Pokłon Trzech Króli – Maria Valtorta
POEMAT BOGA- CZŁOWIEKA, Rozdział 34. Pokłon Trzech Mędrców.
„Mój
wewnętrzny głos ostrzega mnie; „Nazwij kontemplacje, które za chwilę
otrzymasz i które ci opowiem, Ewangeliami wiary', ponieważ wyjaśnią one
tobie i innym ludziom moc wiary i jej owoce oraz utwierdzą cię w wierze w
Boga”. Widzę Betlejem, małe i białe, zgromadzone jak lęg kurcząt pod
gwiazdami... jest noc. Nikogo nie ma na ulicach, ponieważ jest tak
późno.Zauważam, iż nocne światło jest coraz większe; zstępuje z nieba zatłoczonego gwiazdami, które są tak piękne na wschodnim niebie: są tak jasne i duże i wydają się być tak blisko, iż można wyciągnąć rękę i dotknąć tych kwiatów mieniących się w aksamicie sklepienia Nieba. Podnoszę wzrok, by zobaczyć źródło narastającego światła. Gwiazda o tak niezwykłych rozmiarach, iż księżyc wydaje się mały w porównaniu z nią, porusza się naprzód po betlejemskim niebie. Wszystkie inne zdają się znikać i robić dla niej miejsce, tak jak robią to służące, gdy ich królowa przechodzi obok: jej jasność jest taka, iż przyćmiewa je wszystkie. Od kuli, która wygląda jak ogromny blady szafir oświetlony wewnętrznie przez słońce, odchodzi szlak, w którym mieszają się jasne topazy, zielone szmaragdy, opalizujące opale, krwistoczerwone błyski rubinów i delikatne iskierki ametystów z dominującym bladym szafirem. Wszystkie kamienie na ziemi są w smudze, która omiata niebo szybkim i falistym ruchem, jakby była żywa. Ale dominującym kolorem jest ten emanujący z globu gwiazdy: niebiański blady szafirowy odcień, który spływa i sprawia, iż domy, ulice, ziemia Betlejem, kołyski Zbawiciela, wyglądają jak niebieskie srebro. To już nie jest biedne miasteczko, które według naszych standardów jest mniejsze niż wiejska wioska. To fantastyczne miasto z bajki, całe w srebrze. A woda w fontannach i naczyniach jest płynnym diamentem.
I z jaśniejszym promieniowaniem światła gwiazda zatrzymuje się nad małym domkiem po najwęższej stronie placu. Ani ludzie w nim mieszkający, ani ludzie w Betlejem nie widzą tego, ponieważ wszyscy śpią w swoich zamkniętych domach, ale gwiazda przyspiesza swoje lśniące pulsacje, a smuga wibruje i faluje coraz szybciej, rysując rodzaj półkola na niebie. Niebo rozjaśnia się z powodu sieci gwiazd ciągniętych przez szlak, sieci pełnej cennych klejnotów, które lśnią i barwią wszystkie inne gwiazdy najwdzięczniejszymi odcieniami, jakby przekazywały im swoją własną radość.
Mały dom jest przemieniony przez płynny ogień klejnotów. Dach małego tarasu, ciemne kamienne schody, małe drzwi są jak blok czystego srebra spryskany diamentowym i perłowym pyłem. Żaden pałac królewski na ziemi nigdy nie miał i nigdy nie będzie miał takich schodów jak te, zbudowane do użytku aniołów i Matki, która jest Matką Boga. Małe stopy Niepokalanej Dziewicy mogą wylądować na tym białym blasku, małe stopy, których przeznaczeniem jest spocząć na stopniach tronu Bożego. Ale Dziewica o tym nie wie. Obudziła się przy kołysce Syna i modli się. W Jej duszy są wspaniałości, które przewyższają blask, z jakim gwiazda ozdabia rzeczy materialne.
