🔉12 WRZEŚNIA. Uroczystość Imienia Najświętszej Panny Maryi. Rozmyślanie.

salveregina.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: grzesznik


Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM II.

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bo­wiem jest to, co dotąd uczyniłem.

„A Imię Panny, Marya” — (Łuk. 1, 27).

PRZYGOTOWANIE.Imię Maryi po Imieniu Jezus jest wyższe nad wszelkie inne imię i podobnie, jak Imię Pana Jezusa, jest dla nas imieniem zbawienia, nadziei i miłości. Starajmy się wiec mieć Je zawsze w sercu i na ustach; we wszystkich niebezpieczeństwach, uciskach, wątpliwościach miejmy to Imię na ustach wraz z Imieniem Pana Jezusa; mówmy: „Jezu, Maryo, ratujcie mnie!” Pamiętajmy jednak, iż aby doznać wszystkich skutków, jakie płyną z tego Imienia, należy naśladować Tę, Która Je nosi.

I. — Najświętsze Imię Maryi pochodzi z Nieba, i jak twierdzą Św. Hieronim, św. Epifaniusz i inni, zostało nadane Najświętszej Pannie na wyraźny Rozkaz Boży. To więc Imię po Imieniu Jezus jest wyższe nad wszelkie inne imię i podobnie, jak Imię Pana Jezusa, jest dla nas Imieniem zbawienia, nadziei i miłości.

Jest ono Imieniem „zbawienia”, gdyż, jak Sama Najświętsza Panna objawiła Św. Brygidzie, od tego, kto Go pobożnie wzywa, uciekają szatani, Aniołowie zaś zbliżają się do niego, by go ratować od piekielnych napaści. Co się tyczy szczególniej pokus nieczystych, to wiadomo, iż Imię Maryi użycza wielkiej Mocy do ich zwyciężenia, tak iż zdaniem Św. Piotra Chryzologa, to „Imię jest znakiem czystości”. Kto ma wątpliwość, czy grzechu nie popełnił, jeżeli sobie przypomina, iż w pokusie wzywał Imienia Maryi, może być pewny, iż przeciw czystości nie wykroczył.

Imię Maryi jest następnie Imieniem „nadziei”, gdyż jak mówi Św. Bonawentura, jest Ono tak ubogacone w Łaski, iż nie można Go wymówić, by jakiej Łaski nie doznać.

Na koniec Imię Maryi jest Imieniem „miłości”, zawiera Ono bowiem w sobie coś godnego podziwu, słodkiego, Bożego. Św. Antoni Padewski, wymawiając Imię Maryi, doznawał tejże słodyczy, jakiej Św. Bernard kosztował w Imieniu Pana Jezusa, i mawiał: „Imię Najświętszej Panny jest euforią dla serca, miodem dla ust, melodią dla uszu Jej czcicieli”. — Imię Maryi ma coś cudownego w Sobie; ci, którzy kochają Najświętszą Pannę, choć tysiące razy Je słyszą, zawsze nowe ono im się wydaje i słysząc Je, zawsze doznają tejże słodyczy. Toteż Bł. Henryk Suzo woła z uniesieniem: „O Najsłodsze Imię! O Maryo, jaką Ty Sama być musisz, skoro Twe Imię tak jest miłe, łaskawe!”

II. — Postępujmy zawsze za radą Św. Bernarda i w niebezpieczeństwach, jakie nam grożą utratą Łaski Bożej, we wszystkich uciskach, wątpliwościach, myślmy o Maryi, wzywajmy Jej Imienia wraz z Imieniem Pana Jezusa, One bowiem zawsze razem są złączone. Niechaj Te dwa Najsłodsze i Najpotężniejsze Imiona zawsze będą w naszym sercu, w naszych ustach; wzywając Ich, z pewnością szczęśliwie dobijemy do portu zbawienia. — Pamiętajmy jednak, iż aby doznać Pomocy, wzywając Imienia Maryi, koniecznie naśladować trzeba Tę, Która Je nosi.

Modlitwa.

O Matko Nieustającej Pomocy, dozwól mi, abym zawsze mógł wzywać najpotężniejszego Imienia Twego, bo Imię Twoje jest Obroną dla wszystkich za życia, a zbawieniem przy śmierci. Maryo Najczystsza, Maryo Najsłodsza, spraw, aby Twoje Imię było odtąd tchnieniem życia mego.

O Królowo, nie ociągaj się z Pomocą, ilekroć o nią prosić Cię będę, gdyż we wszystkich pokusach, jakie na mnie uderzą, we wszystkich trudnościach, które mnie spotkać mogą, nigdy nie przestanę Cię wzywać i słodkie Imię „Marya“ powtarzać. Jakaż siła, jaka słodycz, jak wielka ufność, jakaż miła pobożność napełnia me serce, skoro tylko Imię Twoje wymawiam, skoro tylko myślę o Tobie. Dziękuję Bogu, iż dla dobra mojego dał Ci to Imię tak wdzięczne, tak miłe i tak potężne. ale nie chcę przestawać tylko na wymawiania Twego Imienia, ale pragnę Je wymawiać z miłością; pragnę, by miłość zawsze skłaniała mnie do tego, bym Cię wzywał, o Matko Nieustającej Pomocy.

„Spraw, proszę Cię, Wszechmocny Boże, abym pokładając ufność w Imieniu i Opiece Najświętszej Maryi Panny, został za Jej Wstawiennictwem uwolniony od wszelkich trosk życia i zasłużył dojść do szczęśliwości żywota wiecznego”. Amen.

Kontynuuj regularny cykl rozmyślań na dany dzień tygodnia przeznaczony: Msza Święta jest wielkim środkiem do pozyskania Łask Bożych.

Zachęcamy do uczczenia:

  1. Krzyża Świętego w miesiącu Wrześniu ku czci Jego poświęconym: Nabożeństwo wrześniowe ku czci Krzyża Świętego – dzień 12
  2. Bł. Bronisławy w miesiącu Wrześniu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo wrześniowe ku czci Bł. Bronisławy – dzień 12
  3. poznaj Naukę Katolicką na Święto Najświętszego Imienia Maryi: Nauka o czci Przenajświętszego Imienia Maryi.
  4. Najświętszego Imienia Maryi w święto dnia dzisiejszego: Nabożeństwo na cześć Najświętszego Imienia Maryi.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału