🔉25 LISTOPADA. Św. Katarzyna.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Św. Katarzyna


Żywot Świętej Katarzyny to głębokie świadectwo wiary, miłości do Pana Boga i niesłabnącej odwagi w obliczu prześladowań. Jej życie, poświęcone Chrystusowi, jest inspiracją do naśladowania cnót chrześcijańskich i ufności w Boże prowadzenie. W dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań duchowych, przykład Świętej Katarzyny ukazuje, jak wielka jest siła płynąca z prawdziwej Wiary i oddania Panu Bogu. Niech jej życie będzie dla nas źródłem duchowego wsparcia i zachętą do pogłębiania relacji z Panem Bogiem poprzez modlitwę i codzienne życie zgodne z Ewangelią. Niech Święta Katarzyna prowadzi nas ku świętości i umacnia w naszej Wierze.

Posłuchaj żywotu:

Żywot Św. Katarzyny.

Wspomnienie przypada na dzień 25 listopada.

— Grób Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej znajduje się w Aleksandrii, w Egipcie.

Patronka filozofów, kołodziei i młynarzy z książęcego pochodziła domu. Wykształcona w naukach świeckich i duchownych, wcześnie ślubowała Chrystusowi Panu czystość duszy i ciała, jego sobie obierając za oblubieńca.

Przybył do Aleksandrii cesarz Maksymin i zarządził olbrzymią uroczystość na cześć pogańskich bożków. Wszyscy mieli mu składać ofiary, oporni zaś skazani byli na śmierć. Usłyszawszy o tym rozkazie Katarzyna, poszła z gronem dziewic do cesarza, i przedstawiła mu w słowach wymownych nie rozum składania ofiar bożkom, i okrutny wyrok na Chrześcijan.

Cesarz nie wiedział co odpowiedzieć mądrej dziewicy. Zwołał wielu uczonych i kazał im rozprawiać z Katarzyną. Mędrcy pogańscy przekonani jej wywodami powiedzieli cesarzowi, iż słuszność jest po stronie dziewicy, i iż oni sami przyjmą Religię Chrześcijańską. Rozgniewany cesarz kazał wszystkich spalić na stosie.

Starał się Maxymin obietnicami nakłonić ją do porzucenia Chrystusa Pana. Chciał ją choćby pojąć w małżeństwo. ale Katarzyna powiedziała, iż za mąż nie wyjdzie, gdyż dziewictwo swoje poświęciła Chrystusowi. Wówczas Maksymin kazał ją przez dwie godzin siec biczami, a następnie wrzucić do więzienia.

Odwiedziła ją w więzieniu żona cesarza Augusta i hetman Porfirjusz z 200 rycerzami, żałując dziewicy i namawiając do posłuszeństwa cesarzowi. Tak wymownie zalecała im Wiarę Chrystusową, iż się wszyscy nawrócili. Usłyszawszy o tym cesarz, kazał wszystkich ściąć.

Następnie wyprowadzono Katarzynę, dla której okrutnik nową wymyślił męczarnię. Kazał jej kości łamać kołem nabitym ostrymi nożami. Modliła się Katarzyna i zrobiła Znak Krzyża Świętego, a oto rozkruszyło się koło. Widząc to obecni uwierzyli w Chrystusa Pana. Szalony z gniewu cesarz kazał Katarzynę i nowych Wyznawców ściąć mieczem.

Stało się to 25 listopada 307r. Podanie mówi, iż ciało Świętej Katarzyny zanieśli Aniołowie na górę Synaj i tam pogrzebali.

Punkty do rozmyślania (wg Ks. Juliana A. Łukaszkiewicza).

Gdzie chodzi o wyznanie Wiary Chrystusa Pana i cnotę, tam ustąpić powinna bojaźń kar i obietnice nagród ludzkich.

Krótki jest ucisk i krótka jest euforia na ziemi, a wieczną jest kara lub nagroda w Niebie.

Dobrze postąpiła Katarzyna, mówiąc cesarzowi: Darami mnie nie ujmiesz, śmiercią nie zastraszysz, bo gdy mi życie weźmiesz, już mi nic więcej złego nie będziesz mógł uczynić. Nie bójcie się tych którzy zabijają ciało, a duszy zabić nie mogą. (Mat. 10).

Modlitwa kościelna do Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Boże, Który na górze Synaj Prawa Mojżeszowi dałeś, i na tymże miejscu przez Świętych Aniołów Twoich ciało Błogosławionej Katarzyny Panny i Męczenniczki Twojej cudownie złożyć kazałeś, dozwól prosimy, abyśmy za Jej zasługami i wstawieniem się doszli do tej wyżyny, Którą jest Chrystus. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

Poznaj także żywot Św. Katarzyny, Dziewicy i Męczenniczki napisany przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargi T.J.

Zachęcamy do:

  1. podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 25
  2. Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 25. Wyrok. Cz. 2
  3. Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
  4. uczczenia Świętej Patronki dnia dzisiejszego, Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dziewicy i Męczenniczki: Nabożeństwo do Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dziewicy i Męczenniczki.
Idź do oryginalnego materiału