Prymas Polski odwołał proboszcza i nałożył na niego karę suspensy. Sprawa jest tajemnicza

4 godzin temu
Zdjęcie: Abp Wojciech Polak, prymas Polski Źródło: PAP / Piotr Nowak


Proboszcz parafii w Zdziechowie ks. Paweł Gronowski został odwołany z pełnionej funkcji. Prymas Polski abp Wojciech Polak nałożył również na duchownego karę suspensy.


Prymas Polski abp Wojciech Polak podjął decyzję o odwołaniu ks. Pawła Gronowskiego z urzędu proboszcza parafii w Zdziechowie (woj. wielkopolskie) i dyrektora Radia Plus Gniezno oraz nałożył na niego karę suspensy. Komunikat w tej sprawie opublikowała 7 października archidiecezja gnieźnieńska.


Proboszcz ukarany przez prymasa. Komunikat archidiecezji


"Abp Wojciech Polak Prymas Polski, po powzięciu wiadomości o okolicznościach uniemożliwiających dalsze pełnienie funkcji kapłańskich przez księdza Pawła Gronowskiego, podjął decyzję o odwołaniu go z urzędu proboszcza parafii w Zdziechowie i dyrektora Radia Plus Gniezno oraz nałożył na niego karę suspensy" – czytamy na stronie internetowej archidiecezji.


"Jednocześnie z dniem 7 października br. mianował proboszczem parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie ks. Dariusza Larusa" – napisano w komunikacie podpisanym przez ks. Remigiusz Malewicza, rzecznika archidiecezji gnieźnieńskiej.


Nieoficjalny powód odwołania


Archidiecezja nie informuje o konkretnych przyczynach takiej decyzji. O tym, iż ks. Gronowski odchodzi z posługi kapłańskiej, parafianie dowiedzieli się podczas niedzielnej mszy świętej, podczas której nowy proboszcz odczytał list napisany przez jego poprzednika.


Według nieoficjalnych informacji mediów ks. Gronowski może być ojcem dwójki dzieci. "Lokalna społeczność w Zdziechowie jest mocno podzielona. Jedni potępiają zachowanie księdza, nie kryjąc rozczarowania nim, inni zaś pochwalają fakt, iż duchowny odważył się wziąć odpowiedzialność za rodzinę i zdecydował zaopiekować się nią" – podaje Onet.


Suspendowany ksiądz – co to znaczy?


Suspensa to kara w Kościele katolickim stosowana tylko wobec duchownych, polegająca na zakazie lub ograniczeniu suspendowanym kapłanom możliwości pełnienia przez nich czynności im przynależnych z racji stanu, funkcji (odprawiania mszy świętej, wykonywania jurysdykcji, nauczania, podejmowania aktów władzy, pobierania dochodów).


Suspendowanie księdza nie oznacza automatycznego uznania go za winnego zarzucanych mu czynów. Jest to tymczasowe zawieszenie w pełnieniu obowiązków, mające na celu zapewnienie przejrzystości i sprawiedliwości w prowadzonym dochodzeniu.


Czytaj też:"Demon w Watykanie". Ujawniono nowe dokumenty ws. Maciela Degollado
Idź do oryginalnego materiału