Orędzie Papieża Leona XIV na Anioł Pański: Miłość Boża i służba życiu jako klucz do życia wiecznego

8 godzin temu

W niedzielę, 13 lipca 2025 r., na placu Piazza della Libertà w Castel Gandolfo Papież Leon XIV w czasie modlitwy Anioł Pański podkreślił, iż życie wieczne jest darem Bożej miłości, który przyjmujemy przez wypełnianie przykazania miłości Boga i bliźniego. W swoim orędziu zachęcał, by na wzór Chrystusa służyć życiu przez codzienną troskę o innych, a Matkę Miłosierdzia prosić o łaskę niesienia pokoju.

Piotr M. Pietrus, źródło: Vatican News | fot. Daniel Ibanez, CNA | 13 lipca 2025 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 6 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

W niedzielę, 13 lipca 2025 r., Papież Leon XIV wygłosił swoje orędzie podczas modlitwy Anioł Pański na Piazza della Libertà w Castel Gandolfo. Jego refleksje dotyczyły pytania o życie wieczne, prawdziwej miłości Boga i bliźniego oraz wezwania do służby na rzecz wspólnego dobra. W dalszej części artykułu przybliżymy główne myśli papieskiego przesłania, zilustrujemy je cytatami biblijnymi i wskażemy najważniejsze punkty drugiej części spotkania, po zakończeniu modlitwy Anioł Pański.

Pytanie o życie wieczne i odpowiedź Jezusa

Na samym początku orędzia Papież przypomniał pytanie, które zadał Jezusowi prawnik:

„Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Łk 10, 25)

To pragnienie zbawienia, wolne od grzechu i śmierci, jest wpisane w serce każdego człowieka. Leon XIV podkreślił, iż życie wieczne nie jest nagrodą zdobywaną siłą czy wyproszoną łaską, ale darem Bożym, przekazywanym jako dziedzictwo z ojca na syna.

Dziedzictwo Bożej miłości

Życie wieczne – „dziedzictwo” – nie jest przedmiotem umowy ani wynikiem ludzkich wysiłków, ale owocem miłości Ojca, która „pierwsza umiłowała nas w Synu Jezusie”. Aby je przyjąć, należy wypełnić przykazania:

„Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją myślą” (Łk 10, 27; por. Pwt 6, 5)
„Bliźniego swego jak siebie samego” (Łk 10, 27; por. Kpł 19, 18)

Przyjęcie woli Bożej nie jest jedynie obowiązkiem, ale odpowiedzią na Jego miłość, która przebacza, nie żąda posiadania, ofiarowuje się bezinteresownie.

Jezus jako wzór prawdziwej miłości

Leon XIV zachęcał, abyśmy zapatrzyli się w Chrystusa – doskonałe objawienie miłości:

  • Miłość, która się ofiarowuje, a nie posiada.
  • Miłość, która przebacza, a nie osądza.
  • Miłość, która pomaga i nigdy nie opuszcza.

W Chrystusie Bóg stał się bliźnim każdego człowieka. Stąd każdy z nas jest wezwany, by na drodze spotkania nieść „pociechę i nadzieję”, szczególnie tym, którzy są zniechęceni i rozczarowani życiem.

Służba życiu jako najwyższe prawo

Papież zauważył, iż życie wieczne osiąga się nie poprzez unikanie śmierci, ale poprzez „służbę życiu” – troskę o dobro drugiego człowieka we wspólnie przeżywanym czasie. To prawo miłości wykracza poza wszelkie normy społeczne i nadaje im prawdziwy sens.

Maryja – Matka Miłosierdzia i orędowniczka pokoju

Na zakończenie pierwszej części orędzia Leon XIV wezwał do modlitwy za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny:

„Prośmy Maryję Pannę, Matkę Miłosierdzia, aby nam pomagała przyjmować w naszym sercu wolę Bożą, która jest zawsze wolą miłości i zbawienia, abyśmy byli na co dzień ludźmi zaprowadzającymi pokój.”

