To ostatnie życzenie Franciszka. Dzięki pojazdowi będzie można dotrzeć do dzieci, które nie mają dostępu do opieki zdrowotnej.
Mieszkańcy Gazy otrzymają papamobile papieża Franciszka, został on przekształcony w mobilną klinikę dla dzieci.
Zmodyfikowany pojazd wyposażony jest w sprzęt do diagnostyki, badań i leczenia. Posiada szybkie testy na infekcje, instrumenty diagnostyczne, szczepionki, zestawy do szycia i inne materiały ratujące życie. Będzie obsługiwany przez lekarzy i medyków, docierających do dzieci w najbardziej odizolowanych zakątkach Strefy Gazy po przywróceniu tam dostępu pomocy humanitarnej.
To wszystko jest ostatnim darem papieża Franciszka dla dzieci ze Strefy Gazy i symbolem, iż choćby po śmierci jego bliskość wobec najbardziej bezbronnych nie ustaje.
Dzieci to nie liczby
Przekształcenie papamobile w jeżdżącą klinikę i przekazanie jej ludziom, którym okazywał solidarność przez cały swój pontyfikat, zwłaszcza w ostatnich latach, było jednym z ostatnich życzeń Franciszka. W ostatnich miesiącach życia papież zlecił przygotowanie tej kliniki organizacji Caritas Jerusalem, starając się odpowiedzieć na tragiczny kryzys humanitarny w Strefie Gazy, gdzie prawie milion dzieci zostało przesiedlonych.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu
Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.
Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram
Papież Franciszek często powtarzał, iż „dzieci to nie liczby. Mają twarze. Imiona. Historie. I każde z nich jest święte”.
W komunikacie prasowym Peter Brune, sekretarz generalny Caritas Szwecja, napisał, iż dzięki pojazdowi będzie można dotrzeć do dzieci, które dziś nie mają dostępu do opieki zdrowotnej: dzieci rannych i niedożywionych.
„To konkretna, ratująca życie interwencja w czasie, gdy system opieki zdrowotnej w Strefie Gazy niemal całkowicie się załamał” – dodał.
Zaproszenie, by pamiętać
Caritas Jerusalem, która od dawna służy społeczności Gazy w trudnych warunkach, kieruje działaniami w terenie. Z ponad setką pracowników zaangażowanych w świadczenie opieki zdrowotnej, organizacja realizuje teraz program papieża, przynosząc jego ostatnie błogosławieństwo mieszkańcom Gazy.
– Ten pojazd reprezentuje miłość, troskę i bliskość okazywane przez Jego Świątobliwość najbardziej bezbronnym w czasie trwania kryzysu – mówi Anton Asfar, sekretarz generalny Caritas Jerozolima.
Na zdjęciach opublikowanych w ramach projektu pojazd wydaje się być starannie dostosowany do potrzeb najbardziej potrzebujących. Ale to nie tylko pojazd – jak powiedział Brune. „To przekaz, iż świat nie zapomniał o dzieciach w Strefie Gazy”. Jest to też zaproszenie, aby reszta świata również o nich pamiętała.
KAI, DJ