Zapraszamy do głębokiej refleksji nad piątym słowem Pana Jezusa na krzyżu. Zanurz się w znaczeniu tych pełnych bólu i miłości słów, odkrywając ich wpływ na nasze duchowe życie. Przeczytaj rozważanie i odnajdź wewnętrzną siłę w zawartych refleksjach.
Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
„Wiedząc Jezus, iż się to już wszystko wykonało, aby się wykonało Pismo, rzekł: Pragnę” — (Jan 19, 28).
PRZYGOTOWANIE. — Podwójne cierpienie dręczy umierającego Pana Jezusa: „pragnienie fizyczne”, spowodowane przez zmęczenie drogą na Kalwarię i obfity upływ Krwi; co się zaś tyczy „duchowego pragnienia” Pana Jezusa, to polegało ono na pragnieniu zbawienia wszystkich ludzi; gotów był choćby w tym celu cierpieć jeszcze więcej. Gdybyśmy często sobie przypominali to podwójne pragnienie Pana Jezusa, nie szukalibyśmy zbytniego dogodzenia swemu smakowi, staralibyśmy się doprowadzić dusze do Pana Boga i dalecy od narzekania na przeciwności, pragnęlibyśmy znosić jeszcze większe z miłości ku Zbawcy.
I. — Gdy już nadchodziła chwila śmierci Pana Jezusa, powiedział: “Pragnę”; okazał tym Słowem wielkie pragnienie fizyczne, jakiego doznawał z powodu wyczerpania drogą na Kalwarię, a przede wszystkim wielkim upływem Krwi, Którą wylał w Ogrójcu, w czasie biczowania, koronowania cierniem, a wreszcie na krzyżu, gdzie z Ran Jego Rąk i Nóg, jak cztery strumienie, obficie spływała. — To straszliwe cierpienie Pan Jezus chciał ponieść, by okazać, ile Go kosztowało nasze nieumiarkowanie w przyjmowaniu pokarmów, szczególniej napojów, które sprowadza tyle szkód na poszczególne jednostki i rodziny; niestety, jakże wielu ich nadużywa pod pozorem troski o zdrowie lub z innych przyczyn.
Większe jednak jeszcze niż pragnienie fizyczne, zadawało Panu Jezusowi katusze pragnienie duchowe, które, jak pisze Św. Wawrzyniec Justiniani, miało swe źródło w Miłości. I rzeczywiście, czemużby, nie wspominając o innych Swych strasznych cierpieniach na krzyżu, Zbawiciel skarżył się tylko na pragnienie? Pragnieniem Pana Jezusa, woła Św. Augustyn, było pragnienie naszego zbawienia. Według Św. Grzegorza z Nazjanzu, Pan Bóg, ponieważ bardzo kocha nasze dusze, chce, abyśmy również Jego pragnęli.
Św. Bazyli tłumaczy to jeszcze w inny sposób i powiada, iż Pan Jezus mówi o Swym pragnieniu, aby nam okazać, iż ożywiony Miłością umiera z pragnieniem cierpienia za nas jeszcze więcej, niż już wycierpiał. — Przypominajmy sobie często o tym podwójnym pragnieniu Pana Jezusa, abyśmy nigdy nie dogadzali zbytnio swemu smakowi, starali się przyprowadzić dusze do Ojcowskiego Łona Pana Boga i dalecy od uskarżania się na krzyże, jakie On na nas zsyła, przyjmowali je z poddaniem i pragnieniem ponoszenia jeszcze większych z miłości ku Niemu.
II. — Co uczynili żydzi, aby ugasić straszliwe pragnienie Odkupiciela? To, co już od dawna król i prorok Dawid przepowiedział: „I dali mi żółć na pokarm i w pragnieniu mym napawali mnie octem”. O niesłychane barbarzyństwo! Woła Św. Wawrzyniec Justiniani, o okrucieństwo, które przekracza wszelkie granice! Nieszczęśliwemu umierającemu dla ugaszenia jego pragnienia dać ocet zmieszany z żółcią i hyzopem! A lud, który w ten sposób postępuje z Panem Jezusem jest ten sam, którego On tyle razy ugasił pragnienie wodą cudowną!
Podobną ulgę sprawiają Panu Jezusowi w podwójnym Jego pragnieniu, takąż okazują Mu wdzięczność ci Chrześcijanie, którzy grzeszą nieumiarkowaniem i zamiast przyprowadzać dusze do Jego Ojcowskiego Serca, oddalają je od Niego przez swe złe przykłady. jeżeli w przeszłości należeliśmy również do liczby tych niewdzięcznych, prośmy Pana Jezusa o przebaczenie, błagajmy Go o Łaskę, abyśmy tym goręcej kochali Go w przyszłości.
Modlitwa.
Mój Panie, Tyś pragnął mnie, nędznego robaka, a ja miałbym nie pragnąć Ciebie, mój Boże Nieskończony? Przez Zasługi tego pragnienia, jakieś cierpiał na krzyżu, daj mi wielkie pragnienie kochania Ciebie i podobania się Tobie we wszystkim. Przyrzekłeś wysłuchać nas, jeżeli Cię o co prosić będziemy. Proście, a weźmiecie. O jeden Dar tylko Cię proszę — o Dar Twej Miłości. Nie zasługuję na niego, ale właśnie to ma się stać Chwałą dla Krwi Twojej, iż sprawi, iż bardzo kochać Cię będzie serce, które przedtem tak bardzo Tobą gardziło, iż całkowicie rozpali miłością grzesznika, zupełnie pogrążonego w błocie grzechów. Więcej jeszcze niż to uczyniłeś, umierając za mnie.
O Panie, Dobroci Nieskończona, chciałbym Cię kochać, jak na to zasługujesz. Cieszę się miłością, jaką Ci okazują dusze rozmiłowane w Tobie, a więcej jeszcze Miłością, jaką Sam Siebie miłujesz; z tą Miłością łączę swą nędzną miłość. — Kocham Cię, Boże Przedwieczny, kocham Cię, Panie, godny miłości nieskończonej. Spraw, bym zawsze coraz bardziej Cię miłował — chcę często wzbudzać akty miłości i starać się o to, bym Ci się podobał we wszystkim, nieustannie, bez zastrzeżeń. Spraw, abym, choć jestem tak nędzny i słaby, całkowicie do Ciebie należał. Maryo, Matko moja, wstawiaj się za mną. Spraw to przez wzgląd na Mękę Swego Boskiego Syna. Amen. ( *I., 584)
Zachęcamy do:
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 18
- Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 18
- uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów — dzień 18
Poznaj także żywot Św. Łukasza Ewangelisty napisanego przez:
-
O. Prokopa Kapucyna.
- X. Piotra Skargi T.J.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
© salveregina.pl 2024