Oddziały Caritas wspierają powodzian. Sprawdź lokalne zbiórki [LISTA]

stacja7.pl 1 tydzień temu

Powódź, która ogarnęła tereny południowo–zachodniej Polski zalała co najmniej kilkanaście miejscowości powodując ogromne zniszczenia i doprowadzając do śmierci kilku osób. Trwa walka z żywiołem. W związku z wydarzeniami premier Donald Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej. W całej Polsce trwa organizacja pomocy dla powodzian.

Caritas Polska przekazał 400 tys. złotych na pilną pomoc interwencyjną powodzianom z terenów diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. Dodatkowo wiele diecezji i diecezjalnych oddziałów Caritas w odpowiedzi na dramatyczną sytuację osób dotkniętych przez powódź, ogłasza zbiórki środków finansowych oraz darów rzeczowych na pomoc dla poszkodowanych.

ZOBACZ>>> Caritas uruchamia zbiórkę dla powodzian. Jak można pomóc?

Dalsza część artykułu poniżej.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Zebrane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej środki zostaną przeznaczone na zakup żywności, odzieży, środków higienicznych oraz innych niezbędnych rzeczy, które pomogą ofiarom powrócić do normalności.

Wzywamy wszystkich do włączenia się w zbiórkę darów. Pierwszy transport z pomocą planujemy wysłać już w tym tygodniu, dlatego prosimy o natychmiastowe dostarczanie rzeczy do naszej siedziby Caritas ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin (wejście od Targu pod Zamkiem) – apeluje lubelska Caritas.

Jak można pomóc?

1. Zbiórka darów rzeczowych

Niezbędne artykuły:

– butelkowana woda pitna,
– koce, śpiwory,
– gotowe posiłki, np. zupki błyskawiczne,
– środki czystości i higieny jamy ustnej (mydła, pasty, szampony),
– łopaty, miotły, wiadra, młotki (5/10 kg),
– łomy,
– latarki, świeczki,
– majzel do skuwania ściany,
– rękawice i okulary ochronne,
– termosy i kubki termiczne.
– pompy do wypompowywania wody oraz osuszacze powietrza.

2. Wpłata na konto bankowe

Caritas lubelska uruchomiła zbiórkę pieniężną na zakup produktów oraz pomoc rodzinom. Wpłaty można przekazywać na konto bankowe z dopiskiem „POWÓDŹ”.

Numer konta: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351

Caritas Diecezji Tarnowskiej

Wysyłamy do powodzian wodę i środki czystości. Transport w najbliższym czasie dotrze do potrzebujących. Ponadto organizujemy zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy: wody, długoterminowej żywności – szczególnie konserwy, makarony – a także środków czystości, szczotek, ścierek do czyszczenia powierzchni – mówi zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Krzysztof Majerczak.

Dary można dostarczać w Tarnowie na ul. Prostopadłą 9a. To schronisko dla osób bezdomnych. W Grybowie – Rynek 10, gdzie znajduje się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Dary można przynosić również do hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej przy ul. św. Brata Alberta Chmielowskiego 16. W Nowym Sączu miejscem zbiórki jest kuchnia Caritas przy parafii św. Małgorzaty.

Kościelna organizacja charytatywna zachęca również do wpłat na konto Caritas Diecezji Tarnowskiej: 71 1020 4955 0000 7302 0097 4683 z dopiskiem POWÓDŹ.

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Biskup Krzysztof Nitkiewicz w porozumieniu z Caritas Diecezji Sandomierskiej apeluje do kapłanów, zgromadzeń zakonnych i wiernych świeckich o włączenie się w akcję niesienia pomocy tym, którzy ucierpieli na skutek powodzi jaka nawiedziła południowo-zachodnią Polskę.

