Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada i czy obowiązuje wtedy post?

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Środa Popielcowa, nazywana potocznie również Popielcem, to pierwszy dzień Wielkiego Postu w Kościele katolickim. Jest to święto ruchome, które co roku wypada w innym terminie. Stanowi ono początek przygotowań do Wielkanocy. Sprawdź, kiedy jest Środa Popielcowa i jaka jest historia tego święta.


Środa Popielcowa - co to za święto?


Środa Popielcowa weszła do kalendarza katolickiego już w V wieku. Zwyczaj, jakim jest posypywanie głów popiołem podczas liturgii, przyjął się w Kościele w wieku XI, a jako oficjalny element obrządku wprowadzony został w 1099 roku. Doprowadził do tego papież Urban II. Natomiast reforma liturgiczna Soboru Trydenckiego uprawomocniła nazwę Środy Popielcowej w 1570 roku.


Obecna nazwa Popielca nawiązuje do obrzędu dotyczącego publicznych pokutników, na których ciążyły poważne przewinienia. Odbywało się to w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Sam obrzęd polegał na tym, iż pokutnicy musieli zgłosić się do tajnej spowiedzi do biskupa, a następnie w wyznaczonym dniu musieli pojawić się przed kościołem.Reklama


Następnie byli wprowadzani do środka, gdzie biskup sypał ich głowy popiołem. Wypowiadał przy tym słowa pochodzące z Księgi Rodzaju: "Pamiętaj człowiecze, iż jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne", a później kropił wodą święconą pokutników. Na koniec odmawiali oni Litanię do Wszystkich Świętych, leżąc na posadzce.
W następnych latach obchody te przeniesiono na środę poprzedzającą pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Od X wieku w Środzie Popielcowej brać udział mogą nie tylko publiczni pokutnicy, ale także wszyscy wierni.


Kiedy jest Środa Popielcowa?


Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, którego data jest inna każdego roku. Jednak zawsze przypada ona między 4 lutego a 10 marca.
W 2023 roku Środa Popielcowa wypada 22 lutego, co oznacza, iż karnawał potrwa do 21 lutego.


Środa Popielcowa - obchody


Środa Popielcowa, zwana też Popielcem, to święto w kalendarzu katolickim, które jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Równocześnie jest to także moment zakończenia karnawału.


W dniu tym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w przypadku osób od 14 lat wzwyż lub post ścisły w przypadku osób pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Oznacza to, iż wierni muszą ograniczyć liczbę posiłków w ciągu dnia do dwóch lekkich i jednego sytego.


Środa Popielcowa: Czy trzeba iść do kościoła?


W Środę Popielcową odprawiane jest nabożeństwo, podczas którego kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Pochylają oni czoło w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje je popiołem.
Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Jest to czyn, który ma podkreślać związek pomiędzy pokutą wiernych, a męką i śmiercią Chrystusa.
Udział w mszy świętej w Środę Popielcową nie jest obowiązkowy. Jednak wielu wiernych decyduje się na uczestnictwo w nabożeństwie, aby w ten sposób uroczyście rozpocząć przeżywanie okresu Wielkiego Postu. Dla wiernych ma być to pewnego rodzaju podróż duchowa.
Czytaj również:
Dla miłości gotów był zginąć. Kim był święty Walenty, patron zakochanych?
Mroczna strona jaśniejącego artysty. "Sprawa ks. Rupnika jest kompromitacją Kościoła"
Pandemia COVID-19 spowodowała spadki w praktykach religijnych katolików
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału