Pod bezchmurnym niebem, na szczycie Kasprowego Wierchu odbył się symboliczny finał międzynarodowej akcji modlitewnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Milion dzieci modli się na różańcu dla jedności i pokoju”. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z Zakopanego, reprezentujące zespół im. Klimka Bachledy, które wspólnie odmówiły różaniec na wysokości 1987 metrów, modląc się o pokój na świecie.
Modlitwa na wysokościach
Dzieci z zespołu im. Klimka Bachledy wjechały na szczyt Kasprowego Wierchu kolejką, aby wziąć udział w tej niezwykłej modlitwie. Zofia Kubiniec-Stanuch, kierowniczka zespołu, podkreślała znaczenie modlitwy różańcowej w ich życiu: „Kultywujemy tradycję, która wychodzi z naszych domów. Od lat wierzymy, iż modlitwa na różańcu ma niezwykłą moc. To dla nas ważne, by przekazywać tę wiarę następnym pokoleniom”.
Dzieci bliżej nieba
Wydarzenie na Kasprowym Wierchu miało symboliczne znaczenie – modlitwa odmówiona przez dzieci w górach, niemal „bliżej nieba”, podkreślała jedność i siłę tej inicjatywy. „Modlimy się razem, bo wierzymy w Boga i wiara jest dla nas ważna” – mówi 10-letni Michał z Zakopanego. „Kiedy możemy modlić się z innymi, czujemy, iż Bóg jest bliżej nas” – dodaje 8-letnia Ania.
Sanktuarium na Krzeptówkach – duchowe centrum
Ważnym punktem akcji od zawsze jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które stanowi duchowe centrum tej inicjatywy. Jak zaznacza Malwina Wyszyńska, współorganizatorka wydarzenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie : „Sanktuarium na Krzeptówkach ma ogromne znaczenie dla naszej modlitwy. To tutaj od lat gromadzimy się, by modlić się o pokój i jedność, a finał na Kasprowym Wierchu jest pięknym dopełnieniem tej tradycji”.
Międzynarodowa inicjatywa
Ks. Jan Żelazny, nowy dyrektor Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie, w rozmowie przypomina, iż akcja „Milion dzieci modli się na różańcu” jest odpowiedzią na wezwanie św. ojca Pio. „Kiedy dzieci łączą się w modlitwie różańcowej, możemy wierzyć, iż przyniesie to więcej pokoju wokół nas” – mówi ks. Żelazny, nawiązując do duchowego przesłania, które od lat towarzyszy tej inicjatywie. Wskazuje także na globalny zasięg akcji: „Poprzez tę modlitwę nie tylko jednoczymy się duchowo, ale także wspieramy kraje, które są od nas geograficznie odległe, a które cierpią z powodu konfliktów zbrojnych – jak Liban, Ziemia Święta czy Burkina Faso. To wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza dla chrześcijan, którzy w tych regionach doświadczają prześladowań”. Modlitwa staje się zatem narzędziem, które pozwala wyrazić solidarność i wspólnotę, choćby na ogromną skalę międzynarodową.
„Milion dzieci modli się na różańcu” to międzynarodowa akcja modlitewna, która zrodziła się w 2005 roku w Wenezueli. Jej celem jest modlitwa o pokój i jedność na świecie, a Polska od kilku lat jest krajem, który najliczniej angażuje dzieci w tę inicjatywę. Tegoroczny finał na Kasprowym Wierchu był wyjątkowym wydarzeniem, które pokazało siłę wspólnoty modlitewnej w Zakopanem.