W najbliższą niedzielę 22 września zostanie przeprowadzona we wszystkich świątyniach zbiórka ofiar pieniężnych, które również można wpłacać na konto Caritas Diecezji Sandomierskiej o numerze 33 1240 2786 1111 0010 5670 9561 (z dopiskiem POWÓDŹ)

Jednocześnie istnieje możliwość wsparcia powodzian poprzez dary rzeczowe (koce, środki czystości, wodę butelkowaną pitną, żywność o przedłużonym terminie ważności). Niech nasza solidarność będzie wyrazem wdzięczności za pomoc jaką otrzymaliśmy podczas powodzi w 2010 r. – podkreślił bp Nitkiewicz.

Caritas Diecezji Radomskiej

Radomska Caritas uruchomiała punkt zbiórki darów przy ul. Kościelnej 5 w Radomiu. Podobny punkt znajduje się w Kamienicy Deskurów przy ulicy Rynek 14.

Każdy z nas będzie mógł w niedzielę przekazać symboliczną cegiełką pienieżną do puszek. Ponadto uruchomiliśmy punkt zbiórki darów przy ul. Kościelnej 5. Dzisiaj otrzymaliśmy od jednej z firm 30 palet z wodą mineralną. Pamiętamy również o osobach, które ucierpiały w wyniku trąby powietrznej, która przeszła przez teren diecezji radomskiej – powiedział ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas.

Najbardziej potrzebne rzeczy to: osuszacze, które pomogą w walce z wilgocią; środki czystości, niezbędne do przywrócenia normalnych warunków życia; pompy, które pomogą w usuwaniu wody; żywność z długim terminem przydatności, aby zapewnić podstawowe potrzeby żywieniowe; szmaty, miotły i wiadra – podstawowe narzędzia do sprzątania i porządkowania.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

Już w czwartek, a jeżeli darów będzie dużo to choćby środę, ruszy pierwszy transport z Koszalina na południe kraju. W pierwszych dniach kryzysu powodziowego najpotrzebniejsze produkty to: woda, żywność instant oraz o długim terminie przydatności, naładowane powerbanki, latarki, baterie, środki odkażające, worki na śmieci o dużej pojemności, rękawiczki, karma dla zwierząt. Można je przynosić na wskazane miejsca zbiórek. Punkty prowadzone w diecezji przez Caritas to:

– Koszalin: centrala Caritas na ul. Domina 8
– Słupsk: siedziba Caritas na ul. Przemysłowej 33
– Kołobrzeg: Ośrodek Charytatywny Caritas na ul. Aniołów Stróżów 1
– Szczecinek: Bursa dla chłopców na ul. Kościuszki 91
– Wałcz: Kamienica Caritas na ul. Okulickiego 22
– Piła: Centrum Charytatywno-Opiekuńcze na ul. Kossaka 16
– Białogard: Młodzieżowy Dom Kultury na ul. Grunwaldzkiej 46

Centrala Caritas w Koszalinie przyjmuje dary w godzinach 7.30-16. W innych punktach należy się w tej kwestii kontaktować z koordynatorami.

Caritas dysponuje dużym hubem logistycznym w Koszalinie – to magazyn na ul. Mieszka I 50. Tam do pomocy w segregacji darów i przygotowania ich do transportu potrzebni będą wolontariusze. Pierwsi już się zgłaszają. W kolejnych dniach się okaże, czy potrzebny będzie wyjazd wolontariuszy na tereny poszkodowane powodzią.

Chcę podziękować wszystkim, którzy już wyrazili chęć pomocy: wolontariuszom, harcerzom, Skrzydlatej Kompanii – powiedział ks. Bikun. Chętnych, którzy chcieliby zgłosić się do pomocy, zaproszeni są do sekretariatu na ul. Domina 8 lub telefonicznie pod nr 94 342 36 90.

Caritas Archidiecezji Katowickiej

Caritas Archidiecezji Katowickiej monitoruje sytuację powodziową na swoim terenie. W Pszczynie, Pawłowicach i Goczałkowicach-Zdroju realizowane są lokalne wylewy wody.

