Wielka Sobota to dzień ciszy, kiedy wierni nawiedzają w kościołach Groby Pańskie. Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji tego dnia w Polsce jest święcenie pokarmów, zwane potocznie święconką. Odbywa się ono zawsze w Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Wierni przynoszą do kościoła ozdobne wiklinowe koszyczki wypełnione starannie wybranymi produktami, które kapłan błogosławi wodą święconą.. W Domu Prowincjalnym w Przemyślu święcenia pokarmów wielkanocnych dokonał ks. abp Adam Szal, któremu towarzyszył sekretarz, ks. Jakub Kostrząb.











![„Szklanka dobrej rozmowy”: Bóg przychodzi inaczej, niż się spodziewasz [+WIDEO]](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2026/06/slider-do-misyjne-pl.png)









