To najstarszy zachowany w całości kościół w Polsce. Jego historia ciągnie się od 700 lat

2 godzin temu
Zdjęcie: GolinaTV/YouTube.com


W niewielkiej miejscowości w województwie wielkopolskim dokonano zaskakującego odkrycia. Ustalono, iż znajdujący się tam kościół pw. św. Andrzeja Apostoła jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce zachowaną w całości. Jego historia sięga blisko 700 lat.
Eksperci są już pewni, iż najstarszy zachowany w całości kościół w Polsce z udokumentowanym datowaniem znajduje się w Golinie, w województwie wielkopolskim. Świątynia miała zostać wybudowana w latach 1334-1335. To oznacza, iż pierwotne prace nad obiektem zakończyły się aż 689 lat temu.

REKLAMA







Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze. "Wiele osób mówi, iż wierzy, a ja pytam w co" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Najstarszy kościół w Polsce zachowany w całości. Wybudowano go z kilkusetletnich drzew
Wyjątkowy jest nie tylko stan budowli, której historia sięga niemalże 700 lat wstecz, ale także sposób jej wykończenia. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Golinie został wykonany z potężnych bloków dębowych pozyskanych z drzew, które wówczas miały już około 250-300 lat. Zdaniem prof. Tomasza Ważnego, specjalisty w dziedzinie dendrologii, drzewa musiały pochodzić z pobliskich lasów. Jest to niecodzienne zjawisko, ponieważ Wielkopolska została w znacznym stopniu wylesiona już w XIV wieku. Ponadto prawdopodobnie świątynia wcale nie jest dziełem lokalnego cieśli, jednakże, aby potwierdzić tę teorię, niezbędne są dodatkowe badania. Takie analizy musiałyby zostać przeprowadzone przez specjalistów od konstrukcji drewnianych.










Kościół w Golinie jest wyjątkowy. To daje możliwości dla dalszych badań naukowych
Zdaniem eksperta użyte do stworzenia świątyni dęby bez wątpienia pochodziły z pierwotnego lasu. Z przeprowadzonych badań wynika, iż drzewa zostały ścięte latem 1334 roku, co oznacza, iż budowa kościoła rozpoczęła się w drugiej połowie roku. Wtedy za Polskę odpowiadał jeszcze Kazimierz Wielki. Kościół w Golinie pw. św. Andrzeja Apostoła to nie tylko niezwykle istotny zabytek, ale także Sanktuarium Maryjne. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, który powstał w drugiej połowie XVII wieku i do dziś ma ogromne znaczenie dla mieszkańców. 23 sierpnia 1970 roku odbyła się choćby uroczysta koronacja obrazu przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz metropolitę poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka. To wydarzenie było nie lada sensacją i sprawiło, iż w Golinie zjawiło się wielu przedstawicieli Kościoła katolickiego. Od 2021 roku kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Golinie jest ksiądz Grzegorz Stachurski. Najnowsze odkrycie sprawia jednak, iż kościół ma teraz również ogromne znaczenie historyczne, co jest szansą nie tylko dla naukowców, ale także lokalnej turystyki.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału