Jak podaje Vatican News, nagrobek wykonano z marmuru pochodzącego z włoskiej Ligurii. Znajdzie się na nim jedynie napis "FRANCISCUS" oraz wizerunek krzyża pektoralnego. Prosty grób zostanie umieszczony w niszy bocznej nawy, pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani), a Kaplicą Sforzów – w pobliżu ołtarza św. Franciszka.
Papież Franciszek przez cały swój pontyfikat darzył szczególną czcią ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani – Opiekunki Ludu Rzymskiego. Regularnie modlił się przed nią w Bazylice, zarówno przed podróżami apostolskimi, jak i po powrocie z nich, powierzając jej sprawy Kościoła.
Ostatni raz modlił się tam na początku Wielkiego Tygodnia. Od niedzieli, 27 kwietnia, wierni będą mogli nawiedzać jego grób.
To było życzenie papieża Franciszka
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, o godzinie 7:35. Wieczorem tego samego dnia Watykan poinformował, co był przyczyną śmierci. – Papież Franciszek zmarł na udar mózgu i następującą po nim niewydolność serca – podano w komunikacie.
Opublikowano również treść testamentu Ojca Świętego, który ten podpisał 29 czerwca 2022 roku. Papież wyraził życzenie, by jego grób był skromny.
– "Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej, pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani), a Kaplicą Sforzów we wspomnianej Bazylice Papieskiej, zgodnie z załączonym dokumentem. Mój grób winien być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia, z jedynym napisem: Franciscus".
Zgodnie z jego wolą, nad posadzką widoczna będzie jedynie prosta marmurowa płyta. Jak wyjaśnił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, nagrobek powstał z "liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi dziadków Franciszka". To równie było jego życzenie.
Właśnie w niewielkim miasteczku Cogorno znajduje się tablica pamiątkowa wykonana z łupka – drobnoziarnistej skały metamorficznej o szarym, zielonym lub niebieskawym zabarwieniu – która upamiętnia pradziadka papieża Franciszka, Vincenza Sivoriego. W XIX wieku wyemigrował on z Włoch do Argentyny, gdzie założył rodzinę, a jego wnuczką była Regina Maria Sivori – matka Jorge Bergoglia.