Papież Leon XIV powitał katolików obrządków wschodnich w Watykanie z okazji Jubileuszu Kościołów Wschodnich, podkreślając znaczenie zachowania ich tradycji i modlitwy o prawdziwy pokój – „czyli pojednanie, przebaczenie i odwagę, by zacząć od nowa”.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: | Vatican News | 14 maja 2025 |Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Ojciec Święty rozpoczął spotkanie tradycyjnym wielkanocnym pozdrowieniem: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”
Zwracając się do wiernych z 23 Kościołów sui iuris pozostających w pełnej komunii z Rzymem, powiedział:– Jesteście cenni w oczach Boga.
Wyraził radość, iż jedno z pierwszych spotkań jego pontyfikatu poświęcone jest właśnie wiernym obrządków wschodnich.
Patrząc na was, myślę o różnorodności waszego pochodzenia, chwalebnej historii i bolesnych cierpieniach, które wiele waszych wspólnot znosiło – i przez cały czas znosi
Przypomniał słowa papieża Franciszka, iż Kościoły Wschodnie należy „otaczać szacunkiem i troską za ich wyjątkowe dziedzictwo duchowe i mądrościowe oraz za wszystko, co mają nam do powiedzenia o życiu chrześcijańskim, synodalności i liturgii”.
Leon XIV, przywołując nauczanie papieży Leona XIII i św. Jana Pawła II, podkreślił szczególne znaczenie liturgii i duchowości wschodnich.
Zachować dziedzictwo i tożsamość
Papież wyraził niepokój o wielu katolików wschodnich zmuszonych do emigracji, którzy ryzykują utratę nie tylko ojczyzny, ale i własnej tożsamości religijnej.
Zaapelował do Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich o opracowanie wytycznych, które pomogą biskupom łacińskim wspierać wiernych obrządków wschodnich w diasporze w zachowaniu ich tradycji.
– Kościół was potrzebuje! – powiedział Papież.
Zaznaczył, iż chrześcijański Wschód może dziś wnieść ogromny wkład w życie całego Kościoła: od głębokiego przeżywania misterium liturgii, przez mistagogię, aż po duchowość pokuty i postu.
Podkreślił „leczniczą” wartość duchowości wschodniej, która łączy dramat ludzkiej nędzy z zachwytem nad Bożym miłosierdziem.
Kto lepiej niż wy potrafi śpiewać pieśń nadziei pośród przemocy?
Apel o pokój
Nawiązując do słów papieża Franciszka o „Kościołach męczennikach”, Papież Leon ubolewał nad trwającą przemocą w Ziemi Świętej, na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, w Tigraju i na Kaukazie.
– Wobec rzezi tak wielu młodych ludzi, oddających życie w imię podbojów militarnych, rozbrzmiewa wezwanie do pokoju – powiedział.
To apel nie tylko Papieża, ale samego Chrystusa: Pokój wam!
Zaapelował, aby modlić się o pokój jako pojednanie, przebaczenie i odwagę, by zacząć od nowa.
Dialog i opór wobec wojny
Leon XIV mocno podkreślił zaangażowanie Stolicy Apostolskiej na rzecz pokoju i gotowość do mediacji:
– Zróbmy wszystko, by pokój zwyciężył. Spotkajmy się, rozmawiajmy, negocjujmy!
Przypomniał, iż „wojna nigdy nie jest nieunikniona”, a broń nie rozwiązuje problemów – jedynie je pogłębia.
Wyraził wdzięczność tym, którzy „sieją pokój”, a także chrześcijanom, szczególnie na Bliskim Wschodzie, którzy realizowane są na swoich ziemiach, opierając się pokusie emigracji.
Zaznaczył, iż chrześcijanom wschodnim należy realnie zapewnić prawo do bezpiecznego życia we własnych ojczyznach.
Światło ze Wschodu
– Jezus, Syn Sprawiedliwości, zajaśniał na waszych ziemiach – powiedział Papież.
Podziękował katolikom obrządków wschodnich za to, iż są „światłem świata”, i zachęcił ich, by wyróżniali się wiarą, nadzieją i miłością – i niczym więcej.
Wezwał pasterzy Kościołów wschodnich, by budowali wspólnoty oparte na integralności, braterstwie i współodpowiedzialności.
– Dziś bardziej niż kiedykolwiek blask chrześcijańskiego Wschodu domaga się wolności od przywiązań światowych i wszelkich postaw sprzecznych z komunią – by pozostać wiernym w posłuszeństwie i ewangelicznym świadectwie – zakończył Papież Leon XIV.
słowa kluczowe: katolicy obrządków wschodnich; Jubileusz Kościołów Wschodnich; tradycje wschodnie w Kościele katolickim; apel papieża o pokój; liturgia wschodnia i duchowość;