Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej wpisane na listę Pomników Historii

stacja7.pl 2 godzin temu

Prezydenckie rozporządzenie, podpisane 20 listopada, weszło w życie 27 listopada. Status pomnika historii jest przyznawany zabytkom nieruchomym o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski.

Starania o ten tytuł rozpoczęły się w 2017 roku. Dla mieszkańców Ziem Zachodnich Polski to miejsce, szczególnie w trudnych czasach, stanowiło ostoję katolickiej wiary i polskiej tożsamości – zauważa ks. Marcin Kliszcz, kustosz sanktuarium. Tutaj Cudowny Obraz Matki Bożej z królewskim Orłem na piersi przypominał i przypomina nieustannie, iż ta, którą nazywamy Królową Polski, jest nią rzeczywiście. Doświadczali i doświadczają tego ci, którzy pielgrzymują do Rokitna niosąc w swoich sercach ważne intencje. Wśród tych modlitw obecna jest modlitwa za Ojczyznę naszą do Tej, której ta modlitwa została powierzona przez Króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego. To on umieszczając znak Orła na sercu Królowej Polski powierzył jej zadanie – szczególną i zawsze aktualną modlitwę – „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj Panie pokój w naszych dniach) – dodaje.

Dla sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie tytuł jest potwierdzeniem tego, jak ważne to miejsce na mapie Polski. Piękna barokowa bazylika, w której umieszczony został Cudowny Obraz Matki Bożej Królowej Polski, jest ważnym miejscem pielgrzymkowym oraz obiektem o wyjątkowych walorach kulturalnych i historycznych – przypomina kustosz. Wpisanie naszego sanktuarium na zaszczytną listę pomników historii będzie dla nas także mobilizacją do jeszcze większej troski o duchowe i materialne dziedzictwo, którym jest to miejsce oraz otwiera jeszcze większe możliwości do uczynienia go jeszcze bardziej rozpoznawalnym na mapie Polski – dodaje.

ZOBACZ>>> Piłkarze i piłkarki przygotowują Szlachetną Paczkę. „Pomagając wszyscy jesteśmy zwycięzcami”

Na liście znajdują się najcenniejsze zabytki

Zabytki znajdujące się na liście pomników historii to grupa najcenniejszych zabytków w skali kraju. To najwyższa ranga nadana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy zaledwie 131 w skali ponad 70 tys. zabytków w Polsce – wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków. Świadczy o tym, iż bardzo mocno weryfikuje się przyznanie tego honorowego wyróżnienia. Analizuje się wszystkie wartości materialne i niematerialne danego obiektu. Ważnym czynnikiem jest dostępność zabytku i tego, iż jest rozpoznawalny w świadomości mieszkańców w regionie. Tak jest dokładnie z Rokitnem – dodaje.

W województwie lubuskim sześć zabytków znajduje się na tej liście. Poza sanktuarium w Rokitnie pomnikiem historii został w listopadzie tego roku uznany zamek piastowski w Międzyrzeczu z zespołem dworsko-parkowym, a wcześniej: pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klepsku, Park Mużakowski w Łęknicy i poaugustiański zespół klasztorny.

ZOBACZ>>> Sacroklimaty. Zagraniczni święci, których spotkasz w Polsce

Sanktuarium jest dziełem słynnego architekta

Najstarsza wzmianka o miejscowości Rokitno pochodzi z 1378 roku, gdy właściciel wsi Mikołaj z Bytynia podarował ją opactwu cystersów z Zemska. „Natomiast pierwsza informacja o kościele w Rokitnie pochodzi dopiero z 1640 roku. Wspomina ona o budowie przez ówczesnego opata bledzewskiego nowego drewnianego kościoła, z czego można wnioskować, iż poprzednia świątynia była również drewniana” – czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Kościół w Rokitnie należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce. Jest dziełem znanego architekta Karola Marcina Frantza.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1746 roku, a zasadniczą bryłę budowli ukończono w 1748 roku. W 1756 roku uposażono kościół w barokowy ołtarz główny, rokokowe ołtarze boczne, ambonę i ławki oraz klasycystyczne stalle i chrzcielnicę.

We wnętrzu świątyni znajduje się łaskami słynący cudowny obraz Matki Bożej Rokitniańskiej datowany na połowę XVI wieku i przypisywany nieznanemu artyście, przypuszczalnie ze szkoły niderlandzkiej.

W 2001 roku świątynia została wyniesiona przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej. Sanktuarium w Rokitnie jest duchową stolicą diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a Matka Boża Cierpliwie Słuchająca, razem z Pierwszymi Męczennikami Polski, jej patronką.

Warto też wspomnieć, iż od 2017 roku, decyzją Watykanu, diecezja zielonogórsko-gorzowska obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna – 18 czerwca.

KAI, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału