🔉Św. Łukasz, Ewangelista.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Św. Łukasz Ewangelista


Odkryj fascynujące życie Św. Łukasza Ewangelisty — autora jednej z czterech Ewangelii, lekarza i kronikarza pierwszych lat Chrześcijaństwa. Zanurz się w duchowym odkryciu, odkrywając tajemnice jego misji i nauk, które przez cały czas inspirują wiernych na całym świecie.

18 Października.

Św. Łukasz, Ewangelista.

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

Patronem lekarzy i malarzy jest Św. Łukasz. Urodził się w Antiochii, w Syrii i poświęcił się zawodowi lekarskiemu z całym zamiłowaniem. Malował zaś tylko dla przyjemności. Mając lat 51 nawróconym został przez Św. Pawła, przyjął Chrzest Święty i został uczniem Apostoła narodów. Był towarzyszem nieodstępnym Św. Pawła. Dzielił z nim prace i cierpienia, odsiadywał z nim więzienie w Cezarei i w Rzymie. Pod kierunkiem Św. Pawła napisał trzecią Ewangelię, czyli żywot Pana Jezusa, gruntowniejszy od poprzedników, i uporządkowany chronologicznie tj. według następstwa czasu. Szczegółów o dzieciństwie Pana Jezusa dowiedział się od Najświętszej Maryi Panny. W Ewangelii swojej napisanej z natchnienia Ducha Świętego, przedstawił Św. Łukasz Chrystusa Pana jako przyobiecanego Mesjasza, Zbawiciela nie tylko samych żydów, ale wszystkich narodów. Chrystus Pan przyszedł szukać i zbawiać wszystko, co było zginęło. – Ponieważ Ewangelię swoją rozpoczyna opowieścią o Zachariaszu kapłanie, a wiadomo, iż kapłani żydowscy składali ofiary ze zwierząt, więc dlatego malują go na obrazach z wołem. – Prócz Ewangelii napisał Łukasz ważne dzieło pt. „Dzieje Apostolskie”. Jest to historia pierwszych lat Chrześcijaństwa. Św. Łukasz własnymi oczyma patrzył na prace i cierpienia Apostołów, jest więc wiarygodnym świadkiem owych czasów. W wolnych od pracy misyjnej chwilach, malował wizerunki Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus na Rękach. Kilka obrazów jego przechowało się do naszych czasów. Pewnym jest, iż obraz Matki Boskiej, znajdujący się w kościele Najświętszej Maryi Panny Większej w Rzymie, i drugi słynący cudami na Jasnej górze w Częstochowie, malował Św. Łukasz. O innych obrazach tej pewności nie ma, gdyż każdy stary obraz Matki Boskiej przypisują Ewangeliście. Po ścięciu Św. Pawła w Rzymie, opowiadał Łukasz Ewangelię we Włoszech, potem w Galii, stąd zawrócił do Dalmacji, Macedonii i Grecji. W Patras umęczyli Grecy 84 letniego starca. Ciało jego czczonym było długi czas w Konstantynopolu, skąd uwieźli je Wenecjanie. Głowę posłali do Rzymu, resztę zaś relikwii złożyli w Padwie, w kościele Św. Justyny.

Punkty do rozmyślania.

W którymkolwiek kraju opowiedzieli Apostołowie Ewangelię, tam nowe obudziło się życie. Pierzchnęła ciemnota i błędy, a zajaśniała nauka i cnoty. Na gruzach fałszu wyrosła prawda w całym swym blasku.

Chrystianizm uczynił człowieka szczęśliwym w życiu prywatnym, dopomagając mu do poskromienia złych namiętności, które są źródłem udręczenia.

Uczynił człowieka szczęśliwym w życiu społecznym, wyrównując różnicę stanów. Bogaty zaopiekował się ubogim, mocniejszy kieruje się sprawiedliwością wobec słabszego, panujący znalazł w wierności i religijności poddanych potęgę i siłę. Religia stała się wędzidłem dla królów i poddanych dla bogaczy i ubogich.

Modlitwa.

Niech się wstawi za nami, prosimy Cię, Panie, Św. Łukasz Ewangelista, który umartwieniami krzyża ciało swoje ciągle trapił dla Chwały Imienia Twojego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Poznaj także żywot Św. Łukasza Ewangelisty napisanego przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargi T.J.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 18
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 18
  3. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów — dzień 18

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału