Święto Połowy Okresu Pięćdziesiątnicy to ruchome święto Pańskie obchodzone w Cerkwi prawosławnej dokładnie w połowie okresu między Paschą a Pięćdziesiątnicą, czyli 25. dnia po nocy Zmartwychwstania. Stanowi ono wyjątkowy moment w prawosławnym roku liturgicznym, będąc swoistym pomostem łączącym euforia Paschy z oczekiwaniem na Zesłanie Świętego Ducha. Tematyka święta nawiązuje do ewangelicznego opisu, gdy Jezus w połowie żydowskiego Święta Namiotów nauczał w świątyni jerozolimskiej (J 7, 14-30). W nabożeństwach tego dnia szczególnie podkreśla się, iż Chrystus jest źródłem wody żywej, która zaspokaja duchowe pragnienie człowieka, zgodnie ze słowami Zbawiciela: „Jeśli ktoś pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije” (J 7, 37). Święto to jest również dniem poświęconym Mądrości Bożej, tj. Wcielonemu Synowi Bożemu. Połowa Pięćdziesiątnicy to czas radości, duchowego odnowienia oraz oczekiwania na pełnię darów Ducha Świętego, a także doskonała okazja do pogłębionego przeżycia okresu wielkanocnego w perspektywie całego planu zbawienia.
Na wzór konstantynopolitańskiej Hagii Sophii tego dnia swoje święto parafialne obchodzi jej „kontynuatorka” – stołeczna świątynia Mądrości Bożej. Jego liturgiczne obchody zainaugurowało całonocne czuwanie 13 maja. W środowy poranek dokonano małego poświęcenia wody, po którym rozpoczęła się św. Liturgia, której przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa. Hierarsze asystowali arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, biskup łódzki i poznański Atanazy, biskup hajnowski Paweł oraz duchowieństwo okręgu warszawskiego, z innych miejscowości naszej lokalnej Cerkwi i z zagranicy.
Podczas małego wejścia miejscowy wikariusz ks. prot. Paweł Korobeinikov, został nagrodzony prawem noszenia krzyża z ozdobami.
Po przeczytaniu lekcji Ewangelii wyznaczonej na święto Połowy Pięćdziesiątnicy kazanie wygłosił arcybiskup Jerzy. W kontekście nowotestamentowej perykopy kaznodzieja podkreślił ogromną różnicę między wiedzą, wykształceniem, poglądem a mądrością. Całe Pismo Święte akcentuje, iż pod pojęciem „mądrości” należy rozumieć Logos, samego Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwą, a tym samym niepodważalną Mądrością. To On jest stworzycielem wszechświata. Jego Ekscelencja zaznaczył ponadto: „Błędnie wydaje się nam, iż człowiek wykształcony to człowiek mądry. Te cechy mogą iść ze sobą w parze, ale nie zawsze. Dziś mamy wielu ludzi wykształconych, ale bardzo niewielu naprawdę mądrych. Prawdziwie mądrym człowiekiem może być tylko ten, kto ma w swoim sercu Jezusa Chrystusa i kto kieruje się Jego słowami. jeżeli nie masz w sobie Chrystusa, nigdy nie będziesz ani szczęśliwy, ani naprawdę radosny, uspokojony, ani prawdziwie mądry. Dramatem współczesnego człowieka jest to, iż Bóg znalazł się na marginesie. Potrzebny jest nam Chrystus-nie jako Bóg marginesu, ale jako Bóg epicentrum naszego życia, jako źródło pokoju, euforii i sensu naszego ziemskiego życia, które odnajdzie swoje prawdziwe urzeczywistnienie w życiu wiecznym”.
Świąteczne uroczystości pięknym śpiewem uświetnił chór im. Romana Meolodosa, kierowany przez Bogdana Kuźmiuka.
Po zakończeniu kanonu eucharystycznego miała miejsce chirotonia diakońska subdiakona Andrzeja Golimonta.
Ten dzień stał się wyjątkową okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu z kilku powodów. Przede wszystkim za świątynię, w której pod kopułą z wizerunkiem Pantokratora wierni mogą codziennie zanosić swoje prośby, dziękczynienia. Kolejnym powodem do dziękczynienia była druga rocznica poświęcenia cerkwi św. Sofii – Mądrości Bożej, przypadająca właśnie 14 maja. Szczególne miejsce wśród obchodów zajął także jubileusz 50. urodzin proboszcza parafii, ks. mitrata Adama Siemieniuka.
Po zakończeniu św. Liturgii metropolita Sawa zwrócił się do zgromadzonych w świątyni w następujących słowach: „Matka nasza Cerkiew przeżywa dziś wyjątkowe święto – Połowę Okresu Pięćdziesiątnicy, przypadającą na najpiękniejszy czas roku liturgicznego, jakim jest Pascha Pańska. W murach tego Domu Bożego wznosimy dzisiaj nasze dziękczynienie za świątynię, w której się modlimy. Pierwsza Hagia Sophia nie funkcjonuje w tej chwili jako świątynia chrześcijańska, natomiast ta znajdująca się w sercu Europy tętni swoim życiem duchowym. Zebraliśmy się również, aby modlitewnie uczcić jubileusz proboszcza tej parafii, który jest z nami od samego początku, od chwili położenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni. Ojca Adama znam jeszcze z czasów, gdy był małym chłopcem. Przez wiele lat przysługiwał w swojej rodzinnej parafii św. Mikołaja w Białymstoku, a dziś jest kapłanem Cerkwi Chrystusowej”. Jego Eminencja przypomniał, iż to ks. Adam był osobą, która z pełną pokorą, oddaniem woli Bożej i swojemu biskupowi zgłosiła się, by rozpocząć budowę nowej świątyni w stolicy naszego kraju. Jego Eminencja wyraził serdeczną wdzięczność księdzu Adamowi za wszystko, co uczynił dla ursynowskiej wspólnoty. Ciepłe słowa pozdrowień skierowano również do matuszki Darii oraz całej rodziny duchownego. W uznaniu wieloletniej, ofiarnej pracy na rzecz parafii i całej Cerkwi, w imieniu Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Jego Eminencja uhonorował jubilata Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami.
Metropolita Sawa skierował okolicznościowe życzenia do nowo wyświęconego diakona, przypominając, iż diakon nie tylko pomaga kapłanowi podczas sprawowania nabożeństw, ale także powinien być duchowym wsparciem dla osób przechodzących przez trudne doświadczenia. Hierarcha wyraził euforia z tego szczególnego dnia, życząc diakonowi Bożego błogosławieństwa na drodze świętej posługi, którą postanowił podjąć. Podkreślił również, iż każda chirotonia jest powodem do euforii nie tylko dla wspólnoty, ale i dla niebios. Na zakończenie Jego Eminencja wręczył nowo wyświęconemu diakonowi „Izwiestije uczytielnoje”.
Diakon dr Andrzej Golimont urodził się w 1969 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Humanistycznej oraz Wydziału Teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 2022 roku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Sobór św. Aleksandra Newskiego – studium teologiczno-historyczne”. w tej chwili pracuje jako wykładowca w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz Warszawskiej Uczelni Medycznej. Od początku istnienia stołecznej parafii Hagia Sophia jest z nią związany. Początkowo jako współprzewodniczący komitetu budowy, a następnie jako członek Rady Parafialnej. W Sobotę Łazarza 2024 roku z rąk Jego Eminencji metropolity Sawy otrzymał chirotesję subdiakońską.
ks. Adam Magruk
zdjęcia: autor, Sawatij Sidubayeu




