Dziś, podczas modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek przypomniał, iż Błogosławieństwa to „dowód tożsamości chrześcijanina” i wskazują drogę do świętości. Świętość jest darem od Boga, na który odpowiadamy, podejmując działania pełne miłości i służby bliźniemu. Papież wspomniał św. Maksymiliana Kolbego i Matkę Teresę jako przykłady wielkich świętych, ale też podkreślił znaczenie „świętych codzienności”.
Piotr M. Pietrus, źródło: Vatican News | 01 listopada 2024 | Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.1 listopada Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych, dzień, w którym wspominamy zarówno kanonizowanych świętych, jak i tych, którzy żyli w ukryciu, na co dzień świadcząc swoją wiarę i poświęcając się Bogu. Podczas modlitwy Anioł Pański na Placu Świętego Piotra papież Franciszek przypomniał o drodze do świętości, którą wskazał Jezus, oraz o tym, jak każde chrześcijańskie życie może stać się drogą do świętości.
Błogosławieństwa – Tożsamość Chrześcijanina
W przesłaniu papież nawiązał do Ewangelii św. Mateusza (5, 1-12), gdzie Jezus przekazuje Błogosławieństwa. Papież określił je jako „dowód tożsamości chrześcijanina” oraz „drogę do świętości”. Franciszek podkreślił, iż Jezus nie tylko wskazał tę drogę, ale sam ją przeszedł, dając przykład miłości i pokory. Papież nawiązał także do swojej adhortacji Gaudete et Exsultate, gdzie Błogosławieństwa są opisane jako fundament życia chrześcijańskiego i sposób naśladowania Jezusa w codzienności.
Świętość – Dar i Odpowiedź
Papież przypomniał, iż świętość jest darem od Boga, który nas uświęca. Jak powiedział św. Paweł, to Bóg daje nam łaskę uświęcenia, a jednocześnie oczekuje naszej odpowiedzi. Świętość jest zasiana w naszych sercach i czeka na nasze zaangażowanie. „Ojciec w niebie ofiarowuje nam swoją świętość, ale nie narzuca jej nam” – powiedział papież. Naszym zadaniem jest więc podążanie za natchnieniami Ducha Świętego i odpowiadanie na Jego wezwania, aby nasze życie stawało się coraz bardziej podobne do życia Chrystusa.
Święci Wzory Życia Chrześcijańskiego
Franciszek przypomniał również wielkie przykłady świętych, którzy oddali życie w służbie Bogu i ludziom. Wymienił m.in. św. Maksymiliana Kolbego, który w Auschwitz ofiarował życie za współwięźnia, św. Matkę Teresę z Kalkuty, która służyła najuboższym, oraz biskupa Oscara Romero, zamordowanego za obronę praw uciśnionych. „Jak wiele ukrytej świętości jest w Kościele!” – podkreślił papież, nawiązując do świętych, którzy codziennie świadczą wiarę w prostych, cichych działaniach. „Są to ludzie napełnieni Bogiem, niezdolni do pozostania obojętnymi na potrzeby bliźniego” – dodał, wskazując, iż każdy wierny jest powołany do tego, by iść tą drogą świętości.
Współczucie dla Ofiar i Modlitwa za Pokój
Po modlitwie Anioł Pański papież wyraził swoje współczucie dla ofiar tragedii w Czadzie oraz w Hiszpanii, szczególnie dla mieszkańców Walencji dotkniętych huraganem „DANA”. Franciszek przypomniał, iż wojna jest „klęską człowieka”, „triumfem kłamstwa” i „fałszu”. Wyraził solidarność z narodami cierpiącymi na skutek konfliktów, wymieniając Palestynę, Izrael, Liban, Mjanmar, Sudan oraz Ukrainę. „Módlmy się za udręczoną Ukrainę, Palestynę, Izrael, Liban, Mjanmar, Sudan i wszystkie narody cierpiące z powodu wojen” – apelował papież.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych
Jutro Kościół obchodzi wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, a papież zachęcił wiernych do modlitwy przy grobach bliskich. Podkreślił znaczenie Eucharystii jako „największej i najskuteczniejszej modlitwy za dusze zmarłych”, zaznaczając, iż również uda się na cmentarz Laurentino, by odprawić Mszę Świętą w intencji zmarłych.
Papieskie Przesłanie na Uroczystość Wszystkich Świętych
Na zakończenie Franciszek życzył wszystkim zebranym „dobrego święta w towarzystwie świętych”, prosząc o modlitwę za siebie i zachęcając do pielęgnowania świętości w codziennym życiu.
Papież Franciszek, poprzez przypomnienie znaczenia Błogosławieństw i drogi świętości, zachęca nas do refleksji nad naszym życiem duchowym. W Uroczystość Wszystkich Świętych wezwijmy Maryję, Królową Wszystkich Świętych, aby towarzyszyła nam w naszej drodze do świętości.