
Czy wiesz, że…?
5 niezwykłych faktów o Św. Anatolii:
|
Wysłuchaj żywotu:
Żywot Św. Anatolii, Panny i Męczenniczki.
Wspomnienie przypada na dzień 9 lipca.
— Grób znajduje się w kościele pod jej wezwaniem — czyli w Chiesa di Sant’Anatolia w miejscowości Castel Sant’Anatolia, niedaleko Subiaco we włoskim regionie Lacjum.
W Tora we Włoszech żyła bogobojna dziewica, Anatolia, która darem cudów i przykładem pobożności pozyskała wielu pogan dla Wiary Chrystusowej. Oskarżona przez kapłanów pogańskich i uwięziona, stanęła przed trybunałem sędziego, Faustyniana. Ponieważ wzbraniała się złożyć bogom ofiarę, wzięto ją na tortury i przypiekano płonącymi pochodniami. Święta znosiła pogodnie męczarnie, sławiła głośno Pana Boga i śpiewała pieśni nabożne. Wrzucono ją do więzienia, a czarownik, Audax, wpuścił tamże węża jadowitego, który miał pozbawić życia oporną chrześcijankę. Gdy nazajutrz zajrzał Audax do więzienia, rzucił się wąż na niego i byłby go zabił, gdyby Anatolia nie była kazała wężowi cofnąć się w kąt więzienia. Cud ten otworzył czarownikowi oczy. Uwierzył w prawdziwego Pana Boga i pokornie prosił Św. Dziewicę o udzielenie mu Chrztu. Dowiedział się o tym sędzia. Rozzłoszczony, kazał zaraz pojmać Audaxa i ściąć go. Sam zaś rzucił się na Anatolię, która modliła się właśnie ze wzniesionymi w górę rękoma, i przebił ją własnym mieczem. Tak dokonała Święta męczeństwa dnia 9. lipca 250 r.
Nauka moralna.
Wszystkie cierpienia są następstwem grzechów i karą za nie; ale zarazem środkiem do pozyskania Nieba. Św. Anatolia wielbiła Pana Boga w cierpieniach. Chrześcijaninie, nie szemraj w cierpieniach przeciw Panu Bogu, i nie utyskuj. Wszystko przyjmij z Jego Ręki Ojcowskiej, — gdyż wszystko jest dla Twego zbawienia.
Modlitwa.
Boże, Któryś Twą Świętą Męczennicę, Anatolię, uchronił łaskawie od ukąszeń węża jadowitego, spraw za jej wstawiennictwem i przyczyną, abyśmy przy pomocy Łaski Twej Świętej strzegli się starannie pokuszeń węża piekielnego, i byśmy, walcząc z nim skutecznie, jako zwycięzcy, godnymi się stali wejść do Przybytku Wiecznej Chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Źródło: Skarbiec Świętych Pańskich oprac. Ks. Dr W. Galant 1909r.