PAPIEŻ: Przed 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz pamiętajmy o jego okrucieństwach

20 godzin temu

Pamięć o Auschwitz: Papież Franciszek przypomina o okrucieństwach obozu przed 80. rocznicą.

Nigdy więcej: Apel papieża o pamięć i edukację, aby zapobiec powtórzeniu się tragedii.

Czas czytania: Około 3 minuty.

Źródło: AC Wimmer | CNA | 26 stycznia 2025 |
Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter

Wesprzyj naszą misję

Przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież Franciszek podkreślił, iż okropieństwa Auschwitz [niemieckiego obozu koncentracyjnego – red.] „nigdy nie mogą zostać zapomniane ani negowane”, a jednocześnie zaapelował o pokój w obecnych globalnych konfliktach.

Przemawiając po niedzielnej modlitwie Anioł Pański, papież zauważył, iż w tym roku przypada 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

„Nie wolno nigdy zapomnieć ani negować grozy zagłady milionów Żydów i osób o innych wyznaniach, do której doszło w tamtych latach” – powiedział 26 stycznia.

Papież zauważył, iż wielu chrześcijan zostało zabitych w nazistowskich obozach śmierci, „wśród których było wielu męczenników”. Ponowił swój „apel do wszystkich o współpracę w celu wykorzenienia plagi antysemityzmu, wraz z wszelkimi formami dyskryminacji i prześladowań religijnych”.

„Razem budujmy bardziej braterski i sprawiedliwy świat, wychowując młodych ludzi, aby mieli serca otwarte na wszystkich, w duchu braterstwa, przebaczenia i pokoju” – apelował papież.

Odnosząc się do trwających konfliktów, Franciszek długo mówił o kryzysie w Sudanie, który rozpoczął się w kwietniu 2023 r., nazywając go „najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie” z „dramatycznymi konsekwencjami choćby w Sudanie Południowym”.

„Stoję blisko ludzi obu państw i zapraszam ich do braterstwa, solidarności, aby unikali wszelkich form przemocy i nie dali się manipulować” – oświadczył papież. Wezwał walczące strony do „zaprzestania działań wojennych i zasiadania przy stole negocjacyjnym”, wzywając społeczność międzynarodową do wspierania rozmów pokojowych i ułatwiania pomocy humanitarnej.

Ojciec Święty wyraził również głębokie zaniepokojenie sytuacją w kolumbijskim regionie Catatumbo, gdzie konflikty zbrojne zmusiły ponad 30 000 osób do opuszczenia swoich domów. „Wyrażam swoją bliskość z nimi i modlę się” – powiedział, podkreślając pilną potrzebę pokojowego rozwiązania.

W swojej medytacji przed modlitwą Anioł Pański Franciszek przedstawił głęboką refleksję nad fragmentem Ewangelii Łukasza opisującym wizytę Jezusa w synagodze w Nazarecie. Papież zasugerował, iż katolicy mogą czasami być „zbyt blisko” Jezusa, aby rozpoznać jego prawdziwą tożsamość jako Zbawiciela, rysując paralelę, która rezonuje szczególnie w tradycyjnie katolickich kulturach.

„Wzrastaliśmy z Nim, w szkole, w parafii, w katechezie, w kraju o katolickiej kulturze… I tak również dla nas jest On Osobą bliską — „zbyt” bliską” — wyjaśnił papież, przeprowadzając paralele między reakcją współczesnych Jezusa i współczesnych wierzących.

„To wydarzenie dzieje się także dzisiaj dla nas” – zauważył papież. „My również jesteśmy wyzwani przez obecność i słowa Jezusa; my również jesteśmy wezwani do rozpoznania w Nim Syna Bożego, naszego Zbawiciela”.

Papież rzucił wiernym bezpośrednie wyzwanie: „Czy odczuwamy wyjątkowy autorytet, z jakim przemawia Jezus z Nazaretu? Czy uznajemy, iż jest on nosicielem orędzia zbawienia, którego nikt inny nie może nam dać?”

Łącząc swoje rozważania z bieżącym rokiem jubileuszowym, Franciszek wyjaśnił, iż tylko wtedy, gdy wierzący uznają swoją potrzebę zbawienia, może to stać się prawdziwie „rokiem łaski”. To uznanie, zasugerował, jest niezbędne do doświadczenia pełnego znaczenia obchodów jubileuszowych.

Papież uczcił również Światowy Dzień Trądu, zachęcając wszystkich do integracji osób cierpiących na chorobę Hansena ze społeczeństwem. Jego apel podkreślił trwającą potrzebę włączenia społecznego i wsparcia dla osób dotkniętych tą chorobą.

Na zakończenie Franciszek pozdrowił profesjonalistów z branży medialnej, którzy przybyli do Rzymu, aby wziąć udział w Jubileuszu Świata Środków Społecznego Przekazu , zachęcając ich, aby „zawsze byli narratorami nadziei”.

Papież zakończył przemówienie zachęcając katolików do zwrócenia się do Maryi, „Matki Boga i naszej Matki”, prosząc ją o pomoc w rozpoznaniu Jezusa i uniknięciu zgorszenia Jego człowieczeństwem i miłością do ubogich.

Papież udzielił wiernym swojego ostatniego błogosławieństwa po odmówieniu modlitwy Anioł Pański na placu Świętego Piotra.

słowa kluczowe: Auschwitz, papież Franciszek, rocznica, pamięć, edukacja,

Idź do oryginalnego materiału