Skala zjawiska nie jest przytłaczająca, ale wiemy, iż poszkodowane rodziny będą musiały stawić czoła dużym wyzwaniom w najbliższej przyszłości. Osuszanie ścian, wymiana podłóg i instalacji wykraczają poza możliwości rodzin wielodzietnych, osób starszych i samotnych. W związku z tym uruchamiamy pomoc w walce z długofalowymi skutkami powodzi – informują pracownicy organizacji.

Caritas, pozostając w kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za najpilniejszą pomoc, świadczy bardziej wsparcie długofalowe, polegające choćby na osuszanie ścian, wymiana podłóg i instalacji elektrycznej oraz inne skutki powodzi, z którymi rodziny wielodzietne czy osoby starsze nie będą umiały same sobie poradzić.

Osoby poszkodowane mogą się zgłaszać pod nr tel. 530 455 031 lub email: sekretariat@caritas.katowice.pl

Jeśli ktoś chce pomóc, powinien się skontaktować z Dominiką Kaczmarek, tel. 577 234 433 lub email: dominika.kaczmarek@caritas.katowice.pl

Potrzebne artykuły to głównie woda, żywność trwała i środki czystości. Kontakt dla organizacji i darczyńców: Ania Kołodziejczyk, tel. 698 338 238

Wsparcie finansowe w postaci darowizn można przekazywać na konto ING Bank Śląski 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem „Powódź”.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego na najpilniejsze potrzeby osób pokrzywdzonych przez falę powodziową Archidiecezja Krakowska poprzez Caritas oraz z pomocą Arcybractwa Miłosierdzia przekaże pierwszą doraźną pomoc w wysokości pół miliona złotych.

Jednocześnie w przyszłą niedzielę w parafiach Archidiecezji Krakowskiej zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna na rzecz powodzian. Środki będą rozdzielane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej w porozumieniu z diecezjami, obejmującymi najbardziej poszkodowane tereny.

Ofiary na pomoc powodzianom można przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 Z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Diecezjalna Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podkreśla, iż tym momencie działania interwencyjne na zalanych terenach są koordynowane przez samorządowe sztaby kryzysowe. W kontakcie z nimi są lokalne Caritas z terenów diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej, legnickiej.

Prowadzona jest również pomoc rzeczowa od firm, w ilościach hurtowych. W tym momencie nie prowadzimy zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności – można przeczytać w komunikacie Caritas. Pomoc rzeczowa od firm może być zgłaszana na adres powodz@caritas.org.pl

Wpłat na rzecz powodzian można dokonać przelewem tradycyjnym na konto Caritas Archidiecezji Wrocławskiej nr konta: 24 1020 5242 0000 2102 0019 7863, z dopiskiem „powódź”. A także poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ

Caritas Diecezji Kieleckiej

Zachęcamy do składania darów rzeczowych; apelujemy o żywność z długim terminem ważności – suchą, hermetycznie pakowaną, wodę pitną 5 l, środki czystości. Dary można składać w Kielcach w Centrum Integracji Społecznej Caritas, ul. Jana Pawła II 5 b w godz. 8-15 oraz w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, ul. Wiśniowa 6 w godz. 13 – 17. Poza Kielcami wsparcie można przekazać do placówek terenowych Caritas Diecezji Kieleckiej – informuje ks. Łukasz Zygmunt rzecznik diecezji kieleckiej.

Nasza diecezja pragnie wesprzeć działania doraźne, a następnie kolejne etapy pomocy powodzianom, dlatego uruchamiamy zbiórkę środków finansowych poprzez Caritas Diecezji Kieleckiej. Ofiary można wpłacać na konto: 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811 z dopiskiem POWÓDŹ lub osobiście w Biurze Caritas w Kielcach, pl. Najświętszej Maryi Panny 1 – dodaje ksiądz rzecznik.