Od strony głównej drogi zbliża się kawalkada. Zaprzężone konie prowadzone są manualnie, dromadery i wielbłądy niosą jeźdźców lub ładunki. Ich kopyta wydają dźwięk wody, która szumi i rozbija się o kamienie potoku. Kiedy docierają do placu, wszyscy się zatrzymują. Kawalkada, oświetlona przez gwiazdę, jest fantazją przepychu. Uprzęże najbogatszych wierzchowców, stroje jeźdźców, ich twarze, bagaże, wszystko lśni, a światło gwiazdy potęguje blask metali, skór, jedwabi, klejnotów, płaszczy. Oczy są promienne, a usta uśmiechnięte, ponieważ w ich sercach lśni inny blask: blask nadprzyrodzonej radości.
Podczas gdy służba idzie w kierunku karawanseraju ze zwierzętami, trzej członkowie karawany zsiadają ze swoich wierzchowców, które sługa natychmiast zabiera, i idą w kierunku domu. Padają na twarz, dotykając czołem ziemi, by ją ucałować. Są to trzy osobistości władzy, co jest dość oczywiste ze względu na ich bardzo bogaty strój. Jeden z nich, o bardzo ciemnej karnacji, który zsiada z wielbłąda, otula się sciamma (etiopska szata) z czystego, jasnego jedwabiu, przytrzymywanego w talii drogocennym pasem, z którego zwisa sztylet lub miecz z wysadzaną klejnotami rękojeścią.
Z pozostałych dwóch, którzy zsiadają z dwóch wspaniałych koni, jeden ma na sobie piękną pasiastą szatę, której dominującym kolorem jest żółty, w kształcie długiego domina z kapturem i kordonem, który wygląda jak kawałek złotego filigranu dzięki bardzo bogatemu złotemu haftowi. Trzeci z nich ma na sobie jedwabną koszulę wypuszczoną z długich, dużych spodni, wąskich przy kostkach. Owinięty jest bardzo delikatnym szalem, który przypomina kwiecisty ogród, tak jasne są kwiaty, które go zdobią. Na głowie ma turban przytrzymywany przez mały łańcuszek pokryty diamentami.
Po oddaniu czci domowi, w którym znajduje się Zbawiciel, wstają i udają się do karawanseraju (placu i hotelu dla karawan), gdzie słudzy zapukali i otworzyli drzwi.
Na tym wizja się kończy. Zaczyna się ponownie, trzy godziny później, sceną Mędrców adorujących Jezusa. Jest teraz dzień. Słońce świeci na popołudniowym niebie. Jeden ze sług trzech Mędrców przechodzi przez plac i wspina się po schodach małego domku. Wchodzi do środka. Wychodzi i wraca do hotelu. Trzej Mędrcy wychodzą, a za każdym z nich podąża jego sługa. Przechodzą przez plac. Sporadyczni przechodnie odwracają się, by spojrzeć na dostojne osobistości, które idą bardzo powoli i uroczyście.
Minął kwadrans, odkąd sługa wyszedł, więc mieszkańcy małego domku mieli czas, by przygotować się na przyjęcie gości. Mędrcy są jeszcze bardziej bogato ubrani niż poprzedniej nocy. Ich jedwabie lśnią, klejnoty błyszczą, wielki pęk drogocennych piór, pokrytych jeszcze cenniejszymi wiórami, drży i lśni na głowie Mędrca noszącego turban.
Jeden ze sług niesie inkrustowaną kasetkę, której metalowe wzmocnienia są całe z grawerowanego złota; drugi sługa trzyma pięknie kuty kielich przykryty pokrywą z czystego złota, która pozostało lepiej wykończona; trzeci sługa ma rodzaj szerokiej niskiej amfory, również ze złota, której pokrywa ma kształt piramidy, na której szczycie znajduje się diament. Dary wydają się być ciężkie, ponieważ słudzy niosą je z pewnym wysiłkiem, zwłaszcza ten z trumną.
