Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii podczas Wieczerzy w Wieczerniku, gdzie Jezus Chrystus umył nogi swoim apostołom oraz zamienił chleb i wino w Swoje Ciało i Krew.
Źródło: EWTN Polska | 16 kwietnia 2025 |Photo credit: Canva
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Wielki Czwartek rozpoczyna celebrację tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa w Kościele Katolickim. Triduum to najświętszy czas w roku liturgicznym.
Podczas tego dnia są dwie Msze: uroczysta, poranna Msza Krzyżma oraz wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca się Triduum Paschalne. Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do Kościoła? Mimo, iż w Wielki Czwartek nie trzeba iść do kościoła z obowiązku, udział, szczególnie w wieczornej liturgii Wieczerzy Pańskiej, ma ogromną wartość duchową. Pamiętajmy, iż podczas liturgii Wielkiego Czwartku towarzyszymy Jezusowi „krok po kroku”.
We Mszy Krzyżma biorą udział kapłani z całej diecezji, a przewodniczy im biskup diecezjalny. Podczas niej poświęcone zostają oleje święte używane w sakramentach. Msza Krzyżma ma charakter przygotowawczy do Triduum Paschalnego ale liturgicznie nie jest jego częścią i obecność na niej nie jest wymagana.
Wieczorem w każdym kościele parafialnym i filialnym odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej, która jest inna od pozostałych Mszy. Podczas pieśni „Chwała na wysokości Bogu” śpiewowi towarzyszą wszystkie dzwony w Kościele, ale zaraz po niej zostaną wyciszone aż do uroczystego „Chwała” podczas liturgii Wigilii Paschalnej. Podczas przeistoczenia i przed adoracją w Wielki Czwartek używane są drewniane kołatki.
Ponadto, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilość komunikantów tak, by te wystarczyły na dzień obecny i następny. Często odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom czyli tzw. „Mandatum”. Praktyka pokazuje, iż najczęściej są to mężczyźni, ale nie jest to oficjalny wymóg. Dekret z 2016 r. pozwolił na wybranie „małej grupy wiernych reprezentujących różnorodność i jedność poszczególnych części Ludu Bożego”, do której mogą należeć mężczyźni i kobiety w różnym wieku i różnego stanu.
W Wielki Czwartek po komunii z ołtarza zdejmuje się obrus, świece, mszał, krzyż: (upamiętnienie odarcia Jezusa z szat), a po zakończeniu eucharystii Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej dawniej „Ciemnicą” (na pamiątek uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy). Podczas procesji przeniesienia stukają kołatki i śpiewa się hymn napisany przez św. Tomasza – „Sław języku tajemnice”, który jest jednym z warunków zyskania odpustu zupełnego w Wielki Czwartek
Zapraszamy na wielkoczwartkową transmisje na żywo z Watykanu:
MSZA ŚWIĘTA KRZYŻMA Z WATYKANU O 9:30 na naszym kanale YouTube (Link do transmisji na żywo będzie się znajdował poniżej)

Módlmy się wspólnie!