Pozdrowienia po modlitwie Anioł Pański

Po modlitwie Papież skierował swoje słowa do pielgrzymów i grup z całego świata:

  • Gratulacje dla beatyfikowanego br. Lycariona Maya, męczennika „z nienawiści do wiary” (1909).
  • Pozdrowienia dla uczestników kursu Akademii Liturgicznej z Polski oraz pielgrzymów do sanktuarium w Częstochowie.
  • Uczestników jubileuszowej pielgrzymki diecezji Bergamo, którzy przeszli przez Drzwi Święte w Rzymie.
  • Wspólnoty bł. Augustyna z Tarano z Peru oraz parafii św. Piotra Apostoła z diecezji Alcalá de Henares – obchodzącej 400-lecie.
  • Legionistki Maryi z Kolumbii, Rodzinę Miłości Miłosiernej, Skautów Agesci z Włoch i augustianki w formacji.
  • Chór Dziecięcy Akademii Muzycznej z Liesse we Francji.
  • 100 elewów Kursu Karabinierów im. sł. Bożego Salvo D’Acquisto, zachęcając ich do służby ojczyźnie i społeczeństwu.

Wdzięczność dla wychowawców i animatorów

Papież podziękował wszystkim, którzy w miesiącach letnich poświęcają się pracy z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza przy inicjatywie Festiwalu Filmowego Giffoni „Stawać się ludźmi” – wydarzeniu, które integruje młode pokolenia z całego świata.

Modlitwa o pokój

Orędzie zakończyło się apelem:

„Bracia i siostry, nie zapominajmy o modlitwie o pokój oraz za wszystkich, którzy z powodu przemocy i wojny cierpią i znajdują się w potrzebie.”

Papież Leon XIV w swoim orędziu na Anioł Pański przekazał jasne przesłanie: życie wieczne to dar Boży, przyjmowany przez miłość do Boga i bliźniego, a naszą misją jest służba życiu oraz wychodzenie naprzeciw potrzebom innych. To wezwanie do naśladowania Jezusa i Maryi – Matki Miłosierdzia – stanowi fundament codziennego życia chrześcijańskiego, opartego na pokoju, nadziei i wzajemnej trosce.

Pełna treść przesłania Papieża Leona:

PAPIEŻ LEON XIV

ANIOŁ PAŃSKI

Piazza della Libertà (Castel Gandolfo)
Niedziela, 13 lipca 2025 r.

________________________________________

Drodzy Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!

Ewangelia z dzisiejszego dnia zaczyna się od pięknego pytania, zadanego Jezusowi: „Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Łk 10, 25). Te słowa wyrażają stałe pragnienie w naszym życiu – pragnienie zbawienia, to znaczy życia wolnego od niepowodzenia, od zła i śmierci.

To, czego oczekuje serce człowieka, jest opisane jako dobro, które się „dziedziczy” – nie chodzi o zdobywanie go siłą ani wypraszanie go jak niewolnicy, ani też o uzyskanie go na podstawie umowy. Życie wieczne, które może dać jedynie Bóg, jest przekazywane człowiekowi w dziedzictwie niczym z ojca na syna.

Dlatego właśnie na nasze pytanie Jezus odpowiada, iż aby otrzymać dar Boga, trzeba przyjąć Jego wolę. Jak jest zapisane w Prawie: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem”, a „swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10, 27; por. Pwt 6, 5; Kpł 19, 18). Tak postępując, odpowiadamy na miłość Ojca – wolą Boga jest bowiem to prawo życia, które Bóg pierwszy stosuje względem nas, umiłowawszy nas całym sobą w Synu Jezusie.

Bracia i siostry, patrzmy na Niego! Jezus jest objawieniem prawdziwej miłości do Boga i do człowieka – miłości, która się ofiarowuje, a nie posiada, miłości, która przebacza, a nie żąda, miłości, która pomaga i nigdy nie opuszcza. W Chrystusie Bóg stał się bliźnim każdego mężczyzny i każdej kobiety; zatem każdy z nas może – i powinien – stać się bliźnim tych, których spotyka na drodze. Także my jesteśmy wezwani, byśmy za przykładem Jezusa, Zbawiciela świata, nieśli pociechę i nadzieję, zwłaszcza zniechęconym i rozczarowanym.

Aby żyć wiecznie, nie trzeba zatem oszukiwać śmierci, ale służyć życiu – to znaczy troszczyć się o życie innych w czasie, który wspólnie przeżywamy. To jest najwyższe prawo, które jest ponad wszelkimi regułami społecznymi i nadaje im sens.