Mędrcy wspinają się po schodach i wchodzą do środka. Wchodzą do pokoju, który rozciąga się od drogi do tyłu domu. Mały ogródek kuchenny z tyłu jest widoczny przez okno, które jest otwarte na słońce. W pozostałych dwóch ścianach znajdują się drzwi, przez które właściciele, czyli mężczyzna, kobieta oraz kilku chłopców i młodszych dzieci, rzucają ukradkowe spojrzenia.
Maryja siedzi z Dzieciątkiem na kolanach, a Józef stoi obok Niej. Ale Ona również wstaje i kłania się, gdy widzi wchodzących Mędrców. Jest cała ubrana na biało. Jest taka piękna w swojej prostej białej sukni, która okrywa Ją od szyi aż po stopy, od ramion aż po smukłe nadgarstki. Jest tak piękna z głową zwieńczoną blond warkoczami, Jej twarz jest bardziej zaróżowiona z powodu emocji, a Jej oczy uśmiechają się tak słodko, podczas gdy Jej usta pozdrawiają: „Niech Bóg będzie z Tobą”, iż trzej Mędrcy zatrzymują się na chwilę, całkowicie zdumieni. Następnie podchodzą i padają przed Jej stopami. Proszą Ją, aby usiadła.
Nie siadają, chociaż Ona ich o to prosi. Pozostają w pozycji klęczącej, opierając się na piętach. Za nimi, również na kolanach, stoją trzej słudzy. Znajdują się zaraz za progiem. Umieścili trzy dary, które nieśli przed Mędrcami, a teraz czekają.
Trzej Mędrcy kontemplują Dzieciątko, które moim zdaniem musi mieć od dziewięciu do dwunastu miesięcy. Jest taki żywy i silny. Siedzi na kolanach Matki, uśmiecha się i gaworzy skrzekliwym głosem jak mały ptaszek. Jest ubrany na biało, tak jak Jego Matka, z malutkimi sandałkami na stopach. Jego strój jest bardzo prosty: mała tunika, z której wystają Jego niespokojne stopy, Jego pulchne małe rączki, które chciałyby chwycić wszystko, a przede wszystkim najpiękniejsza mała buzia, w której błyszczą dwoje ciemnoniebieskich oczu, a śliczne usta z dołeczkami po bokach pokazują pierwsze małe ząbki, gdy się uśmiecha. Jego śliczne małe loki są tak jasne i miękkie, iż wydają się złotym pyłem.
Najstarszy z Mędrców przemawia w imieniu ich wszystkich. Wyjaśnia Maryi, iż pewnej nocy poprzedniego grudnia zobaczyli na niebie nową gwiazdę o niezwykłej jasności. Mapy nieba nigdy nie pokazywały ani nie wspominały o takiej gwieździe. Jej nazwa była nieznana, ponieważ nie miała imienia. Zrodzona z łona Boga, rozkwitła, by przekazać ludziom błogosławioną prawdę, tajemnicę Boga. Ale ludzie nie zwracali na nią uwagi, ponieważ ich dusze były pogrążone w błocie. Nie podnieśli oczu ku Bogu, ani nie potrafili odczytać słów, które On pisze gwiazdami ognia na sklepieniu Nieba. Niech będzie błogosławiony na wieki.
