Czytania z dnia wraz z komentarzami >>>
21 września 2022 - Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty, rok C, II
Po prostu zapraszam!
Święty Mateusz, obraz pędzla Carlo Dolci, foto z Wikipedii w domenie publicznej |
"Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój" (Ef 4,3)
Z tego zdania można wyciągnąć istotną kwestię jakże aktualną obecnie, w dobie wojny na Ukrainie i wobec wojen wszystkich czasów. Dlaczego nie ma wśród nas jedności? Apostoł Paweł zdaje się odpowiadać: bo nie ma wśród nas więzi, jaką jest pokój. Jakie jest zatem narzędzie diabła (z greki "diabolos" znaczy "dzielić"), aby nas dzielić i skłócać między sobą? Bardzo proste: niszczyć pokój, wszczynać niepokoje.
Czy staram się w moim życiu dbać o pokój z Bogiem, bliźnimi i sobą, aby dążyć do prawdziwej jedności w Duchu Świętym?
Przeczytaj też: #45 I pojawił się grzech >>>
"Nie jest to słowo, nie są to mowy, których by dźwięku nie usłyszano" (Ps 19,4)
Wcześniejsze wersety mówią o tym, iż wszelkie dzieła Boże głoszą chwałę Boga. Dziełami Boga są zarówno ludzie, ale też cały świat przyrody. Cytowany werset można rozumieć jako przestrogę dla wszystkich, którzy może będą się tłumaczyć, iż nigdy o Bogu nie słyszeli. Z drugiej jednak strony jest to nadzieja, iż choćby najbardziej oddaleni i pogubieni ludzie usłyszą o Panu Bogu i będą mieli szansę Go przyjąć, bo przecież "nie jest to słowo, nie są to mowy, których by dźwięku nie usłyszano".
Czy ja już usłyszałem o Panu Bogu i czy mówię na wszelkie sposoby o Nim innym?
Przeczytaj też: Pochwyceni przez Boga >>>
"Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On wstał i poszedł za Nim" (Mt 9,9)
Czasami zaskakują nas te krótkie zdania w opisach powołania apostołów. Tak było np. w przypadku powołania św. Mateusza. Jezus zaprosił, "On wstał i poszedł za Nim". Spodziewalibyśmy się może długiego przekonywania, zastanawiania, kalkulowania "za i przeciw". Choć takie przykłady też w Biblii znajdziemy (np. prorok Jonasz), to w przypadku Mateusza było gwałtownie i sprawnie. Bardzo często tak powinno być w naszym życiu, gdzie jest nieraz za dużo kalkulowania czy się opłaca, itp. A tymczasem trzeba "wstać i pójść". To oczywiście nie przekreśla potrzeby używania rozumu, ale nierzadko nasze kalkulacje przeciągają się w nieskończoność, a trzeba tylko wstać i iść.
Czy ja podejmując życiowe decyzje nie jestem zbyt mało elastyczny, podczas gdy Bóg prosi o szybką
decyzję?
Przeczytaj też: Jezu, Ty się tym zajmij! >>>
Przeczytaj też: Jak czytać Biblię? - Oto jest pytanie >>>
Proszę na Słowo [#42] 30.08.2022 >>>
Propozycja kolejnego tekstu z Biblijnego Rabanu: Potęga uwielbienia >>>
Do następnego poczytania!
PS Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną we wpisie nr 200 >>> pod tym i każdym następnym wpisem znajdziecie zachętę do modlitwy dowolną modlitwą, jeżeli możesz to najlepiej Eucharystią, Różańcem św. lub Koronką albo przynajmniej krótkim "Zdrowaś Maryjo"; ale proszę Cię: choć trochę się pomódl! Pomódlmy się w intencjach Pana Jezusa i Maryi, bo oni wiedzą, co w danym momencie jest najlepsze.
Zapraszam też serdecznie na profile społecznościowe, np. Biblia i Historia. 8 grudnia 2018 r. wystartował InBiRR – Internetowo-Biblijne Róże Różańcowe. Zachęcam Was do wspólnej modlitwy.
Wpis to przede wszystkim Słowo, modlitwa to modlitwa. Pozostał jeszcze czyn. Oczywiście wierzę i mam nadzieję, iż każdy wpis jest zachętą do zmiany na lepsze czegoś w czynach, ale poczułem przynaglenie, żeby pod każdym wpisem podrzucać Wam jakąś inicjatywę związaną z szeroko pojętym Słowem Bożym, np. jego głoszenie, co jest bardzo bliskie idei biblijnego rabanowania. Gorąco zachęcam: pomóżmy!
Link do akcji, którą można wesprzeć >>>.
Jeśli przeczytałeś powyższy tekst przynajmniej się pomódl; jeżeli możesz, pomóż też materialnie.
Bardzo Cię o to proszę.
Za wszystko serdeczne Bóg zapłać.Nie jestem biblistą i nie traktujcie proszę moich refleksji jako oficjalnej wykładni Kościoła, niemniej pragnę całym sercem i tak staram się czynić, aby moje przemyślenia wpisywały się w nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego. Głęboko wierzę, iż w rozważaniach pomaga i inspiruje Duch Święty.
Podzielcie się w komentarzach własnymi przemyśleniami, udostępnijcie też innym.