Święto Narodzenia Chrystusa w katedrze metropolitalnej

orthodox.pl 3 dni temu

Uroczystościom święta Narodzenia Chrystusa w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony metropolita Sawa. Pod przewodnictwem hierarchy odprawiono całonocne czuwanie oraz św. Liturgię. Jego Eminencji asystował kler katery oraz goszczące duchowieństwo.

Zarówno po nabożeństwie wieczornym jak i po świątecznej św. Liturgii do tłumnie zebranych w stołecznej katedrze wiernych z okolicznościowym słowem zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa, który podkreślił znaczenia narodzenia w ciele Syna Bożego w historii zbawienia świata. Koncentrując się na teologii święta, znaczeniu Wcielenia drugiej osoby Świętej Trójcy metropolita Sawa wyjaśniał, iż Narodzenie Chrystusa jest wydarzeniem bez precedensu w dziejach ludzkości, w którym Bóg, stając się człowiekiem, przywraca ludziom możliwość powrotu do utraconej z Nim łączności. W tym kontekście nawiązując do upadku pierwszych ludzi Adama i Ewy, którzy przez grzech oddzielili się od Boga, Jego Eminencja wskazał, iż Wcielenie Syna Bożego jest odpowiedzią na ten upadek. Bóg zstępuje na ziemię, aby na nowo zjednoczyć ludzkość ze sobą, przynosząc zbawienie, odnowienie relacji człowieka z Bogiem. Narodziny Chrystusa w Betlejem oznaczają początek procesu zbawienia, który odnajduje kulminację w ofierze na Krzyżu i Zmartwychwstaniu.

Odnosząc się do kondycji moralnej współczesnego człowieka, metropolita Sawa podkreślił, iż kryzys fizyczny zapoczątkowany upadkiem duchowym prarodziców w Edenie trwa również w obecnej dobie. Każdy, kto określa siebie mianem prawosławnego, powinien pamiętać, iż pomimo wszelakich trudności i doświadczeń w życiu osobistym, rodzinnym i szeroko rozumianym społecznym, prawidłowy kierunku odnaleźć można wyłącznie w Cerkwi. Jedynie głęboka wiara, pokora, wzmocniona praktyką życia cerkiewnego stanowi lekarstwo na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i odstępstwa trapiące społeczeństwo i rodziny – wskazywał Jego Eminencja.

W słowie hierarchy nie zabrakło odniesienia do pięknej tradycji kolędniczej, która w lokalnej praktyce Cerkwi prawosławnej w Polsce jest szczególnie ważna. Jego Eminencja tłumaczył, iż kolędowanie jest nie tylko prostą formą wyrażenia euforii z narodzin Zbawiciela, a także zawiera bogactwo prawd teologicznych. Tradycja kolędnicza ma także głęboki wymiar duchowy niosący przesłanie nadziei, pokoju i miłości, których niestety brakuje we współczesnym świecie. Dlatego hierarcha zachęcał do pielęgnowania tej pięknej tradycji śpiewu kolęd, upowszechniając ją wśród bliskich, ale także sąsiadów.

Kończąc, Jego Eminencja wezwał, by przeżywać Narodzenie Chrystusa niewyłącznie zewnętrznie, ale przede wszystkim jako wewnętrzne doświadczenie, które przywraca do pełnej jedności z Bogiem oraz by tradycje świąteczne stały się dla wszystkich okazją do głębszego przeżywania tajemnicy Wcielenia Boga, służąc ku zbawieniu wszystkich.

Wzorem minionych latach poprzednich, w katedrze metropolitalnej odprawiono nocne nabożeństwa święta Narodzenia Chrystusa. Po nich, wszystkich obecnych zaproszono na ciepły poczęstunek zorganizowany przez darczyńców wspieranych przez ELEOS Polska.

Zgodnie z wieloletnią tradycją po bożonarodzeniowej św. Liturgii odbył się uroczysta procesja, podczas której duchowieństwo wraz z chórem katedry, przy śpiewie świątecznego troparionu odprowadziło Jego Eminencję do domu metropolitalnego, gdzie proboszcz katedry, ks. protoprezbiter Anatol Szydłowski w imieniu zgromadzonych złożył metropolicie Sawie świąteczne życzenia.

Zwieńczeniem świątecznego dnia była wielka wieczernia, po której tradycyjnie miało miejsce wspólne kolędowanie.

zdjęcia: protodiakon I. Kutovyi

Idź do oryginalnego materiału