Widzieli go i starali się zrozumieć jego znaczenie. Z euforią zrezygnowali z niewielkiej ilości snu, którą zwykle sobie przyznawali, i zapominając choćby o jedzeniu, poświęcili się całkowicie studiowaniu zodiaku. Koniunkcje gwiazd, czas, pora roku, obliczanie upływających godzin i kombinacje astronomiczne zdradziły im nazwę i tajemnicę gwiazdy. Jej nazwa: „Mesjasz”. Jej sekret: „Mesjasz przybył do naszego świata”. Wyruszyli, by oddać Mu cześć. Każdy z nich był nieznany innym. Przez góry, przez pustynie, wzdłuż dolin i rzek, podróżując nocą, przybyli do Palestyny, ponieważ gwiazda poruszała się w tym kierunku. Każdy z nich był nieznany innym. Dla każdego z nich, z trzech różnych punktów na ziemi, zmierzała ona w tym kierunku. A potem spotkali się za Morzem Martwym. Wola Boża zgromadziła ich tam, a następnie szli razem, rozumiejąc się nawzajem, mimo iż każdy mówił w swoim własnym języku: cudem Ojca Przedwiecznego byli w stanie zrozumieć i mówić językiem każdego kraju.
Udali się razem do Jerozolimy, ponieważ Mesjasz miał być Królem Jerozolimy, Królem Żydów. Ale nad niebem tego miasta gwiazda się ukryła, a oni poczuli, iż ich serca pękają z bólu i zbadali siebie, aby upewnić się, czy nie zasłużyli na Boga. Ale kiedy ich sumienie ich uspokoiło, zwrócili się do króla Heroda i zapytali go, w którym pałacu królewskim urodził się Król Żydów, ponieważ przyszli Go adorować. A król zebrał arcykapłanów i uczonych w Piśmie i zapytał ich, gdzie może narodzić się Mesjasz. A oni odpowiedzieli: „W Betlejem, w Judzie”.
I przybyli do Betlejem, a gdy tylko opuścili Święte Miasto, gwiazda ukazała się im ponownie, a noc przed ich przybyciem do Betlejem jej jasność wzrosła; całe niebo płonęło. Potem gwiazda zatrzymała się nad tym domem, pochłaniając swoim promieniem całe światło innych gwiazd. Zrozumieli, że znajduje się tam Boskie Nowonarodzone Dziecię. A teraz oddawali Mu cześć, ofiarowując swoje dary, a przede wszystkim swoje serca, które nigdy nie przestaną dziękować Bogu za udzieloną im łaskę; nigdy też nie przestaną kochać Jego Syna, którego święte ludzkie ciało teraz widzieli. Później zamierzali wrócić do króla Heroda, ponieważ on również chciał Go adorować.
W międzyczasie, oto złoto, które przystoi królowi, oto kadzidło, które przystoi Bogu, a tutaj, Matko, oto mirra, ponieważ Twoje Dziecko jest zarówno Człowiekiem, jak i Bogiem i doświadczy goryczy ciała i ludzkiego życia, a także nieuniknionego prawa śmierci. Nasze dusze, pełne miłości, wolałyby nie wypowiadać tych słów i wolelibyśmy myśleć, iż Jego ciało jest również wieczne jak Jego Duch. Ale, Niewiasto, jeżeli nasze pisma, a przede wszystkim nasze dusze, mają rację, On jest Twoim Synem, Zbawicielem, Chrystusem Bożym, a zatem, aby zbawić świat, będzie musiał wziąć na siebie zło świata, którego jedną z kar jest śmierć. Ta mirra jest na tę godzinę. Aby Jego święte ciało nie uległo gniciu, ale zachowało swoją integralność aż do zmartwychwstania. I ze względu na ten dar, niech On pamięta o nas i zbawi swoich sług, pozwalając im wejść do Jego Królestwa. W międzyczasie, abyśmy mogli być uświęceni, czy Ty, Matko, powierzysz Swoje Maleństwo naszej miłości. Aby Jego niebiańskie błogosławieństwo zstąpiło na nas, podczas gdy my całujemy Jego stopy”.
Maryja, która przezwyciężyła strach wywołany słowami Mędrca i z uśmiechem ukryła smutek smutnej aluzji, ofiarowuje Dzieciątko. Kładzie Go w ramionach najstarszego, który całuje Go i przyjmuje Jego pieszczoty, a następnie przekazuje Go pozostałym dwóm.
