W dniach 2-3 maja w Żeńskim Monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach odbyły się uroczystości poświęcone patronowi dzieci i młodzieży – świętemu męczennikowi młodzieńcowi Gabrielowi. Nabożeństwom przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański w asyście IE Najprzewielebniejszych: Arcybiskupa Bielskiego Grzegorza oraz Biskupa Supraskiego Andrzeja.
2 maja sprawowane była świąteczne nabożeństwo Całonocnego czuwania, w którym uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni z Polski oraz Rumunii. Do Zwierek dotarli także piesi pielgrzymi z Białegostoku, Supraśla, Hajnówki i Gródka. W nocy odśpiewano akafist ku czci św. męcz. mł. Gabriela przed jego relikwiami.
W trakcie uroczystej Boskiej Liturgii kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Anny z Królowego Mostu ks. prot. Radion Kondraciuk. Poza duchowieństwem z diecezji białostocko-gdańskiej, w nabożeństwie uczestniczyli również duchowni z diecezji: warszawsko – bielskiej, łódzko – poznańskiej i przemysko – gorlickie. Podczas uroczystości nie zabrakło również przełożonych z klasztorów z Jabłecznej, Wysowej Zdroju oraz Sak.
Na zakończenie uroczystości Arcybiskup Jakub w słowie do zebranych powiedział m.in.: iż wiara w Zmartwychwstałego Chrystusa sprawia, iż nasze życie ma sens. Dowodem tego dla nas są relikwie świętych. Ciało człowieka złożonego do grobu podlega szybkiemu rozkładowi. Czasami widocznie jest to przez pochówkiem. Jednak w niektórych przypadkach Bóg decyduje, by ciało zostało nienaruszone. Jest to świadectwem zmartwychwstania, kiedy Bóg jest w stanie zachować ludzkie ciało nierozłożone. Takie właśnie relikwie, nierozłożone ciało, św. Gabriela spoczywa z monasterze w Zwierkach. Przypomina nam o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Relikwie przypominają nam także o powszechnym zmartwychwstaniu i sensie naszej wiary, o tym iż kiedyś wszyscy powstaniemy z martwych. Otrzymamy nowe ciała, inne niż te które mamy teraz, które są skażone przez grzech.
Pozdrowienia od Zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, JE Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski przekazał Arcybiskup Grzegorz. Wdzięczność za wspólną modlitwę w swoim słowie okazała przełożona zwierkowskiej żeńskiej wspólnoty monastycznej ihumenia Anastazja.
protodiakona Wiaczesław Perek
fotoreportaż Sławomira Kiryluka i Aleksandra Wasyluka









