🔉SOBOTA PO CZWARTEJ NIEDZIELI POZOSTAŁEJ PO TRZECH KRÓLACH. Rozmyślanie. O ufności w Opiece Najświętszej Panny Maryi.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: myśl o śmierci


O ufności w Opiece Najświętszej Panny Maryi: Rozważania nad ufnością w Opiece Maryi to czas na pogłębienie Wiary i oddania się pod Jej Matczyną Opiekę. Marya jest dla nas wzorem zaufania Panu Bogu i Przewodniczką w trudnych chwilach.

Niech Twoje rozmyślania o ufności w Opiece Maryi inspirują do pełniejszego zawierzenia Jej prowadzeniu i umacniają Twoją Wiarę, przynosząc duchowy pokój i radość.

Wysłuchaj rozmyślania.

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, Miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.

Rozmyślanie.

„Kto mnie znajdzie, znajdzie żywot i wyczerpie zbawienie od Pana” — (Ks. Przyp. 8, 35).

PRZYGOTOWANIE. — Jakże winniśmy dzię­kować Dobroci Bożej, iż dała nam Maryę za Orę­downiczkę! Ona jest tak potężna, iż Jej modlitwy zawsze są wysłuchane. Jest również tak miłosier­na, iż nie umie nikomu odmówić pomocy, kto do Niej się zwraca; owszem ta dobra Matka Sama szuka nieszczęśliwych, aby im dopomóc i bardziej pragnie udzielać nam dobrodziejstw, niż my je otrzymywać. Jakżeż wielkie byłoby nasze nie­szczęście, gdybyśmy się mieli potępić! To potężne Orędownictwo Najświętszej Maryi Panny byłoby dla nas je­dną z największych katuszy w piekle; straszna byłaby dla nas myśl, iż posiadaliśmy tak wielki środek, aby osiągnąć zbawienie, a nie chcieliśmy z niego korzystać.

I, — Chcielibyśmy zawinili przed Sprawiedliwo­ścią Bożą i zasłużyli na piekło za nasze grzechy, wystrzegajmy się rozpaczy; uciekajmy się do Maryi, chrońmy się pod Płaszcz Jej Opieki, a Ona nas zbawi. Chciejmy tylko odmienić życie; miejmy wielką ufność w Opiekę Maryi, a będziemy zbawieni; jest Ona bowiem naszą Orędowniczką potężną i miłosierną.

Marya jest Orędowniczką „potężną”; z powo­du, jak mówi Św. Antoni Padewski, iż jest Matką Bożą. Jej modlitwy są dla Jezusa niejako rozkazem i niewysłuchanymi być nie mogą. Zdaniem Ryszarda od Św. Wawrzyńca, jest Ona Orędowniczką nie tylko potężną, ale i Wszechmocną. Słuszne to bar­dzo, aby Matka uczestniczyła w Potędze Syna, Który będąc Wszechmocnym ze Swej Istoty, uczy­nił Swą Matkę Wszechmocną przez Łaskę; toteż Marya otrzymuje, o co prosi. Św. Grzegorz z Nyssy tak mówi, zwracając się do Maryi: „Matko Boża, Ty posiadasz Moc niezwyciężoną i Potędze Twojej nic oprzeć się nie może, Stwórca bowiem Twą Chwałę uważa za swoją”.

Marya następnie jest Orędowniczką „miłosierną”, tak, iż nie umie odmówić temu Swej Opieki, kto do Niej się ucieka. Dlatego Duch Święty porównuje Ją z oliwą. „Jako piękna oliwa na polu”. Jak z oliwek wyciska się tylko oliwę, któ­ra jest symbolem miłosierdzia, tak i z Rąk Maryi płyną jedynie Łaski i Zmiłowania. Owszem Najświętsza Marya Pan­na Sama szuka nieszczęśliwych i goręcej pragnie wyświadczać nam Dobrodziejstwa, niż my je otrzy­mywać. Toteż twierdzi Św. Bonawentura, iż Mat­ka Boża jest pełna Miłosierdzia. Jakże więc win­niśmy dziękować Panu Bogu za Jego Dobroć, iż dał nam Maryę za Orędowniczkę potężną i miłosierną!

