Sakramenty Święte: Rozważania nad Sakramentami Świętymi to doskonała okazja do pogłębiania naszej relacji z Panem Bogiem i zrozumienia Jego Nieskończonej Łaski. Sakramenty Święte są fundamentem naszego życia duchowego, pomagając nam w codziennym dążeniu do świętości.
Niech Twoje rozmyślania nad Sakramentami Świętymi inspirują Cię do głębszego przeżywania Wiary i umacniają w dążeniu do bliskości z Chrystusem, prowadząc do odnowy duchowej i pełniejszego zrozumienia Bożej Miłości.
Rozmyślanie.
SAKRAMENTY ŚWIĘTE.
OBECNOŚĆ BOŻA.— O Jezu, Który tak hojnie udzielasz mi Darów Swej Łaski, spraw, aby ona nie była we mnie próżną. |
Rozważanie.
1. Podobnie jak ciało ludzkie posiada narządy, „dzięki którym dba o własne jak i poszczególnych członków życie, zdrowie i wzrost, tak i Zbawca rodzaju ludzkiego… w przedziwny sposób zaradził swemu Ciału Mistycznemu, wzbogacając je Sakramentami, które by stopniowo, niby nieprzerwanym szeregiem łask, członki od kolebki do ostatniego tchnienia podtrzymywały” (O Mist. Ciele Chr.). Kościół Święty, Mistyczne Ciało Chrystusa, jest ciałem żywym, posiadającym narządy zdolne udzielać, zachowywać i zasilać życie wszystkich swoich członków. Ta siła życiowa spływa z Jego Boskiej Głowy a rodzi się z Łaski, którą On, Najsłodszy Odkupiciel, wysłużył mu kiedyś przez śmierć na Krzyżu, a którą dotychczas rozlewa przez Sakramenty na każdy ze Swych członków. ,,W czasie, gdy się odbywa zewnętrzny obrzęd udzielania Sakramentów Kościoła, wówczas On sam sprawia skutek w duszach” (tamże). Jezus, Sprawca i Pan Łaski — którą stworzył jako Bóg a wysłużył jako człowiek może jej udzielać jak chce i komu chce, choćby bez pomocy Sakramentów Świętych. Zwyczajnie jednak udziela jej za pośrednictwem tego środka, dając nam w ten sposób zewnętrzny znak, iż niezawodnie otrzymaliśmy ją. Nie możemy jednak zapominać, iż chociaż obrządek Sakramentu Świętego jest nieodzowny, by otrzymać Łaskę odpowiednią, sprawia ją jednak zawsze Pan Jezus, Który działając przez Swoich kapłanów, przychodzi ze Swoją Mocą uświęcającą, ilekroć udzielają oni Sakramentu. To wskazuje na głęboką i ścisłą łączność między Panem Jezusem a Kościołem Świętym; chce On posługiwać się pomocą zewnętrzną Kościoła Świętego w Dziele uświęcenia dusz, ale sobie zastrzega moc ożywiania i doprowadzenia do skutku tego uświęcenia. Kiedy przyjmujemy jakiś Sakrament — to nie tylko kapłan stara się o dobro naszej duszy, ale razem z nim i Pan Jezus, Którego działanie przenika i ożywia jej wnętrze. Dlatego więc Sakramenty Święte udzielone osobom należycie przygotowanym są niezawodnie skuteczne, iż działa w nich Sam Pan Bóg.
