Tradycje i zwyczaje świąteczne

6 godzin temu
Zdjęcie: tradycje


Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez charakterystycznych elementów, takich jak pasterka czy pozostawianie wolnego miejsca przy wigilijnym stole. Jednak czy wszyscy znamy ich symbolikę?

Choinka w formie, którą znamy „przywędrowała” do Polski z Niemiec ponad 100 lat temu. Wcześniej domy strojone były tzw. podłaźniczką, czyli samym czubkiem drzewka przywieszonym do sufitu. Wszystkie ozdoby wykonywano samodzielnie i najczęściej z papieru. Używano też produktów ogólnodostępnych, takich jak: jabłka, orzechy, czy gałązki lnu. Więcej na ten temat mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale na wigilijnym stole powinno ich być dwanaście, co jest odpowiednikiem dwunastu apostołów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo tradycję w wigilijnej kuchni cenią sobie częstochowianie:

Najważniejszymi elementami Bożego Narodzenia są pasterka, wieczerza wigilijna oraz zwyczaj łamania się opłatkiem, o czym mówi bp Andrzej Przybylski:

Innym charakterystycznym elementem jest zwyczaj zostawiania wolnego miejsca przy stole, kojarzony z wizytą nieoczekiwanego gościa, o czym mówi prof. Adam Regiewicz, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa UJD w Częstochowie:

Po wigilijnej wieczerzy wierni udają się na pasterkę. W tradycji ludowej miało to wielkie znaczenie, o czym mówi Agnieszka Ciuk-Koćwin kustosz w Dziale Etnografii Muzeum Częstochowskiego:

Tradycje, związane ze Świętami Bożego Narodzenia są barwne i ciekawe. Nie pozwólmy, aby zostały zapomniane. A składanie życzeń to natomiast błogosławienie sobie nawzajem. W duchu wiary są to więc nie tylko miłe słowa, ale życzenie Bożej łaski.

Idź do oryginalnego materiału