USA: Wierni o opłakanych skutkach Komunii „na rękę”. Podupada wiara w realną obecność .W Nowym Jorku miała miejsce procesja z Najświętszym Sakramentem

prawda-nieujawniona.blogspot.com 1 miesiąc temu
W Nowym Jorku miała miejsce procesja z Najświętszym Sakramentem. Media na całym świecie obiegły niezwykłe zdjęcia, na których widzimy tysiące katolików.

Celem procesji jest pokazanie wszystkim i odrodzenie wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Procesja przeszła najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Nowego Jorku.

Jak podkreślają media, procesja to jedna z serii inicjatyw Napa Institute Foundation. realizowane są także Noce Miłości – nabożeństwa promowane przez Światowy Apostolat Fatimski.

dam/misyjne.pl

USA: Wierni o opłakanych skutkach Komunii „na rękę”. Podupada wiara w realną obecność

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Wyniki badania opinii wiernych amerykańskiego Kościoła pokazały ich niechęć do Komunii świętej na rękę. Zdaniem respondentów wprowadzenie do liturgii tej formy przyjmowania Najświętszego Sakramentu w olbrzymi sposób przyczyniło się do utraty wiary wielu osób w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Ankieta poświadczyła także, iż wielu praktykujących katolików tęskni za uroczystymi formami sprawowania kultu bożego.

We wtorek 15 października działająca w USA Koalicja Rzeczywistej Obecności opublikowała rezultat ważnej ankiety. W badaniu przeprowadzonym przez Public Opinion Strategies wzięło udział 14 725 wiernych świeckich, co czyni je największym sondażem kiedykolwiek przeprowadzonym wśród katolickiego laikatu. Jak dodał portal niedziela.pl, „780 odpowiedzi zostało nadesłanych przez uczestników Krajowego Kongresu Eucharystycznego biskupów USA w Indianapolis”.

W nadesłanych odpowiedziach wielu katolików wiązało kryzys wiary w realną obecność Chrystusa w Sakramencie Ołtarza z upowszechnieniem praktyki komunikowania w stojącej postawie na rękę. 58 proc. ankietowanych oceniło, iż wprowadzenie tego zwyczaju do liturgii miało „największy” wpływ na kryzys wiary w Eucharystię.


Jako kolejną z istotnych przyczyn kryzysu wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie wskazywano dopuszczanie do niego publicznych grzeszników, „brak czci i uniżoności” w obecności Najświętszego Sakramentu, czy zbyt swobodne podejście kleru do Sakramentu Ołtarza. Wśród ważnych, ale nieco mniej istotnych przyczyn wskazywano przeniesienie tabernakulum do kaplic bocznych w wielu świątyniach, a także „utratę nacisku na ofiarny charakter Mszy Świętej”.

Wierni zwracali uwagę na niedomagania Kościoła nauczającego. Wśród 10 najistotniejszych źródeł upadku wiary w Najświętszy Sakrament wskazano niepowodzenie w przekazaniu wiernym wymogu pozostawiania w łasce uświęcającej przed przyjęciem Komunii Świętej oraz porażkę w przekazaniu ludowi wiernemu prawdy o transsubstancjacji, w której chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa, nie zmieniając swoich przypadłości, ale istotę.

Jako poważny problem wskazano również zgorszenie płynące ze skandali homoseksualnych wśród duchownych.

Uczestnicy badania sformułowali również porady dla episkopatu, które ich zdaniem mogą wpłynąć na odnowę atmosfery eucharystycznej pobożności. Wśród nich najczęściej apelowano o zachęcanie do przyjmowania Komunii Świętej do ust i w postawie klęczącej oraz próby skuteczniejszego wyjaśniania wiernym czym jest Najświętszy Sakrament.

Jak wyjaśnił portal lifesitenews.com, około 20 procent uczestników badania zadeklarowało, iż uczęszcza na Msze Świętą sprawowaną w rycie klasycznym, a kolejne 43 proc. okazjonalnie uczestnicy w Najświętszej Ofierze wedle starego mszału.

Do Koalicji Realnej Obecności należą m.in. biskupi Joseph Strickland i Athanasius Schneider.

Źródła: niedziela.pl, lifesitenews.com, realpresencecoalition.com

FA

Idź do oryginalnego materiału