2. Sakramenty Święte działają ex opere operato, to znaczy, iż zawsze sprawiają tę Łaskę, którą oznaczają, bo w nich ma miejsce wszechmocne działanie Chrystusa Pana. Dlatego właśnie powinniśmy sobie sakramenty szczególnie cenić. Tymczasem możność a zarazem i łatwość częstego przyjmowania ich, jest nieraz powodem, iż przystępujemy do nich niedbale, bez skupienia a choćby lekkomyślnie, jakby to były sprawy bez znaczenia. Pochodzi to z braku zrozumienia i szacunku oraz z braku ducha Wiary. Jak bardzo więc trzeba odnowić i ożywić swoją Wiarę, stawić się szczerze w Obecności Pana Boga, aby móc otworzyć duszę na Jego działanie! Przystępować do Świętych Sakramentów, to znaczy przystępować do Chrystusa Pana, nawiązywać z Nim łączność, by otrzymać od Niego Łaskę i życie Boże. ,,Istotnie — naucza Pius XII – Sakramenty mają wewnętrzną moc dlatego, iż są czynnościami Samego Chrystusa, Który udziela i rozprowadza Łaskę Boskiej Głowy w członkach Ciała Mistycznego; ale by stały się skuteczne, wymagają należytego przygotowania z naszej strony” (Enc. Mediator Dei). Innymi słowy, ilekroć przystępujemy do Świętych Sakramentów, Pan Jezus niezawodnie ofiaruje nam Łaskę Swoją, ale Łaska wyda w nas owoc uświęcający tylko zależnie od miary należytego przygotowania z naszej strony. Jak ziarno, choćby najbardziej urodzajne a rzucone w ziemię nieuprawioną, nie wyda żadnego albo nikły owoc, tak i Łaska, chociaż sama z siebie uświęcająca, owocuje w nas tylko w miarę naszej dobrej woli. O jakże Pan Jezus pragnie, aby ta Łaska, której nam tak obficie w Sakramentach Świętych udziela, znalazła nasze serca dobrze przygotowane, otwarte na jej działanie i czułe na jej poruszenia!
Każdy Sakrament Święty udziela nam Łaski uświęcającej: albo pierwszą Łaskę albo jej wzrost; ponadto udziela nam Łaski Sakramentalnej, sobie adekwatnej. Niezmierzone są więc te Skarby dane do naszej dyspozycji. Starajmy się ze wszystkich sił naszych, aby dary tak wielkie nie szły na marne.
Rozmowa.„O Słowo Wcielone, dałoś nam Sakramenty, które mają wartość Twojej Krwi i Męki. Przez nie obmywa się dusza nasza Krwią Twoją, przystraja się nią i pożywia”. ,,Twój Święty Bok jest Źródłem Wody i Krwi, Źródłem, z Którego wytryska Woda Chrztu Świętego i Krew Sakramentów. Zanurzamy się w Wodzie tego Źródła, kiedy przyjmujemy Chrzest Święty; wtedy stajemy się uczestnikami Chwały Bożej i Darów Bożych. Napawamy się Krwią z tego Źródła, przystępując do Sakramentów Świętych, szczególnie do Spowiedzi i Komunii Świętej, przez które dusza pożywia się, chroniąc się, o Chryste, w Źródle Boku Twego. O jak wielka jest godność kapłanów! Oni są sługami tego Źródła, obmywają nas wodą Chrztu a potem karmią Twoją Krwią! O jak wielka ich godność! To oni, Panie, są Twymi sekretarzami i skarbnikami, bo głosząc nam Słowo Twoje, objawiają nam Twoje Tajemnice, udzielając nam zaś Sakramentów, oddają nam Skarby Twoje” (Św. Maria Magdalena de Pazzi). ,,O Najsłodszy, Najłaskawszy Jezu! Ojcze Światłości, od Którego pochodzi wszelki Dar doskonały, wejrzyj na nas miłosiernie, bo wiemy i wyznajemy to, iż bez Ciebie nic uczynić nie zdołamy. Ty, Który stałeś się zapłatą naszego wykupu, spraw, abyśmy choć niegodni, poddali się Twej Łasce bez zastrzeżeń, doskonale i we wszystkim; abyśmy stając się podobnymi obrazowi Męki Twojej, odzyskali również ten, który grzesząc utraciliśmy, Obraz Twego Bóstwa”. Amen. (Św. Bonaventura). |
Źródło: O. Gabriel od Św. Marii Magdaleny, Współżycie z Bogiem. Rozmyślania o życiu wewnętrznym na wszystkie dni roku, tłum.: o. Leonard od Męki Pańskiej, Wyd. OO. Karmelitów Bosych, Kraków 1960r.
Zachęcamy do:
- podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 9
- Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 9. Ciała zmartwychwstanie. Cz. 1
- Modlitwy na cmentarzu za dusze zmarłych.
- Modlitwy za dusze zmarłych krewnych i przyjaciół.
Poznaj także:
- Święto poświęcenia kościoła Laterańskiego w Rzymie i męczeństwo Św. Teodora napisanego przez X. Piotra Skargę T.J.
- Żywot Świętego Teodora, Męczennika napisanego przez O. Prokopa Kapucyna.
- Żywot Świętego Teodora, Męczennika napisanego przez X. Juliana A. Łukaszkiewicza.