Wieniec adwentowy to dekoracja, która pojawia się w wielu domach. Okazałe wieńce adwentowe znajdziemy w wielu sklepach i kwiaciarniach, a także można przygotować je samodzielnie w domu. W jaki sposób?
REKLAMA
Zobacz wideo Jak zrobić wieniec adwentowy?
Wieniec adwentowy — co oznacza? Symbolika wieńca adwentowego
Wieniec adwentowy — co oznacza i jaka jest jego symbolika? Historia wieńców adwentowych sięga XIX w., jednak na większej popularności zyskały w wieku XX. Na początku pojawiły się w Niemczech, z czasem zaczęły rozprzestrzeniać się na także na inne kraje europejskie, w tym Polskę. Wieniec adwentowy w różnych krajach przybierał różne formy. Tradycyjny wieniec adwentowy miał bardzo prostą budowę. Okrągły kształt wieńca adwentowego sprawiał, iż nie można było oznaczyć ani początku, ani końca i miał być odzwierciedleniem wieczności Boga. Zielony kolor gałązek igliwia to symbol nadziei i trwałości życia. Cztery świece to nawiązanie do czterech niedzieli adwentu, zaś ogień, który dają po zapaleniu to symbol światła Chrystusa.
Wieniec adwentowy — co to jest współcześnie?
Wieniec adwentowy — co to jest współcześnie? Znaczenie wieńców adwentowych na przestrzeni lat uległo znacznym przeobrażeniom. Różnica dotyczy także ich wyglądu. Choć bardzo często wieńce adwentowe mają kształt koła, co jest ukłonem w stronę tradycji, to jednak dzisiejsze stroiki są dużo bardziej dekoracyjne i odświętne. Do przygotowania wieńców adwentowych wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Oprócz gałęzi drzew iglastych pojawiają się często także szyszki, orzechy, suszone owoce i suszone kwiaty, wstążki itp. W dzisiejszych czasach wieńce adwentowe wykonane są także w różnych stylach, dzięki czemu można je dopasować indywidualnie do wystroju swoich wnętrz. Znajdziemy zarówno tradycyjne formy, jak i modele o bardzo innowacyjnym i współczesnym wyglądzie. Zmienił się także charakter wieńców adwentowych. Choć pierwotnie miały przede wszystkim wydźwięk religijny, to dziś ich znaczenie jest nieco inne i często traktowane są po prostu jako element bożonarodzeniowej dekoracji domu.
Adwentowy wieniec handmade — jak zrobić wieniec adwentowy samodzielnie?
Jak zrobić adwentowy wieniec handmade? Samodzielne przygotowanie wieńca adwentowego naprawdę nie jest trudnym zadaniem i można wykorzystać do tego tanie i łatwo dostępne materiały. Nasza pierwsza propozycja to tradycyjny wieniec adwentowy w kształcie koła, do którego przygotowania będziesz potrzebować następujących materiałów:
koło z pianki florystycznej
gałązki świerka, jodły lub sosny
cztery uchwyty na świece przeznaczone do gąbki /pianki
cztery świece
dodatkowe ozdoby (mogą to być orzechy, plastry suszonej pomarańczy, czerwone kokardki itp.)
klej do klejenia na gorąco
Instrukcja przygotowania:
Na kole florystycznym ułóż gałązki igliwia ciasno obok siebie, a następnie przyklej je dzięki kleju na gorąco. Zacznij od dołu. Gdy całe koło będzie pokryte gałązkami, w wybranych miejscach umieść uchwyty na świece, a następnie same świeczki (najlepiej je przykleić). Wieniec udekoruj wybranymi przez siebie ozdobami. Przyklej je w kilku miejscach, aby dobrze trzymały się podstawy.
Stroik adwentowy w nowoczesnym wydaniu — jakich materiałów użyć?
Nasza druga propozycja to stroik adwentowy w bardziej nowoczesnym wydaniu. Do jego przygotowania będziesz potrzebować:
kilku krążków drewnianych różnych wielkości
czterech świec (mogą być np. trzy świeczki fioletowe i jedna różowa, co będzie nawiązaniem do tradycji)
czterech świeczników ze szpikulcem lub podstawek pod świecę
drucika florystycznego
dodatkowych ozdób (szyszki, wstążki, łupiny orzechów itp.)
kleju do klejenia na gorąco
Jak wykonać wieniec adwentowy z podanych materiałów? Szczegóły poniżej.
Wieniec adwentowy ze świecami — instrukcja wykonania
Samodzielnie wykonany wieniec adwentowy ze świecami to nie tylko oryginalna dekoracja, ale także powód do dumy i satysfakcji. Wieniec adwentowy z drewnianych krążków wykonasz w następujący sposób:
Krok 1. Krążki drewniane ułóż w wybrany przez siebie sposób, a następnie połącz ze sobą dzięki drucika florystycznego.
Krok 2. Na wybranych krążkach zamocuj świeczniki ze szpikulcem lub podstawki do świeczek, a następnie przyklej świeczki.
Krok 3. Na wieńcu adwentowym umocuj wybrane przez siebie dodatkowe elementy ozdobne. Rozmieść je tak, aby zachować spójność i równowagę. Nowoczesny wieniec adwentowy ze świecami gotowy.
Zobacz też: Ozdoby świąteczne - aby stworzyć je samodzielnie, wystarczy jedna kartka papieru