Prośmy Maryję Pannę, Matkę Miłosierdzia, aby nam pomagała przyjmować w naszym sercu wolę Bożą, która jest zawsze wolą miłości i zbawienia, abyśmy byli na co dzień ludźmi zaprowadzającymi pokój.

____________________________

Po modlitwie Anioł Pański:

Drodzy Bracia i Siostry!

Cieszę się, iż mogę przebywać tutaj, wśród was, w Castel Gandolfo. Pozdrawiam obecne władze cywilne i wojskowe oraz dziękuję wszystkim za serdeczne przyjęcie.

Wczoraj w Barcelonie został beatyfikowany Lycarion May (w świecie François Benjamin), zakonnik Zgromadzenia Braci Marystów, zamordowany w 1909 roku z nienawiści do wiary. W okrutnych okolicznościach, z oddaniem i odwagą, realizował swoją misję wychowawczą i duszpasterską. Heroiczne świadectwo tego męczennika niech będzie zachętą dla wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy pracują na rzecz wychowania młodzieży.

Moje pozdrowienia kieruję do uczestników letniego kursu Akademii Liturgicznej przybyłych z Polski. Myślę również o pielgrzymach polskich, którzy uczestniczą dziś w corocznej pielgrzymce do sanktuarium w Częstochowie.

Dzisiaj kończy się jubileuszowa pielgrzymka diecezji Bergamo. Pozdrawiam pielgrzymów, którzy wraz z biskupem przybyli do Rzymu, aby przejść przez Drzwi Święte.

Pozdrawiam Wspólnotę Duszpasterską bł. Augustyna z Tarano z Kolegium Św. Augustyna w Chiclayo w Peru, która również przybyła do Rzymu, aby przeżywać Jubileusz. Pozdrawiam pielgrzymów z parafii św. Piotra Apostoła z diecezji Alcalá de Henares, którzy świętują 400-lecie powstania parafii; Legionistki Maryi z Uribia-La Guajira w Kolumbii; członków Rodziny Miłości Miłosiernej; Grupę Skautów Agesci Alcamo 1; i wreszcie obecne tu augustianki w trakcie formacji.

Z euforią witamy Chór Dziecięcy Akademii Muzycznej z Liesse we Francji. Dziękujemy za waszą obecność i zaangażowanie w śpiew i muzykę.

Wśród nas znajduje się 100 elewów Kursu Karabinierów ze Szkoły w Velletri, noszącej imię sługi Bożego Salvo D’Acquisto. Pozdrawiam komendanta wraz z oficerami i podoficerami oraz zachęcam was do kontynuowania przygotowań do służby ojczyźnie i społeczeństwu obywatelskiemu. Dziękuję! Gromkie brawa dla tych, którzy pełnią służbę!

W miesiącach letnich odbywa się wiele inicjatyw z udziałem dzieci i młodzieży i chciałbym podziękować wychowawcom i animatorom, którzy poświęcają się tej posłudze. W tym kontekście pragnę przypomnieć o ważnej inicjatywie Festiwalu Filmowego Giffoni, który gromadzi dziewczęta i chłopców z całego świata i w tym roku będzie poświęcony tematowi „Stawać się ludźmi”.

Bracia i siostry, nie zapominajmy o modlitwie o pokój oraz za wszystkich, którzy z powodu przemocy i wojny cierpią i znajdują się w potrzebie.

Życzę wam wszystkim dobrej niedzieli!

@Zainteresował Cię artykuł?
Chciałbyś zabrać głos w tej sprawie? Wyrazić spoją opinię? Skomentować?
Napisz na redakcja@ewtn.pl
Wybrane wypowiedzi opublikujemy na ewtn.pl

SEO: Papież Leon XIV, Anioł Pański, Castel Gandolfo, życie wieczne, miłość Boża, przykazanie miłości, miłość bliźniego, służba życiu, Matka Miłosierdzia, pokój światowy, modlitwa o pokój, beatyfikacja Lycarion May, pielgrzymka do Częstochowy, Festiwal Filmowy Giffoni

Idź do oryginalnego materiału