Jezus uśmiecha się i bawi się małymi łańcuszkami i frędzlami szat trzech Mędrców i patrzy z ciekawością na otwartą trumnę, pełną żółtej, błyszczącej substancji, i uśmiecha się do tęczy wytwarzanej przez słońce świecące na błyszczącej górze pokrywy mirry.
Następnie oddają Dzieciątko Maryi i wstają. Maryja również wstaje. Kłaniają się sobie nawzajem, po tym jak najmłodszy wydał rozkaz słudze, który wyszedł. Trzej mężczyźni rozmawiają jeszcze przez chwilę. Nie mogą się zdecydować na opuszczenie domu. W ich oczach błyszczą łzy. W końcu ruszają w kierunku drzwi, w towarzystwie Maryi i Józefa.
Dzieciątko chciało zejść i podać rękę najstarszemu z trojga, i tak idzie, trzymane za ręce przez Maryję i Mędrca, którzy oboje pochylają się, aby Go podtrzymać. Jezus idzie chwiejnym krokiem, jak wszystkie dzieci, i śmieje się, kopiąc swoimi małymi stopami po pasie podłogi oświetlonym przez słońce.
Kiedy dochodzą do progu - nie można zapominać, iż pokój jest tak długi jak dom - Mędrcy odchodzą, klękając raz jeszcze i całując stopy Jezusa. Maryja, pochylając się nad Dzieciątkiem, bierze Jego dłoń i prowadzi ją w geście błogosławieństwa nad głową każdego z Mędrców. Jest to już znak krzyża, kreślony małymi palcami Jezusa, prowadzonymi przez Maryję.
Trzej mężczyźni schodzą po schodach. Karawana już tam na nich czeka. Stadniny koni błyszczą w promieniach zachodzącego słońca. Ludzie zgromadzili się na małym placu, obserwując ten niezwykły widok.
Jezus śmieje się, klaszcząc w dłonie. Jego Matka podniosła Go na szeroki parapet podestu i przytrzymuje Go ramieniem przy piersi, aby nie upadł. Józef zszedł z Mędrcami i trzyma strzemię każdego z nich, gdy wsiadają na konie i wielbłąda. Słudzy i mistrzowie są teraz wszyscy na koniach. Zostaje wydane polecenie rozpoczęcia. Trzej mężczyźni kłaniają się tak nisko, jak szyje ich wierzchowców w ostatnim geście hołdu. Józef kłania się. Również Maryja kłania się, a następnie ponownie prowadzi rękę Jezusa w geście pożegnania i błogosławieństwa.
Tłumaczenie automatyczne z - The Adoration of the Wise Men --Maria Valtorta
Inne tłumaczenie - "Vox Domini" - złe Mędrców nazywają magami Maria Valtorta - Ewangelia, jaka została mi objawiona (Księga
I.56)
Tysiące odręcznych stron, pisanych bez żadnych zamazań, w żywym i ekscytującym stylu opowiadają o działaniach i nauczaniu Jezusa podczas jego trzech lat życia publicznego oraz o scenach z jego dzieciństwa. Matka Teresa z Kalkuty zabierała to dzieło ze sobą w podróż z Biblią i brewiarzem. Sekretarz Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, również czytelnik, dziękuje „ Panowi, że dał nam… tak wzniosłe dzieło doktrynalnie i duchowo ”. Co bardziej zaskakujące: autentyczność tysięcy szczegółów historycznych, botanicznych, archeologicznych, astronomicznych itp. (19 930 do 31.12.22) została zweryfikowana w różnych pracach eksperckich . Pozostałe dyktanda i wizje, otrzymywane nieprzerwanie przez ponad siedem lat, zostały zebrane w osobne dzieła, stanowiące zadziwiające dzieło z zakresu zarówno mistycyzmu, jak i najnowocześniejszej teologii. Maria Valtorta, sa vie, son oeuvre