Caritas Diecezji Świdnickiej

Caritas Diecezji Świdnickiej prowadzi zbiórkę następujących rzeczy pierwszej potrzeby:

  • woda butelkowana, długoterminowa żywność
  • ścierki, szmaty, szczotki, miotły, łopaty, kalosze, środki czyszczące, worki na śmieci,
  • koce, pościel (nowa)
  • osuszacze, pompy wodne

Dary można przynosić do siedziby Caritas Diecezji Świdnickiej – ul. Westerplatte 4-6, 58-100 Świdnica w godzinach 8.00-15.30

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Najbardziej potrzebne są: osuszacze, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności – informuje bielsko-żywiecka Caritas. Zwracamy się do wszystkich, którzy chcą włączyć się w akcję pomocową o dostarczanie wymienionych sprzętów do magazynu Caritas w Janowicach -można przeczytać na stronie internetowej.

Akcję Caritas można wesprzeć finansowo, dokonując wpłaty na poniższe konta bankowe. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ul. Żeromskiego 5A, 43-300 Bielsko-Biała, Bank Pekao: 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610

Kod BIC/SWIFT Pekao: PKOPPLPW PL 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610

z dopiskiem POWÓDŹ 2024

Caritas Diecezji Legnickiej

W związku z powodzią i podtopieniami, które mają miejsce w naszej diecezji i Polsce bardzo prosimy o pomoc. Na bieżąco będziemy informować na naszej stronie i na FB o potrzebach, jakie zgłaszają nam poszczególne rejony z terenu naszej diecezji – apeluje dyrektor legnickiej Caritas ks. Robert Serafin. Na terenie diecezji legnickiej jest wiele miejsc, które zostały dotknięte powodzią. Na tę chwilę wiadomo o rejonach Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Wlenia, Lwówka Śląskiego czy Jawora.

Najbardziej w tej chwili potrzeba takich artykułów jak: woda, środki czystości, papier toaletowy i papierowe ręczniki, środki higieniczne i nowe ręczniki bawełniane, nowe koce i pościel. W późniejszym terminie będą potrzebne narzędzia do porządkowania pozalewanych posesji, domów, osuszacze, buty gumowe, rękawiczki gumowe, worki.

Informacje o chęci przekazania ww. rzeczy można kierować na adres Caritas Diecezji Legnickiej: powodz@caritaslegnica.pl oraz na numer tel. 767244300 (od 7.00 do 15.00), jak i na FB legnickiej Caritas.

Pomoc można też przekazywać do siedziby Legnickiej Kurii Biskupiej przy ul. Jana Pawła II 1 od poniedziałku do wtorku (16-17 września) w godzinach od 8:00 do 15:00.

Natomiast ofiary pieniężne, które będą konieczne do zakupu konkretnych rzeczy, można przekazywać na konto Caritas Diecezji Legnickiej BNP Paribas S.A. 04 1600 1156 1847 4540 1000 0001 z dopiskiem „powódź”.

Jak informuje ks. Robert Serafin, pierwszy transport wyruszy do potrzebujących już we wtorek. Legnicka Caritas jest w stałym kontakcie z władzami lokalnymi, zwłaszcza tych terenów, które zostały dotknięte kataklizmem, czyli władzami Jeleniej Góry, Bogatyni, Lwówka Śląskiego i Legnicy. Caritas diecezji legnickiej jest również w stałym kontakcie z Caritas Polska, która koordynuje pomoc organizacji dla powodzian na poziomie ogólnopolskim.

Caritas Archidiecezji Białostockiej

Caritas Archidiecezji Białostockiej rozpoczęła zbiórkę finansową. Wpłat na pomoc powodzianom można dokonywać na konto o numerze: 6 1240 5211 1111 0000 4931 3527 z dopiskiem „Powódź”.

[ARTYKUŁ BĘDZIE AKTUALIZOWANY]

KAI, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału