Święto Matki Bożej Miłosierdzia

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 3 godzin temu

Wśród zakonów założonych pod patronatem Królowej Aniołów jednym z najznakomitszych był zakon Matki Bożej Miłosierdzia. Najświętsza Dziewica wyraziła swoje pragnienie założenia tego Zakonu, ukazując się św. Piotrowi Nolasko, św. Rajmundowi de Pennafort i Jakubowi I, królowi Aragonii. Na początku XIII wieku większość Hiszpanii znajdowała się pod jarzmem Saracenów, którzy trzymali w więzieniach rzesze chrześcijan, aby zmusić ich do wyrzeczenia się wiary.

Aby położyć kres temu nieszczęściu, Maryja rozpoczęła dzieło Odkupienia jeńców. Dnia 1 sierpnia 1218 roku Królowa Nieba ukazała się modlącemu się św. Piotrowi Nolasko:

„Synu mój” – powiedziała do niego – „jestem Matką Boga; Przychodzę szukać ludzi, którzy chcą, na wzór Mojego Jezusa, oddać życie za zbawienie i wolność swoich braci w niewoli. Pragnę, aby w tym celu został założony zakon na Moją cześć. Kiedy ze łzami modliliście się do Mnie o uzdrowienie cierpień jeńców, przedstawiłam Mojemu Synowi wasze gorące życzenia i to On Mnie posyła do was.»

„Wierzę żywą wiarą, iż jesteś Matką Boga żywego i iż objawiasz się mi, aby ulżyć biednym chrześcijańskim niewolnikom; ale kim jestem, żeby wykonać to dzieło? Nie bój się, będę z tobą i niedługo spełni się to, o co cię proszę.»

Następnego dnia Piotr Nolasko opowiedział o swoim widzeniu św. Rajmundowi de Pennafort, swemu spowiednikowi, który mu powiedział: „Miałem to samo widzenie co ty." Spotkawszy ich w katedrze, król Jakub przekazał im podobną wizję. Nie trzeba było się wahać. Kilka dni później działalność rozpoczęła się z rozkazu i pod opieką króla, który na opata nowego zgromadzenia wyznaczył Piotra Nolasko.

Biskup nadał założycielowi biały habit wraz ze szkaplerzem, który zgodnie ze wskazówkami Najświętszej Maryi Panny miał być strojem zakonników Miłosierdzia. Następnie święty Piotr Nolasko złożył uroczystą przysięgę, iż w razie potrzeby odda się Turkom jako niewolnik w celu odkupienia jeńców chrześcijańskich, co musieli obiecać także wszyscy jego zakonnicy. W ciągu kilku lat Zakon ten, tak zgodny z potrzebami czasu, wydał godne podziwu owoce.

Abbé L. Jaud, Vie des Saints pour tous les jours de l’année, Tours, Mame, 1950.



https://catholiquedefrance.fr/fete-de-notre-dame-de-la-merci/?fbclid=IwY2xjawFgC1xleHRuA2FlbQIxMAABHWg7j0MqntINL9cSCDL93hXYYsfPND671o4ORH-d6aHDD928dxsyH5zQWw_aem_3LUquvZNJAGUA-BTPfLVtA

Tekst tłumaczony z Języka Francuskiego na Polski
Idź do oryginalnego materiału