obronie lekcji religii. „Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości prawne, w zgodzie z prawem. Chcemy wykorzystać to, na co nam pozwala prawo” – podkreślił.

Hierarcha zaznaczył, iż biskupi popierają wszystkie inicjatywy, które bronią lekcji religii. Przypomniał, iż jeżeli chodzi o szkoły podstawowe to w skali kraju 86 proc. rodziców prosi o lekcje religii. „To nie jest małą część społeczeństwa” – przyznał.

Kontynuacja prac nad powołaniem Komisji niezależnych ekspertów

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, wskazał na szereg prac, które podejmuje Biuro delegata, m.in. wdrażanie standardów Ustawy Kamilka, szkoleń biskupów z wytycznych watykańskich.

Abp Polak przyznał, iż szczegółową kwestią w tym temacie, którą podjęli biskupi, był przekazany biskupom przez niego samego projekt zasad powołania i funkcjonowania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce. Dodał, iż przed Zebraniem Plenarnym towarzyszyła temu opinia Rady Prawnej KEP, a nad tym tematem biskupi pracowali także w grupach. „Po raz pierwszy księża biskupi, jako pierwsze gremium, otrzymali konkretny tekst przygotowany, nad którym mogli pracować, zgłaszać do niego uwagi” – wskazał. Dodał, iż w debacie była także okazja do szczegółowego wyjaśnienia wielu kwestii, „które nie są łatwe, ale muszą być podejmowane z obowiązującym dzisiaj prawem kościelnym, prawem państwowym, w zgodzie z podstawową zasadą, czemu taka Komisja ma służyć”.

Abp Polak podkreślił zarazem, iż Komisja ma służyć opracowaniu raportu „aby umieć kompetentnie odpowiedzieć na samo zjawisko wykorzystania dzieci i młodzieży”. Przyznał, iż po latach przygotowywania systemu, „potrzebujemy teraz pewnego oglądu całościowego”. „Podstawowym celem będzie wypracowanie takiego raportu, który pokaże to zjawisko w różnych jego odsłonach” – wyjaśnił.

Abp Polak podkreślił, iż „Konferencja Episkopatu Polski podjęła konkretną uchwałę, wyrażając zgodę nad kontynuowanie prac nad powołaniem i zasadami funkcjonowania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce od roku 1945 do momentu utworzenia Komisji, z uwzględnieniem uwag, które zostały zgłoszone do tych dokumentów”. Przyznał, iż uwagi są szczegółowe i po debatach biskupi otrzymają je na piśmie, aby mogli dalej nad nimi pracować. Dodał zarazem, iż jest to skomplikowana praca, gdyż przebiega w trzech gremiach: Konferencją Episkopatu Polski, wyższymi przełożonymi zakonów męskich i wyższymi przełożonymi żeńskich zgromadzeń zakonnych.

Wspierać księży w konkretnej sytuacji

Na temat formacji prezbiterów mówił podczas konferencji prasowej bp Damian Bryl, przewodniczący Zespołu KEP ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce. Przyznał, iż Zespół działa od dwóch lat i „mierzy się z refleksją nad życiem, posługą i formacją wyświęconych księży”. „Zależy nam, aby w umiejętny sposób wspierać księży, towarzyszyć im, pomagać w trudnych sytuacjach” – zaznaczył.

„Mieliśmy możliwość przedstawienia tych prac, które już się dzieją od dwóch lat. Z jednej strony przedstawiliśmy biskupom wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu UKSW i ISKK, jacy nasi księża są i czego potrzebują. To, co proponujemy, chcemy, aby odpowiadało ich realnej sytuacji, temu co przeżywają. Chcemy towarzyszyć konkretnym księżom w konkretnej sytuacji” – wyjaśnił hierarcha.

„Chcemy zaprosić naszych księży do osobistego rozwoju ku dojrzałości, którą rozumiemy we wszystkich wymiarach, przede wszystkim w wymiarze ludzkim oraz w wymiarze duchowym. Zależy nam też na solidnej formacji intelektualnej księży. A także formacji wspólnotowej i misyjnej, aby wychodzić dalej z Dobrą Nowiną” – zauważył bp Bryl.

Idź do oryginalnego materiału