II. — Pewnego razu Matka Boża, ukazawszy się Św. Brygidzie, tak powiedziała do niej o Swym Miłosierdziu względem grzeszników: Jest nieszczę­śliwym i nieszczęśliwym będzie na wieki, kto mogąc polecać się w tym życiu Mnie, tak Łaskawej, tego nie czyni i idzie na potępienie. — O Boże! jakąż to mękę, jeżeli się potępimy, sprawiać nam będzie myśl, iż mogliśmy się tak łatwo zbawić, uciekając się do Maryi, ale nie czyniliśmy tego i nie mamy już czasu, by to uczynić! — Aby nas nie spotkało takie nieszczęście, ożywmy w sobie dziś nasze nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny i schrońmy się ponownie pod Płaszcz Opieki tej wielkiej naszej Orędowniczki.

Modlitwa.

Matko moja Najświętsza, widzę Łaski, jakie mi uprosiłaś, i niewdzięczność, jaką Ci okazywa­łem. Niewdzięczny nie zasługuje na nowe Dobrodziejstwa, ufam jednak Twemu Miłosierdziu. O, moja wielka Orędowniczko, zlituj się nade mną. Tyś rozdawczynią wszystkich Łask, jakich Bóg nam nieszczęśliwym udziela, i w tym celu uczynił Cię tak potężną, bogatą i łaskawą, abyś nas wspomagała. Chcę się zbawić. W Ręce Twe więc skła­dam swe wieczne zbawienie, Tobie polecam swą duszę. Chcę należeć do liczby sług Twoich, najbar­dziej Ci oddanych; nie odtrącaj mnie. Szukasz nieszczęśliwych, aby im dopomóc; nie opuszczaj grzesznika, który do Ciebie się ucieka.

Wstaw się za mną; Twój Syn uczyni, o co Go poprosisz. Przyjmij mnie w Swą Opiekę, a to mi wystarczy; jeżeli bowiem będziesz się mną opieko­wała, niczego się lękać nie będę: ani swych grze­chów, ponieważ, jak ufam, uprosisz mi u Boga przebaczenie; ani szatanów, jesteś bowiem potęż­niejsza od całego piekła; ani mego Sędziego Jezu­sa, gdyż jedna Twoja modlitwa Jego Gniew uła­godzi. Opiekuj się więc mną, Matko moja, i uproś mi przebaczenie mych grzechów, miłość ku Jezu­sowi, święte wytrwanie, śmierć szczęśliwą, a wre­szcie Niebo. Prawda, iż nie zasługuję na te Łaski, jeżeli jednak będziesz prosiła o nie dla mnie Pana Jezusa, otrzymam je niechybnie. Proś więc za mną Jezusa, Maryo, Królowo moja, w Tobie ufność po­kładam; żyję z tą ufnością i z nią umrzeć pragnę. Amen. (II, 148)

Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

Zobacz dalsze informacje

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM II.

Zachęcamy do:

  1. podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 9
  2. Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 9. Ciała zmartwychwstanie. Cz. 1
  3. Modlitwy na cmentarzu za dusze zmarłych.
  4. Modlitwy za dusze zmarłych krewnych i przyjaciół.

Poznaj także:

  1. Święto poświęcenia kościoła Laterańskiego w Rzymie i męczeństwo Św. Teodora napisanego przez X. Piotra Skargę T.J.
  2. Żywot Świętego Teodora, Męczennika napisanego przez O. Prokopa Kapucyna.
  3. Żywot Świętego Teodora, Męczennika napisanego przez X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Idź do oryginalnego materiału