Proces porządkowy obejmuje całe miasto i realizowany jest etapami. W pierwszej kolejności czyszczone są ulice w ścisłym centrum oraz najważniejsze arterie komunikacyjne. Kolejne na liście są dzielnice o zwartej zabudowie, takie jak Łazarz, Wilda i Jeżyce. Następnie ekipy porządkowe zajmą się terenami dużych osiedli mieszkaniowych, drogami wyjazdowymi oraz obszarami przemysłowymi i usługowymi. Ostatni etap obejmie ulice osiedli peryferyjnych.
Zakres prac jest szeroki – oprócz jezdni sprzątane są także chodniki i drogi rowerowe. Sprzęt czyszczący można było już zauważyć na ulicach Półwiejskiej, Wrocławskiej, Święty Marcin, Zamenhofa oraz Wojska Polskiego. Ponadto zanieczyszczenia pozimowe zostały już usunięte z takich ulic jak Roosevelta, Ratajczaka, Fredry, Armii Poznań, Hetmańska, Piłsudskiego, Jana Pawła II, Jarochowskiego i Promienista.
Prace skupiają się na usunięciu piasku, pozostałości liści oraz innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się zimą. Szczególną uwagę poświęca się takim miejscom jak skrzyżowania, azyle dla pieszych i strefy wyłączone z ruchu, gdzie brud często gromadzi się w największej ilości.
Według planów ZDM, do 15 kwietnia oczyszczone zostanie 560 kilometrów jezdni, 135,5 kilometra tras rowerowych oraz 1,42 miliona metrów kwadratowych chodników i parkingów strefy płatnego postoju. Pozostałe ulice będą sprzątane w miarę potrzeb po zakończeniu głównych prac.
Aby ograniczyć utrudnienia w ruchu, sprzątanie prowadzone jest zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W miejscach o dużym natężeniu ruchu maszyny pracują głównie po zmroku, natomiast w rejonach mieszkalnych godziny pracy są dostosowywane tak, aby nie zakłócać ciszy nocnej.
Mieszkańcy mogą zgłaszać potrzebę interwencyjnego sprzątania za pośrednictwem aplikacji Smart City lub drogą mailową pod adresem: zdm@zdm.poznan.pl. ZDM apeluje o wyrozumiałość i cierpliwość, gdyż prace mogą powodować chwilowe niedogodności dla kierowców i pieszych.