Kiedy konklawe? Zgodnie z zasadami kościoła po śmierci Biskupa Rzymu zbierają się kardynałowie, których zadaniem jest wyłonienie następcy Franciszka. Spotkanie odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej i zwoływane jest po 15 dniach od śmierci albo rezygnacji papieża, jednak termin może zostać przesunięty do maksymalnie 20 dni. W konklawe mogą wziąć udział kardynałowie, którzy nie ukończyli 80 roku życia i może być ich maksymalnie 120. Głosowanie jest tajne, a kandydat wygrywa, jeżeli zdobędzie 2/3 głosów. Oto najbardziej prawdopodobni kandydaci na papieża.
REKLAMA
Zobacz wideo Najnowsza filmowa biografia papieża, "Francesco" rysuje intymny obraz niezwykłej posługi papieskiej
Kandydaci na nowego papieża. Nazwisk z Europy jest najwięcej
Kiedy pogrzeb papieża Franciszka? Podczas wtorkowej kongregacji zapadnie decyzja w kwestii pochówku Głowy Kościoła, ale wiele wskazuje na to, iż może on się odbyć pomiędzy piątkiem a niedzielą. W wielkanocny poniedziałek agencja Reuters opublikowała listę kardynałów, którzy mają największe szanse, by zostać nową Głową Kościoła. Wielu pochodzi z Europy, ale pojawiają się także nazwiska z dalszych zakątków świata.
Największa tajemnica Watykanu Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl
Jean-Marc Aveline (66 lat) z Francji światopoglądowo jest bardzo zbliżony do Franciszka szczególnie w kwestii migracji oraz kontaktów ze światem islamu. Urodził się w Algierii, ale całe życie mieszkał w Marsylii. Ma doktorat z teologii i stopień z filozofii.
Peter Erdo (72 lata) z Węgier byłby kompromisem pomiędzy postępowym podejściem kościoła a konserwatystami. W 2013 roku otwarcie sprzeciwił się Franciszkowi w kwestii przyjmowania uchodźców, uważając, iż Europa powinna uszczelniać granice. Biegle mówi po włosku, po niemiecku, francusku, hiszpańsku i rosyjsku.
Pietro Parolin (70 lat) z Włoch to dyplomata kościelny, który łączyłby zwolenników kościoła postępowego i konserwatystów. Sprzeciwia się związkom tej samej płci, nazywając je "porażką ludzkości".
Mario Grech (68 lat) pochodzi z Malty i jest bardzo postępowym kandydatem, który jest gotowy na rozmowę o LGBTQ+ w kościele i nie stroni od kontrowersyjnych działań. - Przechodzimy przez okres zmian. I dla mnie jest to bardzo pozytywna rzecz - powiedział w wywiadzie dla Malta Today.
Juan Jose Omella (79 lat) jest arcybiskupem Barcelony i jest mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Współpracował organizacjami charytatywnymi na rzecz walki z głodem, chorobami i ubóstwem.
A czy są jacyś polscy kandydaci na papieża? Na konklawe zasiądzie czterech Polaków - kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś, ale ich szanse na objęcie Stolicy Apostolskiej nie są duże.
Kandydaci na papieża po Franciszku. Oto kardynałowie z różnych zakątków świata
Na liście znalazło się także kilku kardynałów spoza Europy.
Joseph Tobin (72 lata) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, z Detroit, i jest otwarty na dialog z osobami LGBTQ+. Mówi płynnie po włosku, po hiszpańsku, francusku i portugalsku.
Peter Turkson (76 lat) pochodzący z małego miasteczka w Ghanie ma spore szanse na zostanie Głową Kościoła. Był pierwszym kardynałem pochodzącym z zachodniej Afryki. Jest zaangażowany w sprawiedliwość społeczną i ekologię.
Luis Antonio Tagle (67 lat) z Filipin nazywany jest "Azjatyckim Franciszkiem". Poglądy ma zbliżone do zmarłego papieża, ponieważ niezwykle istotna jest dla niego sprawiedliwość społeczna.
Jak sądzisz, z jakiego regionu świata będzie pochodził nowy papież? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.